Ceny kakao biją rekordy wszech czasów. Czekolada będzie na wagę złota?

Miłośnicy czekolady mogą się szykować na gorzkie wieści, bo ceny ich ulubionego przysmaku mają pójść ostro w górę. Wszystko przez skok cen kakao, które podrożało o niemal 90% od początku zeszłego roku. Wygląda na to, że Walentynki w 2024 mogą być szczególnie kosztowne.

Kakao cenne jak złoto

Na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie ustalane są globalne ceny kakao, cena za tonę tego surowca osiągnęła nowy, rekordowy poziom $5,874 (£4,655), bijąc poprzedni rekord z 1977 roku. Trudne warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, gdzie uprawia się około 60% światowych zapasów kakao, znów dają o sobie znać. Susza i choroby roślin zapowiadają spadek produkcji w tym roku.

Eksporterzy i sprzedawcy w Ghanie, drugim co do wielkości producentem kakao, powiedzieli agencji Reuters, że oczekuje się, że produkcja w bieżącym sezonie 2023–2024 wyniesie zaledwie 475–500 000 ton w porównaniu z 655 000 w roku ubiegłym.

Zobacz także: Kiyosaki przewiduje globalną katastrofę. „Tylko trzy aktywa zapewnią Ci…

Skutki dla kieszeni konsumentów

Nie tylko sami miłośnicy czekolady odczują skutki drożejącego kakao. Duże firmy takie jak Mondelez, właściciel Cadbury, czy Hershey już sygnalizują, że rosnące ceny mogą zniechęcić klientów. Barry Callebaut, największy producent czekolady na świecie, stara się minimalizować wpływ wzrostu cen kakao, ale sytuacja pozostaje niepewna. Co więcej, nowe regulacje Unii Europejskiej dotyczące deforestacji mogą dodatkowo utrudnić sytuację, ograniczając import kakao z terenów objętych wylesieniem.

Za wysokie ceny odpowiada również duży popyt i ogólnoświatowy spadek produkcji. Globalny popyt na czekoladę wzrósł w 2015 r. o 0,6% do rekordowego poziomu 7,1 mln ton, do czego przyczynił się niemal 6-procentowy wzrost w Azji, gdzie konsumenci chińscy i indyjscy coraz chętniej sięgają po słodycze.

Ostatecznie, kochani czekoladożercy, wygląda na to, że nasza słodka pasja może wkrótce mocno uszczuplić portfele. Ale czy to zniechęci prawdziwych fanów? Historia pokazuje, że prawdziwa miłość do czekolady przetrwa nawet największe podwyżki.

Może Cię również zainteresować:

CzekoladaKakaonowy jork
Komentarze (0)
Dodaj komentarz