Kilka tygodni temu za sprawą artykułu artykułu Wojciecha Czuchnowskiego, który pojawił się na wyborcza.pl, zrobiło się głośno o spółce Aforti. Autor sugerował, że podmiot to kolejna po Amber Gold i GetBack piramida finansowa. UOKiK właśnie nałożył na nią ogromną karę finansową. Czy to zapowiedź większych problemów spółki?
UOKiK bierze się za Aforti?
Kilka tygodni temu artykuł Wojciecha Czuchnowskiego na temat spółki Aforti wywołał prawdziwą burzę medialną. Dziennikarz w obszernym artykule sugerował, że działanie spółki przypomina piramidę finansową. Autor przyrównał ją do GetBack oraz Amber Gold. Zarząd spółki szybko zareagował i rozsyłał do redakcji portali, które podjęły temat, żądanie sprostowania. Wyborcza szybko zareagowała artykułem, który ujawniał kolejne fakty na temat działalności Aforti. Dziś do sprawy włącza się UOKiK. Tomasz Chróstny prezes UOKiK uznał, że spółka Aforti Holding wprowadzała klientów w błąd i wymierzył jej karę w wysokości 790 tys. zł. Zgodnie ze stanowiskiem UOKiK spółka
posługiwała się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją i wykorzystywała pieniądze konsumentów do finansowania swojej działalności, przenosząc w ten sposób na konsumentów całe ryzyko jej prowadzenia oraz wprowadzała konsumentów w błąd, informując o bezpieczeństwie środków powierzonych Aforti Holding, w tym braku ryzyka oraz o gwarancji zysku.
Zobacz też: Messi poważnie namieszał na rynku. Gwałtowny wzrost cen aż o 1700%!
Aforti nie jedyne. Prezes ostrzega przed innymi podejrzanymi podmiotami
W wydanym komunikacie prezes UOKiK ostrzega, by zachować czujność i uważać na kilka rzeczy decydując się na zakup weksli inwestycyjnych. Podkreśla przede wszystkim, że nie istnieje pojęcie „weksla inwestycyjnego”. Zostało ono wymyślone przez przedsiębiorców na określenie produktu umożliwiającego im pozyskanie kapitału. W komunikacie dodano, że gwarantem bezpieczeństwa „weksla inwestycyjnego” jest jedynie wypłacalność jego wystawcy. Aforti nie jest jedynym podmiotem, którym zainteresował się organ. W kwietniu podobne zarzuty postawiono Assay Management oraz Assay Management Alternatywna Spółka Inwestycyjna (Assay ASI), które również posługują się wekslami inwestycyjnymi. Pod koniec 2022 r. Prezes urzędu nałożył 150 tys. kary na BREWE Leasing. Z kolei w czerwcu 2021 r. UOKiK nałożył prawie 400 tys. zł kary na Fundusz Hipoteczny Yanok, który poprzez sprzedaż weksli inwestycyjnych gromadził fundusze na swoją działalność. Przed podjęciem decyzji o jakichkolwiek inwestycjach organ zachęca do odwiedzania portalu finanse.uokik.gov.pl.
Może Cię zainteresować: