Uniswap rozdaje 1200 USD – Stokarz Czyta Rynek #62

Uniswap znany jest wszystkim użytkownikom kryptowalut. W prosty sposób można go opisać jako „zielony przycisk kupna” i „czerwony przycisk sprzedaży”. Lecz i takie porównanie nie oddaje w pełni prostoty dokonywania transakcji na tej największej zdecentralizowanej giełdzie krypto. Jedynym przyciskiem dostępnym na Uniswapie, jest prostokąt z napisem „Swap”. Jeśli miałeś okazję w niego kliknąć, dziś nadszedł Twój dzień wypłaty.

Pod prostotą kryje się potężne zaplecze technologii finansowej, zgrabnie wymieszane z ruchem decentralizacji. Uniswap to DEX (zdecentralizowana giełda), dzięki któremu wymieniać możemy swoje tokeny ERC20. Zatem jeśli posiadasz, na przykład, Ethereum, możesz wymienić je na DAI lub USDC, a także tysiące innych egzotycznych tokenów. Ta funkcjonalność, w połączeniu z prostotą i automatyzacją sprawiła, że społeczność kryptowalut pokochała Uniswapa. I dziś została za to wynagrodzona.

Jeżeli miałeś okazję dokonać jakiejkolwiek transakcji na tej giełdzie, w swoim portfelu masz do odebrania 400 tokenów UNI – nowej, natywnej kryptowaluty Uniswap’a, odpowiadającej, między innymi, za zarządzanie platformą, a w przyszłości również (prawdopodobnie) upoważniającej Cię do otrzymywania dywidendy z opłat zbieranych przez giełdę. Wartość owych tokenów? W tej chwili mówimy o $1,200 USD!

Dzienny wolumen (dane sprzed ostatnich dwóch tygodni) Uniswapa wynosi ponad $400 milionów dolarów, stawiając go na równi z wieloma scentralizowanymi giełdami kryptowalut.

Uniswap hojnie nagradza użytkowników, czyli UNI-wersalny Dochód Podstawowy „made in crypto”.

Cyberprzestrzeń zrzeszająca pasjonatów kryptowalut aż zawrzała od memów związanych z pojawieniem się tokena Uniswap (UNI). Pojawiły się porównania do czeku wydanego przez Stany Zjednoczone swoim obywatelom z powodu epidemii koronawirusa (wynoszącego również $1,200 USD), który później przez niejednego młodocianego tradera wykorzystywany był do zakupu ryzykownych instrumentów pochodnych na platformie RobinHood.

Porównanie jakże trafne, gdyż Uniswap także używany był do wysoce ryzykownej spekulacji na ceny tokenów DeFi, przez ostatnie 3 miesiące.

Zawrzały również opłaty w sieci Ethereum, sięgając nawet 770 jednostek gwei dla błyskawicznych transakcji, sprawiając, że zwykłe transakcje na giełdzie Uniswap kosztowały przez kilkanaście godzin około $50-60 dolarów. Chcąc zaś dokonać zwykłego przelewu przez sieć ETH (niekoniecznie związanego z handlem), musieliśmy zapłacić nie mniej niż $4 USD.

Uniswap zrobił wszystkim swoim użytkownikom niesamowitą przysługę, wręczając darmowe PS5!

Takiego airdropa w krypto jeszcze nie było!

Perfekcyjnie zdecentralizowany model dystrybucji tokenów?

Odstawiając jednak żarty i memy na drugi plan, Uniswap zdecydował się na świetny strategicznie ruch. Dlaczego? Wyobraź sobie, że mamy wczesne lata 2010, a Facebook dopiero osiąga swoje pierwsze 10 milionów użytkowników. Chcąc podziękować swoim wczesnym użytkownikom za sukces, decyduje się na dystrybucję akcji firmy dla nich. Każdy otrzymał udział w udanym biznesie! Nowy paradygmat inwestowania i budowania przedsiębiorstw rodzi się na naszych oczach.

Dodajmy do tego naturalną potrzebę decentralizacji struktury zarządzania w kryptowalutach, aby nikt nie mógł zagrozić stabilności protokołu u warstwy technologiczno-operacyjnej, a otrzymamy dystrybucję wręcz idealną.

Inwestorzy instytucjonalni chcą zrzucić swoje udziały na retail? Będą musieli poczekać, gdyż to retail zyskał szansę na zdumpowanie swoich tokenów jako pierwszy. Stwarza to ciekawą dynamikę, w której chcąc uzyskać znaczący udział w zarządzaniu Uniswapem i czerpać z tego korzyści, więksi inwestorzy będą musieli odkupić tokeny UNI od wszystkich tych, którzy je otrzymali i z uśmiechem na ustach dumpują na rynek.


