Były już medale ze śmieci. Co tym razem dostają sportowcy na IO w Paryżu? Tego jeszcze nie było

Medal olimpijski to dla każdego sportowca najcenniejsza zdobycz, dzięki której na stałe zapisuje się w historii światowego sportu. Od pewnego czasu medale olimpijskie służą również do promocji pewnych idei. W Rio w 2016 roku medale w około 30% pochodziły z recyklingu. W trakcie igrzysk w Tokio sportowcy byli nagradzani krążkami, które już w stu procentach pochodziły z recyklingu. Materiały pozyskano ze zbiórki śmieci. Z czego wykonane są nagrody dla najlepszych w Paryżu?

Medale dla sportowców w Paryżu są jedne w swoim rodzaju

Zapewne wielu z Was sądzi, że medale dla najlepszych olimpijczyków powstają odpowiednio ze złota, srebra i brązu. To nie do końca prawda. Od 1912, czyli od IO w Sztokholmie Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie przyznaje medali olimpijskich z czystego złota. Obecnie złote medale składają się w 92,5% ze srebra. Zaledwie sześć gramów stanowi złoto. Dzięki temu najcenniejszy medal zachowuje charakterystyczny kolor. Forbes podaje, że złoty medal olimpijski z Paryża jest wart około 950 dolarów. Srebrne krążki są wykonywane z około 525 g srebra wysokiej próby. Z kolei brązowej są wykonywane ze stopu miedzi, cyny i cynku.

Jak wspomnieliśmy, od pewnego czasu organizatorzy igrzysk olimpijskich starają się, by ich krążki były wyjątkowe. Nie inaczej jest w Paryżu. W 2024 roku Francuzi przygotowali około 5084 medali na Igrzyska Olimpijskie i 2400 na Igrzyska Paraolimpijskie. Złoty medal waży 1,17 funta. Dla porównania srebrny medal waży 1,16 funta, a brązowy jeden funt.

Źródło: https://olympics.com/en/paris-2024/the-games/the-brand/medals-design#the-eiffel-tower-at-the-medals-center

Za projekt medali odpowiada Chaumet, francuska marka luksusowej biżuterii i zegarków. Chaumet jest własnością LVMH (Moët Hennessey Louis Vuitton). W środku każdego medalu znajduje się sześciokąt, który jest otoczony kilkoma kształtami przypominającymi pasma. Symbolizują one promienne światło. Paryż zyskał przydomek „miasto światła”. Dlatego organizatorzy umieścili na medalach taki element.

Jednak to, co wyróżnia paryskie medale olimpijskie to powiązanie z wieżą Eiffla. Według organizatorów każdy medal, bez względu na kolor, zawiera 0,04 funta żelaznych elementów renowacyjnych z wieży Eiffla. To pierwszy raz, kiedy na medalu olimpijskim znajduje się fragment cennego zabytku miasta, w którym odbywają się igrzyska.

Na co jeszcze mogą liczyć najlepsi sportowcy?

Poza ekskluzywnymi krążkami medaliści olimpijscy mogą liczyć również na dodatkowe gratyfikacji. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie przyznaje nagród pieniężnych za olimpijskie podium. Jednak poszczególne kraje oferują najlepszym sportowcom niejednokrotnie bardzo cenne nagrody.

Najpowszechniejszą praktyką jest wręczanie nagród finansowych. Z informacji, które zebrało CNBC, wynika, że najwyższe nagrody otrzymają medaliści z Hongkongu i Singapuru. Sportowiec z Hongkongu za zdobycie złotego medalu otrzyma 6 milionów dolarów hongkońskich (około 768 000 dolarów). Srebrni i brązowi dostaną dodatkowo odpowiednio 3 miliony HKD i 1,5 mln HKD. Z kolei Singapur za złoty medal wypłaca 1 milion dolarów singapurskich (745 300 dolarów) za złoto, 500 000 za srebro i 250 000 za brąz.

Medaliści z Kazachstanu otrzymają odpowiednio 250 000 dolarów za złoty medal, 150 000 dolarów za srebrny i 75 000 dolarów za brązowy medal. Ponadto państwo przekazuje medalistom nowe mieszkania.

Sportowcy, którzy zdobyli medali IO, z Polski i Korei Południowej otrzymują również tzw. emeryturę olimpijską. Złoty medalista z Korei Południowej wybiera między miesięczną emerytury w wysokości miliona wonów lub jednorazową zryczałtowaną wypłatą w wysokości 67,2 miliona wonów. W Polsce medaliści olimpijscy otrzymują tzw. emeryturę olimpijską w wysokości 4203 zł, od której państwo nie pobiera podatku.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz