Rozchwiane rynki. Tydzień kończy się czerwienią

Obserwując to co dzieje się na giełdach może stwierdzić, że rynki są rozchwiane niczym łódeczka podczas burzowej pogody na morzu.

Gdy pojawia się jakaś drobna informacja o zabarwieniu pozytywnym, to giełdy potrafią iść do góry o kilka procent. Za nimi idą zaraz surowce, które również reagują dosyć gwałtownie. Wydaje się zatem, że to jest część tej „nowej rzeczywistości”, o której wszyscy tak ochoczo opowiadają. Najbardziej rozchwianie rynków widoczne jest w ciągu sesji, kiedy nagłymi ruchami cena wychodzi ostro ponad lub ostro pod poziom zamknięcia z poprzedniego dnia. Najlepiej na tym wszystkim wyszła ropa, która tydzień zamknęła na plusie i przebiła się z powrotem ponad 41 dolarów za baryłkę.

Ropa po ponad 40 dolarów uratowała nieco kursy spółek sektora naftowego. Źródło

Pomimo wzrostów cen ropy wiele spółek z sektora naftowego potrafiło nie reagować na wzrosty, ale iść wraz szerokim rynkiem. Ropa zamknęła się w piątek neutralnie utrzymując zdobytą pozycję. Mimo to szeroko pojęte firmy naftowe spadały średnio o 1,5% choć nie brakło spółek idących mocniej w dół.

S&P 500 zatacza koło

Indeks S&P 500 po sporych wzrostach szybko oddał to, co zostało wypracowane. Na zamknięciu w piątek 18 września powrócił do poziomów z ubiegłego piątku. Nie wróży to dobrze na przyszły tydzień i wskazuje na rozchwianie rynków. Inwestorzy nie wiedzą, gdzie chcą iść.

Na wykresie miesięcznym widać, że S&P 500 na początku września zaliczył załamanie trendu, a ostatni tydzień zakończył się powrotem do stanu z 11 września. Źródło

Dodatkowo według niektórych analityków zbliżamy się do sezonowej wyprzedaży, a pandemia nie ma wpłynąć na ten obserwowalny od lat trend pozytywnie.

Co na to Warszawa?

Tu akurat nie ma niespodzianki. W Ameryce mają katar… to u nas musi być już „grypka”. Wykres miesięczny nie pozostawia w tej sprawie wątpliwości.

Na WIG 20 również widać koło zatoczone w ostatnim tygodniu. Źródło

Jeśli zestawimy sobie oba wykresy to widać, że w Polsce raczej różowo nie jest i kierunek mamy wyraźnie obrany. Jesienią można spodziewać się powolnego osuwania się naszej giełdy, chyba, że listopadowe wybory w USA przyniosą jakiś gwałtowny impuls. Oby w górę.

A szerzej Europa?

Tutaj też królują rozchwiane rynki. We Francji na CAC40 widać w skali miesiąca duże zmiany nastrojów. Indeks powolutku piął się do góry, ale ostatni tydzień może być początkiem niebezpiecznego trendu i osuwania się francuskiego parkietu.

Powolne pięcie się CAC40 ku górze, mogło zostać w ostatnim tygodniu brutalnie zastopowane. Źródło

W Niemczech jak wszystko musi być pod linijkę, po niemiecku. Z wykresu miesięcznego widać, że „wypłaszczają krzywą” i nie idą dokładnie tym samym tempem co Francja.

DAX nie wie za bardzo gdzie ma iść. Źródło

Z kolei w Londynie jak to w Londynie. Zawsze musi być trochę inaczej, tak po Brytyjsku. Wszak tam od stuleci cenią sobie niezależność i „obrotowość”. Po sporych wzrostach z początku września mamy załamanie trendu. Następny tydzień może być kluczowy.

FYSE100 złapał zadyszki i wizja kolejnych „pandemicznych” obostrzeń wisi nad giełdą. Źródło

Świat i Europa zbliżają się do kluczowych decyzje w sprawie koronawirusa. Jeśli decydenci uznają, że gospodarka jest jeszcze za mało poobijana mogą szybko dokręcić śrubę pandmeiczną. Wtedy na giełdach pojawią się „wodospady” i nie będzie już mowy o tym, że mamy rozchwiane rynki. Pisać będziemy o sztormie.

Krzysztof Kuska

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Giełdarynki
Komentarze (0)
Dodaj komentarz