Dzisiejszy kalendarz makro nie był napięty. W centrum uwagi całego rynku znalazły się dane, które co miesiąc raportuje i aktualizuje University of Michigan (UoM). Nastroje konsumentów w USA według wstępnego odczytu raportu Uniwersytetu Michigan spadły do najniższego poziomu od listopada 2022 roku. To tylko jedna strona medalu. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne osiągnęły najwyższy poziom od 32 lat. Zatem teraz Wall Street ma powody do obaw. Wyceny akcji pozostają historycznie bardzo wysokie, nawet po 10% spadku indeksu S&P 500. To kolejne słabsze dane z USA.
Nastroje konsumentów wg. University of Michigan (wstępne_
- Ogólny wskaźnik kondycji gospodarczej: 63,5 (prognoza: 64,4, poprzednio: 65,7)
- Wskaźnik oczekiwań: 54,2 (prognoza: 63, poprzednio: 64,0)
- Ogólny wskaźnik nastrojów: 57,9 (prognoza: 63, poprzednio: 64,7)
Oczekiwania inflacyjne w Stanach Zjednoczonych
- Oczekiwana inflacja w ciągu 5 lat (dane wstępne): 3,9% (prognoza: 3,4%, poprzednio: 3,5%)
- Oczekiwana inflacja w ciągu 1 roku (dane wstępne): 4,9% (prognoza: 4,3%, poprzednio: 4,3%)
Wyższe oczekiwania inflacyjne to efekt ceł, które sprawią, że ceny tysięcy towarów dla amerykańskich konsumentów wzrosną. Dlaczego? Po pierwsze, importerzy będą próbowali przenieść koszty zapłaconych ceł, na konsumentów. Po drugie, rozważą zmianę dostaw i produktów tak, by unikać cel, korzystając z lokalnej, zwykle droższej produkcji.
Obecnie zarówno Nasdaq, jak i S&P 500 znalazły się w technicznej korekcie. Czy to dobry moment na próbę odwrócenia trendu? Jak najbardziej. Niemniej jednak, badanie konsumentów Uniwersytetu Michigan za marzec wykazało spadek o 10,5% w porównaniu z lutym. Zdecydowanie poniżej konsensusu analityków Dow Jones szacowanego na 63,2. Pięcioletnie oczekiwania inflacyjne są najwyższe od 1993 roku. Według analitykow nastroje spadły ponad podziałami partyjnymi i praktycznie we wszystkich grupach demograficznych.
Spadek widoczny był głównie w indeksie oczekiwań, co wskazuje, że konsumenci dopiero oczekują pogorszenia warunków, jeszcze ich nie doświadczyli. Wspomniany wskaźnik bieżących warunków spadł o 3,3%, miara oczekiwań na przyszłość spadła o 15,3% w ujęciu miesięcznym i 30% w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku. Akcje i Bitcoin niemal zignorowały raport, utrzymując wzrosty, podczas gdy rentowności obligacji skarbowych wzrosły.
W komentarzu ekonomistów z University of Michigan czytamy, że „Wielu konsumentów wskazywało na wysoki poziom niepewności związany z polityką i innymi czynnikami ekonomicznymi. Częste wahania w polityce gospodarczej sprawiają, że konsumentom bardzo trudno jest planować przyszłość. Niezależnie od preferencji politycznych. Konsumenci ze wszystkich trzech ugrupowań politycznych są zgodni co do tego, że perspektywy pogorszyły się od lutego”.
To jest ta wielka Ameryka wg Trumpa?