Bank of America to drugi największy bank w USA, który obserwuje klientów zarządzających aktywami, wartymi prawie 4 bilionami dolarów. Zatem na podstawie ich wyborów inwestycyjnych, publikuje zbiór anonimowych informacji i analiz. Z racji tego, iż skala ich działalności jest wysoka, obserwacja tej grupy stanowi dość szeroką próbę tego, co robią inwestorzy po drugiej stronie Atlantyku. Analitycy w ostatniej nocie wskazali wyraźnie, że: „Prognozujemy kontrariańskie lepsze wyniki obligacji, akcji międzynarodowych i złota w porównaniu z konsensusem dotyczącym wyjątkowości USA”.
Bank of America Reserach uważa za optymalną strategię, która obejmuje pozycjonowanie na boom gospodarczy w USA i globalne spowolnienie w pierwszym kwartale 2025 roku… Oraz kupowanie międzynarodowych akcji spółek spoza USA, w drugim kwartale w oczekiwaniu na zmiany polityki i złagodzenie warunków finansowych za granicą. Zyskowne ma być też inwestowanie w złoto i towary w 2025 r. (inflacja). Bank sugeruje bycze pozycje w kryptowalutach i akcjach chińskich, jako zabezpieczenie przed potencjalnym ryzykiem „bańki” w USA.
Odpływy z akcji?
Prywatni klienci Bank of America, zarządzający aktywami wartymi 3,9 bln USD mają ok. 63,3% alokacje w akcjach (najwyższy poziom od 30 miesięcy). Oraz 19% w obligacjach (najniższy poziom od 27 miesięcy). Są dobrej drodze do największego trzymiesięcznego odpływu z akcji od drugiego kwartału 2023 r. Zatem realizują zyski, jednocześnie zwiększając ekspozycje obligacje skarbowe. Te zanotowały 10. największy, miesięczny napływ w ciągu ostatnich 12 lat.
Wskaźnik byków i niedźwiedzi Bank of America spadł z 5,4 do 4,7, osiągając najniższy poziom od 11 miesięcy. Zatem to największy tygodniowy spadek od marca 2023. Spadek wskaźnika, który stanowi szeroką miarę globalnych nastrojów i pozycjonowania, z 7 do niespełna 5 w ciągu ostatnich sześciu tygodni, podkreśla rozdźwięk między byczym sentymentem do aktywów amerykańskich a bardzo niedźwiedzim sentymentem do aktywów z reszty świata.
Bank obserwuje wyraźny kontrast w przepływach kapitału między rynkami amerykańskimi a resztą świata. Stany Zjednoczone odnotowały w listopadzie 176 miliardów dolarów napływu, a reszta świata doświadczyła odpływu 19 miliardów dolarów. Amerykański sektor finansowy rynku akcji doświadczył największego czterotygodniowego napływu od stycznia 2022 roku. Wyniósł on 8 mld USD. Sektor użyteczności publicznej, po pięciu tygodniach odpływów, w końcu odnotował napływ w wysokości 0,4 mld USD. Największy w ciągu ostatnich 11 tygodni.
Hossa trwa
Rynki doświadczyły rekordowych przepływów kapitału do różnych klas aktywów w ciągu ostatnich kilkunastu dni, wg. danych Bank of America. Analiza BofA wskazuje, że akcje przyciągnęły 29,4 mld USD (oraz 141 mld USD w ciągu miesiąca), obligacje 10,3 mld USD, kryptowaluty 1,1 mld USD, a złoto 0,3 mld USD. Z gotówki (papiery skarbowe) ubyło prawie 3 miliardy dolarów. Sektor crypto doświadczył największego, dwumiesięcznego napływu w historii, w wysokości ok. 13,5 miliarda dolarów. To 30% całkowitego napływu, wynoszącego w BofA 45 miliardów dolarów, od 2019 roku. Tak zwane fundusze kredytowe cieszyły się popularnością i w ubiegłym tygodniu odnotowały 1.5 miliarda dolarów napływów (rekordowy miesięczny napływ od lutego 2022 r.).