Nie żyje założyciel firmy Intel. Jego pomysły zmieniły też Twoje życie

Gordon Moore, pionier w branży mikroprocesorów i współzałożyciel Intela, który w swoim czasie był największym na świecie producentem półprzewodników, zmarł w wieku 94 lat – poinformowała firma.

Moore był gigantem transformacji technologicznej, pomagając firmom wprowadzać coraz potężniejsze chipy do coraz mniejszych komputerów. Z wykształcenia inżynier. Był współzałożycielem firmy Intel w lipcu 1968 roku, w ciągu lat pełniąc funkcję prezesa, dyrektora naczelnego i przewodniczącego rady nadzorczej. Intel przekazał w komunikacie, że Moore zmarł „w otoczeniu rodziny w swoim domu na Hawajach”.

W swoich początkach firma Intel była znana z ciągłych innowacji. Przez lata funkcjonowania stała się jedną z największych i najważniejszych firm technologicznych. W artykule z 1965 roku Moore po raz pierwszy ukuł teorię, która później stała się znana jako „Prawo Moore’a”. Stwierdził, że układy scalone będą zasadniczo podwajać moc każdego roku. Później się poprawił, i powiedział, że podwojenie będzie miało miejsce co dwa lata. Aksjomat ten obowiązywał przez dziesięciolecia i stał się synonimem szybkiego tempa zmian technologicznych we współczesnym świecie.

– Wszystko, co próbowałem zrobić, to przekazać tę wiadomość, że umieszczając coraz więcej informacji na chipie, sprawimy, że cała elektronika będzie tańsza – powiedział Moore w wywiadzie z 2008 roku.

Może Cię zainteresować: Rekordowa oferta za Manchester United. Kto wykłada 7,3 miliarda dolarów?

Założyciel firmy Intel przekazał miliardy na cele dobroczynne

Częścią Intela był aż do 2006 roku. W ciągu swojego życia przekazał ponad 5,1 miliarda dolarów na cele charytatywne. Wraz z żoną Betty, z którą byli małżeństwem przez 72 lata, prowadzili własną fundację.

– Chociaż nigdy nie aspirował do bycia powszechnie znanym, wizja Gordona i dzieło jego życia umożliwiły fenomenalne innowacje i rozwój technologiczny. Dziś kształtuje on życie codziennie każdego z nas – powiedział Harvey Fineberg, prezes Fundacji Gordona i Betty Moore.

Hołd złożyli mu obecni liderzy Intela. – Odegrał kluczową rolę w ujawnieniu mocy tranzystorów i zainspirował technologów oraz przedsiębiorców na przestrzeni dziesięcioleci – powiedział dyrektor generalny firmy, Pat Gelsinger. – Pozostawia po sobie spuściznę, która zmieniła życie każdej osoby na planecie. Pamięć o nim będzie żyła – zakończył na Twitterze.

Intel jest notowany na giełdzie NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations).

Zobacz też:

intelNasdaq
Komentarze (0)
Dodaj komentarz