Rynki finansowe cieszą się na wieść o cudownym odbiciu na globalnych rynkach. Zaskakująco szybko wymazały imponującą falę spadkową z początku sierpnia. Choć sezonowość bywa niejednokrotnie (być może niesłusznie) pomijana, wielu traderów dostrzega podobieństwo między 2024, a 2007 rokiem. Jeśli historia miałaby się znów rymować, w październiku być może czeka nas … Krach.
Jednak nim się wydarzy, S&P 500 może wspiąć się na nowe maksima. Analitycy z JP Morgan i Bank of America oczekują, że indeks prawdopodobnie wejdzie na nowe maksima. Ostatni protokół Fed z lipca wybrzmiał dość gołębio i szanse na cięcia stóp we wrześniu wynoszą ponad 90%. Czy to wystarczy, aby powstrzymać spadkowy impuls?
Historycznie cięcia stóp Fed są w krótkim terminie negatywne dla rynku (sygnał, że 'jest coraz gorzej z gospodarką’). Natomiast w długim, pozytywne. Średni spadek S&P 500 po obniżkach stop Fed wynosi ok. 30% (dane od 1970 roku). Historycznie, indeksowi zajmowało średnio ok. 13 miesięcy, by 'uklepać’ dołek po rozpoczęciu obniżek stóp Fed. Bezrobocie w USA rośnie, a inwersja 2 i 10-letniej krzywej rentowności pokazuje, że 'recesja’ może zbliżać się wielkimi krokami.
2007
1) 17 lipca 2007 indeks S&P500 wszedł na nowe (wówczas) szczyty
2) Korekta po tym zdarzeniu wyniosła -9,5%
3) Nastąpiło pełne odreagowanie
4) 18 września 2007 roku nastąpiły cięcia stóp procentowych Fedu
5) Załamanie rynku pogłębiło się i przeobraziło w kryzys
2024
1) 17 lipca 2024 r indeks S&P 500 wspiął się na historyczne maksima
2) Korekta tuż po tym wyniosła -8,6%
3) Następuje niemal pełne ożywienie nastrojów (w toku)
4) 18 września 2024: prawdopodobne cięcia stóp w USA (zaplanowane posiedzenie Rezerwy Federalnej)
5) Czy rynek się załamie?
Październik, czy wrzesień?
To październik znany jest jako 'miesiąc krachów’ i idąc tym tropem, moglibyśmy oczekiwać, że o ile we wrześniu możliwy jest nowy, historyczny szczyt rynku akcji, to październik niesie ze sobą więcej 'sezonowych’ zagrożeń. David McMinn prawdopodobnie wskazałby, że nerwowość rynku w tym okresie uprawdopodobni częściowe zaćmienie księżyca (17 października 2024), oraz trwająca wówczas pełnia.
Istotne będzie także zaćmienie Słońca, które obserwowane będzie z niektórych zakątków Ziemi, w dniu 2 października. Obserwacje McMinna zostały potwierdzone empirycznie; w badaniach zawarł statystycznie istotne wnioski, badając tzw. cykle 9 /56, czy wpływ Księżyca na zmienność indeksu Dow Jones Industrial Average.
Także 2 i 31 października obserwować będziemy Księżyc w nowiu, który wg. spekulacyjnej astrologii finansowej uważany jest za okres podwyższonej emocjonalności i podatności na zmiany. Dodatkowo Wenus w retrogradacji i Saturn w Rybach mogą sprzyjać zmienności na rynkach akcji. Przypomnijmy, że w roku 2024 'patronuje’ Jowisz w Byku, który zwykle sprzyja wzrostowi i stabilności, ale obrazuje także ryzyko przesadnych reakcji na rynkach. W 2025 roku przejdzie z 'Byka’ do 'Bliźniąt’.