Firma OpenAI może się pochwalić nie lada osiągnięciem – w grudniu ub.r. pułap jej przychodów przekroczył niebotyczną kwotę 2 miliardów dolarów.
Przedstawiciele przedsiębiorstwa wyrazili głębokie przekonanie, że może ponad dwukrotnie zwiększyć tę liczbę w 2025 r. Ma o tym świadczyć duże zainteresowanie ze strony klientów biznesowych, którzy chcą wykorzystać technologię firmy do przyjęcia generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji.
To prawdziwy rekord
W grudniu ub.r. roczne przychody firmy przekroczyły kwotę 1,6 miliarda dolarów. To przede wszystkim zasługa zyskującego na popularności ChatGPT. Dla porównania, w połowie października 2023 r. firma osiągnęła przychód w wysokości 1,3 miliarda dolarów.
Obecnie inwestorzy wyceniają wartość przedsiębiorstwa z San Francisco na ponad 80 miliardów dolarów. Tymczasem Szef OpenAI, Sam Altman, prowadzi rozmowy z wieloma inwestorami w celu pozyskania funduszy na inicjatywę technologiczną, której celem miałoby być zwiększenie światowych możliwości budowy chipów i zwiększenie ich zdolności do zasilania sztucznej inteligencji.
OpenAI zostało założone w grudniu 2015 roku przez grupę przedsiębiorców i inżynierów, w tym Elona Muska, Sama Altmana, Grega Brockmana, Ilię Sutskevera, i Johna Schulmana. Ich celem było stworzenie zaawansowanego systemu sztucznej inteligencji, który byłby w stanie przyczynić się do postępu naukowego, przemysłowego i społecznego, jednocześnie dążąc do zachowania bezpieczeństwa i odpowiedzialności w rozwoju tej technologii. Podmiot rozpoczął działalność jako organizacja badawcza non-profit, z zamiarem udostępniania swoich wyników w sposób otwarty i dostępny dla społeczności naukowej oraz przemysłu. Prace OpenAI koncentrują się na rozwijaniu zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego, w tym głębokiego uczenia, w celu tworzenia sztucznej inteligencji zdolnej do złożonych zadań myślowych.
Od momentu powstania OpenAI znacząco rozwinęło swoją działalność, zdobywając uznanie za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji. W międzyczasie firma zmieniła swoją strukturę na hybrydową non-profit i for-profit, co pozwoliło jej na większą elastyczność finansową i przyciąganie inwestorów, co z kolei wspierało dalszy rozwój technologiczny.
Zobacz też: Ceny nieruchomości rosną w zawrotnym tempie. Prognozujemy, co nastąpi w najbliższych miesiącach
ChatGPT – przebój ze stajni OpenAI
Flagowy produkt OpenAI, ChatGPT, to zaawansowany model językowy. Jest to rodzaj sztucznej inteligencji, który został wytrenowany na ogromnych zbiorach danych tekstowych, aby móc generować ludzkie podobne odpowiedzi na różnorodne pytania i tematy. ChatGPT opiera się na architekturze GPT (Generative Pre-trained Transformer), która jest jednym z najnowocześniejszych modeli językowych opartych na głębokim uczeniu. Jest on zdolny do generowania tekstu, który może wydawać się autentyczny i odpowiedni w różnych kontekstach, co pozwala mu na interakcję z ludźmi poprzez dialog w naturalnym języku. Może być wykorzystywany w różnych aplikacjach, takich jak wsparcie klienta, rozmowy interaktywne, generowanie treści, tłumaczenie języków, uczenie się, rozrywka i wiele innych. Jako model językowy ChatGPT działa na zasadzie generowania odpowiedzi na podstawie analizy kontekstu wejściowego, próbując przewidzieć kolejne słowa lub zdania na podstawie tego, co zostało mu podane. Dzięki swojej zdolności do elastycznego reagowania na różnorodne zapytania i konteksty, ChatGPT może być użytecznym narzędziem do komunikacji i współpracy w różnych dziedzinach życia.
Może Cię zainteresować: