Dane o produkcji przemysłowej w USA za luty wskazały nieoczekiwany wzrost. Zwłaszcza w ujęciu miesięcznym. Także ceny importowanych towarów wzrosły sporo więcej, niż eksportowanych. Rynkowi nie spodobał się raport, ponieważ dostrzegł w nim paliwo do zaostrzenia komunikacji Fed na jutrzejszym posiedzeniu. Dane z rynku nieruchomości przyniosły nieoczekiwany wzrost pozwoleń na budowę. Wszystko to może sprawić, że Powell uniknie komunikowania jakichkolwiek konkretów. Między innymi na temat programu QE czy obniżek stóp, w pierwszej połowie roku.
Dane z USA
Ceny eksportowe w USA (m/m) – rzeczywisty wynik: 0,1% (prognoza: -0,1%, poprzedni: 1,3%)
Ceny importowe w USA (m/m) – rzeczywisty wynik: 0,4% (prognoza: 0%, poprzedni: 0,3%, zrewidowany: 0,4%)
Produkcja przemysłowa w USA (r/r) – 1,44% r/r vs 2% poprzednio; (m/m): 0,7% (prognoza: 0,2%, poprzedni: 0,5%, zrewidowany: 0,3%)
Produkcja w amerykańskim sektorze wytwórczym (m/m): 0,9% (prognoza: 0,3%, poprzedni: -0,1%, zrewidowany: 0,1%)
Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych w USA: 78,2% (prognoza: 77,8%, poprzedni: 77,8%, zrewidowany: 77,7%)
Indeks Nasdaq tąpnął po danych z gospodarki USA, a cena Bitcoina spadła poniżej 82 tys. dolarów. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach pojawiły się analizy mówiące o końcu hossy na kryptowalutach.

Indeks Redbook (sprzedaż w sklepach wielkopowierzchniowych) w USA (r/r), za styczeń: 5,2% (poprzednio: 5,7%)
Pozwolenia na budowę w USA: 1,456 mln (prognoza: 1,453 mln, poprzedni: 1,473 mln)
Zmiana liczby rozpoczętych budów domów w USA (m/m): 11,2% (prognoza: 1,4%, poprzedni: -9,8%, zrewidowany: -11,5%)
Zmiana liczby pozwoleń na budowę w USA (m/m): -1,2% (prognoza: -1,4%, poprzedni: -0,6%)
Rozpoczęte budowy domów w USA: 1,501 mln (prognoza: 1,385 mln, poprzedni: 1,366 mln, zrewidowany: 1,35 mln)

Komentarz Fitch Ratings
Agencja ratingowa, Fitch Ratings wskazała, że cła na Kanadę mogą zwiększyć różnice w cenach referencyjnych Kanada-USA i wpłynąć na marże amerykańskich rafinerii. Szacuje, że szok celny doda 1 punkt procentowy do krótkoterminowej inflacji w USA, co może opóźnić dalsze luzowanie polityki Fed do IV kwartału 2025 r. Administracja USA rozpoczęła globalną wojnę handlową, która spowolni wzrost gospodarczy w USA i na świecie, podniesie inflację w USA i opóźni obniżki stóp procentowych przez Fed. Agencja obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego USA na 2025 r. do 1,7% z 2,1%.
Z drugiej strony wiemy już, że amerykańscy urzędnicy rozważają ostatnio uproszczenie procesu ustalania nowych stawek celnych dla setek partnerów handlowych USA poprzez sklasyfikowanie krajów w ramach trzech poziomów taryfowych. Informacje na ten temat przekazał The Wall Street Journal, powołując się na osoby bliskie dyskusjom nad polityką handlową. Przedstawiciele Białego Domu wskazali też na potrzebę odejścia od polityki pozwoleń na emisję CO2, w celu rywalizacji AI z Chinami. Wszystko to jednak napawa rynek większą niepewnością, a korekta na rynku akcji się wydłuża.