Wyniki finansowe Coinbase. Inwestorzy się tego nie spodziewali?

Coinbase to amerykańska platforma wymiany kryptowalut, która umożliwia kupno, sprzedaż oraz przechowywanie różnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin czy Bitcoin Cash. Coinbase został założony w 2012 roku i jest jednym z największych i najpopularniejszych serwisów tego typu na świecie. Coinbase pozwala użytkownikom na zakup kryptowalut za pomocą kart płatniczych lub przelewów bankowych, a także na przechowywanie tych aktywów w portfelu kryptowalutowym, który można zintegrować z aplikacją mobilną lub wersją przeglądarkową.

Przychody spółki w IV Q 2022 spadły o 75% r/r do poziomu 629,1 mln$. Oznaczało to, że przychody Coinbase były lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyników o 41,73 mln$ mniejszych. Strata na akcję wyniosła 2,46$. Analitycy oczekiwali, że strata netto wyniesie 2,51$.

Spoglądając na roczne wyniki spółki widać, że przychody spadły o 57% r/r (tj. o 4,2 mld$) natomiast wynik netto pogorszył się w ciągu roku o 6,2 mld$.

Warto zauważyć, że mimo gwałtownego spadku przychodów spółki, Coinbase nie był w stanie w podobny sposób ściąć kosztów. Wzrosły zarówno koszty technologiczne jak i koszty administracyjne. Nie dziwi więc, że strata operacyjna w IV Q 2022 roku wyniosła aż 554,8 mln$. Oznacza to, że marża operacyjna wyniosła -88,19%. Taki poziom kosztów jest nie do utrzymania i firma musi szukać oszczędności.

źródło: Coinbase

Trzeba także spojrzeć na bardzo duże płatności w akcjach, które osiągają obecnie około 70% wartości przychodów. Jest to rzadko spotykana sytuacja i powinna być obserwowana, ponieważ zbyt duża emisja akcji w stosunku do przychodów powoduje rozwodnienie akcjonariuszy.

Transakcje w dół, subskrypcje w górę

Warto wspomnieć, że przychody wzrosły kwartał do kwartału o 5% co było spowodowane dynamicznym wzrostem (o 34% k/k) przychodu z subskrypcji i usług. Z kolei przychody transakcyjne spadły o 12% k/k. Warto nadmienić, że przychody subskrypcyjne i usługowe wzrosły mimo niekorzystnego otoczenia rynkowego (spadających cen kryptowalut). Na fioletowym wykresie widać “oczyszczone” przychody subskrypcyjne i usługowe od zmian kryptowalut.

źródło: Coinbase

Spadające przychody zmusiły spółkę do przeprowadzenia częściowej redukcji kosztów. Redukcja kosztów spowodowana była zwolnieniami pracowników oraz optymalizacją kosztów. Spadek kosztów widać szczególnie w pozycji S&M (Sales & Marketing), które obniżyły się z poziomu 244,5 mln$ do 93,1 mln$. W kolejnym kwartale można spodziewać się próby dalszej optymalizacji kosztów.

Komentarz Coinbase do wyników

Zdaniem spółki słabsze wyniki spowodowane były o wiele niższą wartością rynku kryptowalut. W liście do inwestorów spółka wspomniała, że kapitalizacja rynku krypto spadła o 64% r/r tj.o 1 500 mld$. Nadal jednak zdaniem spółki “Coinbase oraz krypto udowodniły swoją odporność a długoterminowe fundamenty pozostały silne”. Z pewnością nastrojom na rynku nie pomogły słynne bankructwa takie jak Three Arrows Capital, Voyager, Celsius oraz upadek FTX. 

Coinbase jest optymistyczny co do przyszłości z powodu:

  • średnia cena Bitcoin w styczniu 2023 jest o 80% wyższa niż średnia cena z 2020 roku
  • miesięczna liczba aktywnych deweloperów w krypto w ciągu dwóch lat podwoiła się do ponad 20 000
  • wiele znanych marek (Starbucks, Nike, Coca-Cola) współpracują z protokołami web3 oraz niektóre wprowadziły NFT
  • Przychody subskrypcyjne Coinbase wzrosły w ciągu ostatnich 2 lat 17-ktornie do poziomu 800 mln$.
  • Coinbase rozpoczął partnerstwo z jedną z najważniejszych firm z branży zarządzania aktywami – Blackrock

Pozostaje zatem śledzić wyniki spółki w kolejnych kwartałach.

Spojrzenie na wykres spółki Coinbase

Istotnym wsparciem jest dołek z 13 lutego (53,66$) jego przełamanie otworzy stronie podażowej szansę na przetestowanie minimum z 19 stycznia (47,92$). Kolejnym, istotnym wsparciem jest dołek z 6 stycznia (31,55$).

Jeśli bykom uda się przebić szczyt z 17 lutego (67,90$), byki będą miały otwartą drogę do przetestowania maksimum z 16 lutego (73,30$). Kolejną istotną strefą podaży jest maksimum z 3 lutego (85,54$ – 87,63$).

źródło: TradingView

Może Cię to zainteresować:

Kryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz