W środę 7 marca w Sierra Leone, niewielkim państwie leżącym w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim doszło do wyborów prezydenckich z wykorzystaniem technologii blockchain.
Nad systemem do wyborów pracowała Szwajcarska firma Agora. Zajmuje się ona wykorzystaniem technologii blockchain w głosowaniu.
„Pierwszy raz technologia blockchain została wykorzystana w wyborach państwowych” – Jason Lukasiewicz, COO w Agora
Leonardo Gammar, CEO firmy Agora wysłał wiadomość na kanale w aplikacji Telegram, w której poinformował, że zespół Agory jest „zaangażowany w wybory w Sierra Leone”. Podał również, że znajduje się aktualnie w Freetown – stolicy Sierra Leone. Udał się tam, aby doglądać przebiegu oraz wyników wyborów. W swojej wiadomości poinformował również, że on i cały zespół, z którym się tam udał „nie spali już od dwóch dni”.
Gammar napisał, że dzięki tym wyborom, Agora zaczęła współpracę z Komisją Europejską. Pomogła również operatorom węzłów z Czerwonego Krzyża, Politechniki Szwajcarskiej w Zurychu czy Uniwersytetu w Fryburgu.
Były to czwarte wybory prezydenckie od zakończenia wojny domowej w 2012r. Brało w nich udział 16 kandydatów, którzy tak dużą liczbą zwiększyli prawdopodobieństwo drugiej tury wyborów. Aby wygrać wybory prezydenckie w Sierra Leone, należy uzyskać 55 procent głosów.
Lukasiewicz podał, że system Agory oparty o technologię blockchain spełnił swoje zadanie w wyborach prezydenckich w Sierra Leone. Powiedział również, że „udało się już podliczyć głosy, na kilka dni przed oficjalną komisją”.
Na pytanie o to, w jaki sposób Agora została zaangażowana w wybory w Sierra Leone, Lukasiewicz powiedział, że rząd chciał wykorzystać technologię blockchain, aby zwiększyć transparencję wyborów prezydenckich. Dodał również, że Agora oferuje właśnie „w pełni transparentny i odporny na fałszowanie system głosowania”.
„Głęboko wierzę, że te wybory są jedynie początkiem o wiele większego ruchu wykorzystania technologii blockchain w głosowaniach.” – Leonardo Gammar, CEO w Agora
Z pewnością jest to kolejny kamień milowy w historii technologii blockchain. Wykorzystanie go w wyborach państwowych może przyczynić się do popularyzacji wykorzystania tej technologii.
Agora publikuje artykuły o nich z mylącymi nagłówkami. Jest to nieetyczne. Zatrzymaj fałszywą wiadomość Agora.
Sierra Leone nie wykorzystywała technologii blockchain do głosowania ani do głosowania. Sprawdź https://twitter.com/NECsalone/status/975773726703804419 pod kątem faktów od jedynej krajowej komisji wyborczej Sierra Leone. Opublikowałem również artykuł na https://medium.com/@tlamin/setting-the-record-straight-about-agoras-blockchain-elections-misleading-headlines-on-the-internet-afcf20c7a3b7