Z ostatniej chwili: Fatalne dane CPI z USA, panika na Wall Street. Bitcoin spada, inflacja wraca?

Z ostatniej chwili: Fatalne dane CPI z USA, panika na Wall Street. Bitcoin spada, inflacja wraca?

Rynki finansowe przestraszyły się ponownego wzrostu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Publikowane dziś styczniowe dane okazały się wyższe, niż oczekiwano pod każdym względem. Szczególnie niepokojąco prezentują się dynamiki miesięczne, oraz fakt, że inflacja Supercore, która jest właściwą miarą 'uporczywości’ presji cenowej wykazała ponad 0.7% miesięczny wzrost w styczniu 2025. W efekcie na rynku kryptowalut obserwujemy tąpnięcie.

Potężny zwrot

Cena Bitcoina spadła poniżej 95 tys. USD, tracąc około 2000 USD, w ciągu kilkunastu minut. Podobnie straciły kontrakty terminowe na indeksy z Wall Street i metale szlachetne. Rentowności 10 i 2-letnich obligacji Stanów Zjednoczonych rosną o odpowiednio ponad 10 i 7 punktów bazowych odpowiednio do 4.64% i 4.36%.

Zyskuje też dolar, który 'wysysa’ płynność z rynku ryzykownych aktywów. Inflacja CPI w USA wzrosła o ponad 3% r/r, pierwszy raz od czerwca 2024 roku. Dziś rynki widzą jako realne cięcie w USA o 'symboliczne’ 25 pb dopiero w grudniu 2025. Przypomnijmy, że w październiku widziały szanse na nawet 5 obniżek stóp w bieżącym roku. Niewykluczone, że wobec ryzyka ceł, Fed zdecyduje w tym roku ani razu nie obniżać stóp. Przynajmniej dopóki gospodarka USA nie pokaże znaków spowolnienia.

Dane z USA

USA CPI r/r: 3% (prognoza 2.9%, 2.9% w grudniu 2024)

USA CPI m/m: 0,5% (prognoza 0,3%, 0,4% w grudniu 2024)

USA CPI bazowa r/r: 3,3% (prognoza 3,1%, 3,2% w grudniu 2024)

USA CPI odczyt bazowy m/m: 0,4% (prognoza 0,3%, 0,2% w grudniu 2024)

US Supercore CPI r/r 4.017%, vs 4.05% w grudniu 2024

US Supercore CPI m/m 0.757%, vs 0.21% w grudniu 2024

Po raporcie inwestorzy przesuwają kolejną, oczekiwaną obniżkę stóp Fed na grudzień z września. Nic dziwnego, że rynki wyceniają mniejsze poluzowanie Fed po raporcie CPI. Dynamika miesięczna, szczególnie w wielkich aglomeracjach amerykańskich okazała się najwyższa od grudnia 2023 roku; miesięczny wzrost wyniósł 0.5%. Indeks cen konsumpcyjnych dla wszystkich konsumentów miejskich wzrósł o 3% w ciągu ostatnich 12 miesięcy do poziomu. Miara cen towarów i usług konsumpcyjnych dla pracowników biurowych w miastach także wzrosła 3% r/r, przy 0.7% wzroście m/m.

Źródło: Bureau of Labour Statistics

Wnętrze raportu CPI z USA (styczeń)

Widzimy, że od sierpnia 2024 roku inflacja wykazuje ponownie wzrostową tendencję, oddalając szansę na osiągnięcie 2% celu Fed w 2025 i 2026 roku. Powell zmieni nastawienie na jastrzębie? Dziś czeka nas drugi dzień półrocznego raportu szefa Fed przed Kongresem Stanów Zjednoczonych

Źródło: Bureau of Labour Statistics

Ceny energii wzrósł w styczniu o 1,1% m/m. Indeks cen benzyny wzrósł o 1,8 % m/m ciągu miesiąca. Także ceny gazu ziemnego wzrosły o 1,8% miesięcznie. ’Na szczęście’ dla rynków, indeks cen energii elektrycznej nie zmienił się w styczniu. Indeks cen energii wzrósł ostatecznie o 1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym samym czasie ceny benzyny spadły o 0,2%, a indeks cen diesla spadł o 5,3% w tym okresie. Jednak benchmarkowe ceny energii elektrycznej wzrosły o 1,9% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a gazu ziemnego o 4,9%.

Indeks cen czynszów i najmu wzrósł o 0,4% w ciągu miesiąca. Ceny wyżywienia poza domem wzrosły w styczniu o 1,4% m/m. Indeks opieki medycznej wzrósł o 0,2% m/m. Ceny leków na receptę wzrosly o 2,5% m/m, a indeks usług szpitalnych wzrósł o 0,9% m/m przy 0,1% wzroście cen wizyt lekarskich. Z kolei indeks ubezpieczeń komunikacyjnych wzrósł w styczniu o 2% m/m.

Ceny usług związanych z rekreacją wzrosły o 1% m/m w styczniu 2025, a indeks dla używanych samochodów osobowych i ciężarowych wzrósł o 2,2% m/m. Zatem inne miary, które wzrosły w styczniu, obejmują komunikację, bilety lotnicze i edukację. Z kolei indeks cen odzieży spadł w styczniu o 1,4% m./m. Indeksy cen środków higieny i wyposażenia domu również spadły. Ku zaskoczeniu, indeks nowych pojazdów nie zmienił się w styczniu.

Źródło: Bureau of Labour Statistics

Ceny jedzenia (i nie tylko) w górę

Indeks cen żywności wzrósł w styczniu o 0,4% m/m. Ceny mięsa, drobiu, ryb i jaj wzrosły o 1,9% w ciągu miesiąca. Indeks cen jaj wzrósł o 15,2% m/m. Był to największy wzrost indeksu jaj od czerwca 2015 r. Stanowi około dwóch trzecich całkowitego miesięcznego wzrostu cen żywności, używanej głównie w domu. Indeks dla innej żywności w domu wzrósł w styczniu o 0,3%, a dla napojów bezalkoholowych wzrósł o 0,9 procent.

Ceny nabiału i produktów pokrewnych wzrosły o 0,3% miesięcznie. Indeks dla owoców i warzyw spadł w styczniu o 0,5%, głównie przez niższe ceny pomidorów i warzyw świeżych. Indeks zbóż i produktów piekarniczych spadł o 0,4% m/m. Głównie ceny płatków śniadaniowych spadły, aż o 3,3% m/m. Z kolei indeks żywności poza domem wzrósł w styczniu o 0,2% m/m.

Indeks dla posiłków z ograniczoną obsługą wzrósł o 0,3% m/m, a dla posiłków z pełną obsługą wzrósł o 0,1% miesięcznie. Ostatecznie indeks cen żywności w domu, w USA wzrósł o 1,9% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednocześnie miary cen mięsa, drobiu, ryb i jaj wzrosły aż o 6,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a indeks jaj wzrósł o 53%. Indeks cen żywności poza domem wzrósł ażo 3,4% w ciągu ostatniego roku.

Indeks dla wszystkich pozycji pomniejszonych o żywność i energię wzrósł o 3,3 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Cenny najmu wzrosły o 4,4% r/r w ciągu całego 2024 roku. To dało najmniejszy 12-miesięczny wzrost od stycznia 2022 roku. Inne indeksy, które odnotowały znaczny wzrost w ciągu ostatniego roku, obejmują ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (+11,8% r/r), opiekę medyczną (+2,6% r/r), edukację (+3,8% r/r) i rekreację (+1,6% r/r).

Komentarze (0)
Dodaj komentarz