Kurs akcji tego chińskiego giganta e-commerce spadł o prawie 50% w ciągu roku. Chiński rynek ma zadyszkę?

Przez wiele lat chińskie spółki były w opinii wielu inwestorów szansą na ponadprzeciętne zyski. Szczególną popularnością cieszyły się chińskie firmy działające w segmencie e-commerce. Przecież chiński rynek handlu internetowego przeżywał boom. Dwoma firmami, które były sztandarowym przykładem sukcesu na chińskim rynku e-commerce były: Alibaba i JD.com. W dzisiejszym artykule skupimy się na drugiej spółce. Powodem jest to, że kurs akcji porusza się w przeciwnym kierunku co wyniki fundamentalne spółki. W ciągu roku kurs akcji spadł o ponad 45%. Z kolei od początku roku spadki sięgnęły ponad 39%. Co jest powodem takich spadków?

Czym zajmuje sie JD.com?

JD.com jest firmą, która działa w segmencie e-commerce. Na początku specjalizowała się w sprzedaży elektroniki przez internet. To, co odróżniało firmę od konkurencji to sieć własnej logistyki. Dzięki temu firma oferowała w dużych miastach dostawę w bardzo krótkim czasie. Dla wybranych produktów JD oferowała dostawę jeszcze tego samego dnia. Firma stawia na rozwój technologiczny. Testowane są automatyczne magazyny (rola ludzi zmniejszona do minimum), czy dostawę dronami albo zdalnie sterowanymi pojazdami ulicznymi. JD.com posiada ponad 1500 magazynów i zatrudnia 300 000 personelu związanego z logistyką. Jest to największa sieć tego typu w Chinach. Oczywiście taki model biznesowy jest kosztowny (konieczność ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych). Jednak pozwala to pogłębić swoją przewagę nad potencjalnymi konkurentami, którzy będą chcieli wejść na rynek e-commerce w Chinach.

Źródło: JD.com

Wyniki finansowe rozczarowują inwestorów

Przez wiele lat JD.com rozwijało się bardzo szybko. W latach 2017-2022 średnioroczna stopa wzrostu przychodów wyniosła 24%. Był to świetny wynik. Jednak w I Q 2023 roku przychody wzrosły zaledwie o 1%.

Źródło: JD.com

Chiński rynek e-commerce z pewnością cierpi z powodu zniesienia lockdowny. W efekcie część sprzedaży “uciekło” do offline. Jednak mimo to wyniki są zwyczajnie słabe. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w samym segmencie JD Retail (odpowiada za 90% przychodów). W I Q 2023 przychody tego segmentu spadły o 2% i wyniosły 212,4 mld RMB. Wzrost przychodów wynikał głównie z lepszych przychodów wygenerowanych przez JD Logistics (+34% r/r). Warto jednak zauważyć, że tylko segment JD Retail generuje dodatni wynik operacyjny. Pozostałe działalności spółki generują straty.

JD.com – kolejne szanse i zagrożenia

Mimo kapitałochłonnego biznesu JD.com jest w stanie regularnie generować dodani FCF. Widać to na tabeli poniżej:

Źródło: JD.com

Oczywiście część przepływów operacyjnych wynika ze zwlekania z zapłatą kontrahentom (korzystanie z darmowego kredytu kupieckiego). W 2022 roku było to 11 mld RMB, natomiast w 2021 roku finansowanie się u dostawców odpowiadało za ponad 30 mld RMB. Jednak stabilne FCF świadczą o tym, że firma nie potrzebuje kapitału do wzrostu. Nie musi się zadłużać i emitować akcji, aby kontynuować wzrost skali działania.

Z pewnością cenie akcji nie pomagają zawirowania polityczno – gospdoarcze między Chinami i USA. Warto również pamiętać, że na rynku amerykańskim są notowane ADS-y, a nie zwykłe akcje.  Kolejnym czynnikiem ryzyka jest struktura organizacyjna. JD.com jest zarejestrowana na Kajmanach. Działalność w Chinach organizuje przez spółki zależne. Stwarza to ryzyko prawne w sytuacji kiedy rządowi Chińskiemu taka struktura przestanie być potrzebna (była potrzebna na przełomie XX i XXI do pozyskania kapitału od zachodnich inwestorów). Warto zauważyć, że zgodnie z danymi zagregowanymi przez YahooFinance na dzień 2 lipca 2023 roku średnia wycena JD.com wynosi 60,4$, obecnie spółka jest notowana po cenie 34,8$. Jednak przed podjęciem decyzji inwestycyjnej inwestor powinien sam przeprowadzić analizę spółki i podjąć decyzję. Inwestowanie w akcje zawsze wiąże się z ryzykiem.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

ChinySpółkiWyniki finansowe
Komentarze (0)
Dodaj komentarz