Rosnący globalnie popyt i słaby sezon zbiorów w Brazylii i Wietnamie, przy napiętych łańcuchach logistycznych i wyższych kosztach frachtu wg. Lavazzy mówią jedno. Ceny będą wyższe. Czołowy, włoski producent kawy ostrzegł, że nie widzi szans na obniżki cen w horyzoncie najbliższego roku. Prezes Giuseppe Lavazza udzielił wywiadu w trakcie trwającego turnieju Wimbledon… Przekazał, że tragicznie mylił się, twierdząc, że ceny w roku 2024 spadną. Giuseppe Lavazza, który jest czwartym pokoleniem kierującym grupą, sygnowaną swoim nazwiskiem, z siedzibą w Turynie.
Na przykładzie brytyjskiego rynku UK, ceny kawy na półkach supermarketów wzrosły o około 15% w tym roku… Ale mogą wzrosnąć o kolejne 10% do przyszłego roku, wg. komentarza Lavazzy. Równocześnie trwa niesamowita euforia na rynku kontraktów surowcowych, gdzie globalni traderzy futures 'wysyłają’ dziś kawę do poziomów niewidzianych nigdy wcześniej. Kontrakty terminowe na robustę, na londyńskiej giełdzie towarowej osiągnęły dziś (wtorek, 9 lipca) poziom 4 844 USD za tonę.
Nowe przepisy UE rujnują branżę?
W efekcie marże Lavazzy spadają przez wyższe koszty, a firma zamierza… Walczyć ze spadkiem rentowności, podnosząc ceny. Istnieją też inne czynniki wspierające taki scenariusz; nowe przepisy UE dot. upraw (zakaz importu kawy z wyznaczonych wylesionych obszarów), spowodują dalszy wzrost cen… Gotowych, aby spełnić unijne regulacje jest ok. 20% dużych rolników kawy.
Nowe przepisy wejdą w życie na początku przyszłego roku i będą również wymagać od firm spożywczych działających w bloku precyzyjnej geolokalizacji działek, na których produkowane są ich towary. Według Lavazzy, ostatnie wybory europejskie, które przesunęły skład parlamentu UE w Brukseli na prawo, stwarzają pewną szansę zmiany przepisów. W przeciwnym razie około 8 mln rolników uprawiających kawę „zostanie pozbawionych możliwości sprzedaży kawy”.
Lavazza ostrzegł, że europejskie palarnie kawy będą zmuszone do sprowadzania prawie wszystkich ziaren z Brazylii. Ta według niego jest jedynym krajem dobrze przygotowanym do wdrożenia przepisów. Dochód netto włoskiego producenta kawy wyniósł 68 mln euro w 2023 r., w porównaniu z 95 mln euro w 2022 roku. Ebitda spadła z 309 mln euro do 263 mln euro w tym samym okresie, powiedział.
Arabica czy Robusta – jest drożej przez … Spekulantów?
O ile branża kawowa jest przyzwyczajona do radzenia sobie z wahaniami cen kawy typu Arabica, kontrakty futures na arabikę w Nowym Jorku są na najwyższym poziomie od września 2022 roku. Lavazza dodał, że niedawny wzrost cen Robusty jest bezprecedensowy i spowodował więcej problemów dla branży.
Dosłownie przekazał: „Zmiany klimatyczne wpłynęły na produkcję w najważniejszych krajach produkujących robustę na całym świecie, głównie w Wietnamie i Indonezji, znacznie zmniejszając ilość dostępnych odmian tego rodzaj” Lavaza ocenił, że razem ze spadkiem podaży i wzrostem cen, na rynku pojawiły się także fundusze hedgingowe…
Oraz inni spekulanci, których Lavazza obwinia o dalszy wzrost cen kontraktów terminowych. Doslownie przekazał, że „Spekulacja jest jednym z głównych prowzrostowych czynników”. W efekcie euforii na rynku 'kawowych futures’ Lavazza od 2022 roku poniosła łącznie dodatkowe 800 mln USD kosztów – równe 2,5-krotności jej zysków przed odjęciem kosztów i opodatkowania.
Od października ubiegłego roku statki zostały zmuszone do opływania Afryki przez Przylądek Dobrej Nadziei… By uniknąć ataków rebeliantów Houthi na Morzu Czerwonym. Firma pozyskuje ziarna a z krajów Azji i Afryki Wschodniej. Niedawno podobny los do kontraktów na kawę spotkał rynek kakao, który także napędziła ciasna podaż i bycze pozycje funduszy hedgingowych, widzących potencjał wzrostów.
Mamy też zmiany klimatyczne, które mogą długoterminowo ograniczać zbiory. Lavazza powiedział, że dosłownie nie widzi powodów, dla których ceny kawy mogłyby spaść. Prognozy pogodowe sugerują, że zbiory w Wietnamie nie uzupełnią spadających zapasów ziaren robusty, używanych głównie do espresso i kawy rozpuszczalnej.