Chiński koncern motoryzacyjny Wanxiang ogłosił zamiar wykorzystania technologii blockchain w swojej inicjatywie rozwoju inteligentnych miast. Gigant zamierza zainwestować w przedsięwzięcie 30 milionów dolarów.
Spółka poinformowała o swojej inicjatywie podczas sponsorowanej przez nią imprezy Global Blockchain Summit. Wanxiang w ciągu najbliższych siedmiu lat zamierza przeznaczyć 200 miliardów renminbi (ok. 30 miliardów dolarów) na projekt, który obejmie zakup 83 milionów stóp kwadratowych (7,7 km2) gruntów w Hangzhou i wybudowanie na tym terenie miasteczka technologicznego, zajmującego się rozwojem nowoczesnych technologii z zakresu smart city. Chiński gigant ogłosił również, że chce ściągnąć do swojego „hubu” firmy i deweloperów zaangażowanych w prace nad blockchainem. Szefowie Wanxiang mają nadzieję, że rozwiązania oparte na łańcuchu bloków pomogą w szybszym osiągnięciu ich celów biznesowych.
To nie pierwszy dowód zaangażowania Wanxiang w tematykę blockchainu. W połowie zeszłego roku spółka należąca do tej marki zakupiła tokeny Ethereum o wartości 500 tys. dolarów. Sam koncern uruchomił natomiast przedsięwzięcie o nazwie Wanxiang Blockchain Labs – fundusz inwestycyjny zorientowany na biznesy blockchainowe, dysponujący kapitałem 50 milionów dolarów. Chiński gigant przyznał również, że prowadzi rozmowy z IBM i Microsoft na temat ich ewentualnego wsparcia w pracach nad rozwojem inteligentnych miast. Warto nadmienić, że o zastosowaniu blockchainu w rozwiązaniach z zakresu smart cities myśli również rząd w Dubaju.
Wanxiang dostrzega również szerokie pole do zastosowania blockchainu w swoim macierzystym biznesie: branży motoryzacyjnej. Kilka miesięcy temu koncern poinformował o swoich planach wybudowania fabryki samochodów elektrycznych. Również w tym przedsięwzięciu łańcuch bloków miałby odegrać istotną rolę. Jednym z jego zastosowań miałoby być śledzenie baterii. Firma zamierza bowiem wypożyczać baterie właścicielom samochodów, zachowując prawo własności do tych urządzeń. Taki model biznesowy pozwoliłby na ograniczenie kosztów zakupu pojazdu, co z kolei przełożyłoby się na większą liczbę chętnych do skorzystania z oferty Wanxiang.
Mechanizm śledzenia działałby w prosty sposób: producent baterii rejestrowałby je w systemie blockchain – i za jego pomocą monitorował ich wykorzystanie. – Blockchain umożliwia śledzenie całego cyklu życiowego baterii, co z kolei pozwala nam ustalić, kiedy należy ją wymienić. Dzięki temu możemy zracjonalizować koszt funkcjonowania naszych pojazdów – wyjaśnił Feng Xiao, dyrektor wykonawczy Wanxiang.
Nowość na rynku certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika http://smartkursyszkolenia.pl/certyfikat-kompetencji-zawodowych-przewoznika nie czekaj zapisz sie już teraz
Nowość na rynku certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika http://smartkursyszkolenia.pl/certyfikat-kompetencji-zawodowych-przewoznika nie czekaj zapisz sie już teraz