KGHM nie chce przespać rewolucji w motoryzacji. Jaki ma plan?

We wtorek Marek Sasin, który jest Ministrem Aktywów Państwowych, był z wizytą w Chile. Odbył tam robocze spotkanie z ministrem finansów (Mario Marcel) oraz ministrem górnictwa (Marcel Hernandez Perez). Spotkanie dotyczyło spraw prawnych i podatkowych projektu Sierra Gorda oraz możliwej współpracy w innych projektach wydobywczych.

Gdzie obecnie KGHM inwestuje w Chile?

Sierra Gorda to jedna z najważniejszych inwestycji ostatniej dekady. Od 2011 roku KGHM jest największym akcjonariuszem (55% udziałów) w Joint Venture. W Sierra Gorda KGHM wydobywa miedź i molibden. Wcześniej w projekt wchodziło Sumitomo Metal Mining (31,5%) oraz Sumitomo Corporation (13,5%). W 2022 roku udziały japońskich firm przejęła australijska grupa górnicza South32. Sama kopalnia Sierra Gorda jest położona na pustyni Atacama (regon Antofagasta). Obszar ten jest bogaty w siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. Produkcja komercyjna ze złoża trwa od 2015 roku. Koncentrat miedzi, któy jest produkowany w Sierra Gorda jest następnie przewożony do portu w Antafagaście. Następnie wysyłany drogą morską do zagranicznych hut (głównie do Azji). Według raportu rocznego za 2022 rok Sierra Gorda sprzedaje również niezbyt duże wolumeny złota i srebra. Łącznie metale szlachetne odpowiadają za mniej niż 10% przychodów generowanych przez Sierra Gorda SCM.

KGHM walczy o niższe podatki i gwarancje

Trwają także negocjacje w sprawie podatku od wydobycia. Na razie chilijskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że górny limit podatku nie będzie wynosić 50%, ale 48% zysku operacyjnego. Wcześniej projekt dotyczył zmiany w opodatkowaniu tak zwanego Roylty Minero. W pierwotnej formie miał wynosić 3% wartości przychodu. Taki projekt byłby niekorzystny dla projektów z niską zawartością miedzi w kruszywie. Takim projektem jest Sierra Gorda. Projekt zmieniono na 1% podatku od przychodów oraz opodatkowanie zysku operacyjnego. Zdaniem ministra finansów Chile po zmianach średnia stopa podatkowa będzie wynosić 42%. Minister Aktywów Państwowych postuluje również, aby rząd chilijski zadeklarował, że nie wprowadzi żadnych niekorzystnych rozwiązań podatkowych dotyczących Sierra Gorda do 2029 roku.

Plan na elektromobilność: KGHM chce wydobywać lit

Tematem rozmów by także lit. Surowiec ten jest jednym z kluczowych surowców. Wynika to z tego, że na razie w samochodach elektrycznych dominują baterie litowo-jonowe. Chile jednak nie chce sprzedawać swoich złóż w systemie koncesji. Zamiast tego preferuje partnerstwo publiczno-prywatne i kooperacji z chilijskimi firmami.

W 2022 roku rezerwy litu w Chile były szacowane na około 9,3 mln ton. Oznaczało to, że Chile jest jednym z najbogatszych w złoża litu krajów na świecie. Dla porównania rezerwy litu w Stanach Zjednoczonych wynoszą około 1 mln ton.

Dołączenie KGHM do wydobycia litu spowoduje, że firma będzie wydobywać i sprzedawać surowiec, na który znacznie wzrośnie zapotrzebowanie.

KGHMlitMiedź
Komentarze (0)
Dodaj komentarz