W głąb Uniswapa

  • Uniswap to publiczny projekt typu non-profit o otwartym kodzie źródłowym, którego celem jest przyniesienie korzyści ekosystemowi Ethereum. Smart kontrakty projektu zostały napisane zarówno w Vyper, jak i Solidity.
  • Wszystko co dzieje się na Uniswapie jest w 100% on-chain. Do działania nie są wymagane żadne narzędzia poza łańcuchem blokowym Ethereum. W rezultacie każdy może uzyskać dostęp do pełnych możliwości Uniswap za pomocą web3 i osadzić funkcje Uniswapa w swoich aplikacjach według własnego uznania.
  • Uniswap składa się z 2 inteligentnych kontraktów – kontraktu „Factory” i kontraktu „Exchange”.

Najbardziej znaczącą różnicą Uniswapa na tle innych zdecentralizowanych giełd jest zastosowanie mechanizmu wyceny zwanego „Modelem stałego tworzenia rynku produktów”.

Do giełdy możemy dodać dowolny token ERC20, zasilając go równoważną wartością ETH i tokenem ERC20 będącym w obrocie. Proces ten nazywany jest „dodawaniem płynności”, a osoba go wykonująca określana jest jako „Liquidity Provider (LP)”. Kiedy już to zrobimy, otrzymujemy część opłat generowanych przez użytkowników, którzy dany token wymieniają.

Różnica w Uniswapie polega na tym, że zamiast łączyć kupujących i sprzedających w celu określenia kursu transakcji, Uniswap używa stałego równania: x * y = k. W równaniu x i y reprezentują ilość tokenów ETH i ERC20 dostępnych w puli płynności, a k jest wartością stałą.

Równanie to wykorzystuje równowagę między tokenami ETH i ERC20 – oraz podażą i popytem – w celu określenia ceny konkretnego tokena. Za każdym razem, gdy ktoś kupi token X za ETH, podaż Tokena X zmniejsza się, podczas gdy podaż ETH rośnie – cena Tokena X rośnie. W rezultacie cena tokenów na Uniswapie może się zmienić tylko wtedy, gdy dojdzie do transakcji. Zasadniczo to, co robi Uniswap, to równoważenie wartości tokenów i zamiana ich na podstawie tego, ile ludzie chcą kupić i sprzedać.

Wgłębi Uniswapa natrafimy również na takie cuda jak Impernanent Loss. Korzystanie z Uniswapa jest proste i intuicyjne, jednak dostarczanie płynności wiąże się z pewnym ryzykiem. Warto zatem wpierw zapoznać się dokładnie z tym, jak dokładnie funkcjonuje Uniswap:

Czym Jest Uniswap i Jak Działa – Akademia Binance

Rozumiejąc Zwroty na Uniswapie – Pintail

Beginner’s Guide to (Getting Rekt by) Impermanent Loss – Balancer (działa to na podobnej zasadzie co LP w Uniswapie)

Jak wycenić Uniswap i dlaczego warto jest mieć UNI w swoim portfolio?

Zanim pośpieszysz się ze sprzedażą swoich tokenów UNI (bądź dopiero zamierzasz je zakupić, gdyż nie uczestniczyłeś w manii DeFi) warto jest się przyjrzeć obecnej kapitalizacji i wycenie Uniswapa, a także tego jak wyjątkowym aktywem jest token UNI.

DeFi stworzyło nie tylko pole do powstania nowego trendu wzrostowego na kryptowalutach, lecz również pierwszych protokołów generujących realny cash-flow i dystrybuujących go do posiadaczy danej kryptowaluty. Token UNI daje Ci nie tylko możliwość uczestniczenia w zarządzaniu największą zdecentralizowaną giełdą kryptowalut na świecie, lecz również prawo do dywidend.

Tokeny UNI możesz nie tylko kupić, ale też farmić! Poniżej znajdziesz krótki model tego, ile potencjalnie yieldu będziesz w stanie otrzymać w oparciu o wielkość uprawnionych puli płynności, a także kursu UNI.

https://twitter.com/benjaminsimon97/status/1306632086447706112

UNI przy 41 P/E (na podstawie FDV) nie jest kryptowalutą, którą chciałbyś sprzedawać.

Coinbase i Binance pośród wielu giełd, które dodają UNI

Chcąc wziąć dla siebie kawałek tortu, czołowe giełdy kryptowalut zapowiedziały błyskawiczne dodanie tokena UNI na swoje platformy. Jest to sytuacja win-win, zarówno dla użytkowników Uniswapa, jak i zwykłych użytkowników. Nie chcesz płacić wysokich opłat za gas w sieci ETH? Skorzystaj ze scentralizowanej giełdy (bądźmy szczerzy, i tak każdy z nas z nich korzysta).

Podsumowanie UNI

Oddając hołd memom, powinieneś sprzedać UNI za $4.2 USD. Grając w długoterminową grę, postaraj się akumulować. Rzadko kiedy zdarzają nam się takie jednorożce. Jak jeszcze s***ą złotem, to już w ogóle warto jest się z nimi zaprzyjaźnić.

Raz jeszcze zapraszam na grupę Bithuba na Telegramie, gdzie dzielimy się najnowszymi zagraniami, informacjami z pierwszej ręki, analizą techniczną różnych kryptowalut i wiele więcej.

Link do ostatniego artykułu z serii:

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

analiza rynku kryptowalutstokarz czyta rynek 61token uniuniswap
Komentarze (0)
Dodaj komentarz