Nie ma to jak zdrowa konkurencja! AMD, gigant technologiczny, właśnie ujawnił swój nowy układ AI – MI300X. Czy to czas na wprowadzenie zamieszania w królestwie NVIDIA, dominującego na rynku podzespołów wykorzystywanych przez sztuczną inteligencję? Wszystko wskazuje na to, że AMD nie zamierza odpuszczać.
AMD bierze na celownik dominację NVIDIA
MI300X to układ skrojony na miarę potrzeb AI. Zaprojektowany z myślą o efektywnej pracy z ogromnymi modelami, takimi jak LLMs, jest wręcz stworzony do wykonywania zadań wymagających olbrzymiej mocy obliczeniowej. Pamięć to jedna z najważniejszych kart w rękawie AMD – aż do 192GB. To wyjątkowo dużo, nawet jak na standardy branży, i to dzięki tej konfiguracji MI300X może poradzić sobie z modelami, które przekraczają możliwości innych układów.
Jednak pamięć to nie wszystko – architektura MI300X została stworzona do płynnej obsługi generatywnych zadań AI. Lisa Su, CEO AMD, podkreśla, że najnowsze modele mogą bez problemu „zamieszkać” w 192GB pamięci HBM3 (high-bandwidth memory) MI300X.
„Dzięki tej dodatkowej pojemności pamięci mamy przewagę przy dużych modelach językowych” – tłumaczy Su, dodając, że użytkownicy potrzebować będą mniej układów GPU do wykonania tych samych zadań w krótszym czasie.
Może Cię zainteresować: Polak kradł utwory Sheerana. Odda brudne kryptowaluty, albo posiedzi dłużej
AMD nie odpuszcza – kolejne kroki w walce o AI
Ten ruch AMD przychodzi w chwili, gdy wartość rynkowa NVIDIA przekroczyła bilion dolarów. AMD, z „zaledwie” 207 miliardami, ma jeszcze długą drogę do przebycia. Ale najnowszy produkt firmy pokazuje, że nie zamierza odpuścić.
AMD podkreśliło swoje zaangażowanie w rozwój AI, uruchamiając model Falcon 40B LLM na MI300X podczas prezentacji nowego układu. Według Su, to „pierwszy raz, kiedy model LLM tej wielkości może być uruchomiony całkowicie w pamięci”.
Firma nie zamierza jednak zatrzymać się na hardware. AMD jednocześnie zaprezentowało aktualizację do RocM, czyli swojego oprogramowania do programowania GPU, które stanowi mocną konkurencję dla języka CUDA od NVIDIA. Dzięki dużej przepustowości pamięci dostępnej z MI300X, firmy mogą zdecydować się na zakup mniejszej liczby układów GPU. To czyni AMD atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw o średnich obciążeniach AI.
Wszystko to sprawia, że inwestorzy z zaciekawieniem obserwują rozwój AMD. Akcje firmy w ostatnim roku zauważalnie wzrosły (ok. 39%), a branża z pewnością zwróciła uwagę na te ruchy.
AMD vs NVIDIA – kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia? Trudno na razie jednoznacznie ocenić, biorąc pod uwagę olbrzymią różnicę w wartości rynkowej tych firm. Ale jedno jest pewne – AMD nie odpuści tak łatwo.
Zobacz również: