TOP 10 wydarzeń w świecie kryptowalut, na które warto zwrócić uwagę w 2020 roku.

Wiele aspektów zmienia się szybko w świecie kryptowalut. Jedyną prognozą, która wydaje się bezpieczna jest to, że narracje i wskaźniki, które wydają się dziś ważne, zostaną przyćmione nowymi pomysłami w ciągu kilku miesięcy. Na początku nowego roku i nowej dekady, warto spojrzeć w przyszłość na ważne wydarzenia i sprawy, które będą miały miejsce w 2020 r. Oto lista tego na co warto zwrócić uwagę w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

Halving Bitcoina

Pewnego dnia w maju 2020 Bitcoin przejdzie zaprogramowaną redukcję nagrody bloku, którą otrzymują górnicy, którzy utrzymują sieć przy życiu. Oznacza to, że górnicy, którzy zwiększają moc obliczeniową do bezpieczeństwa sieci, otrzymają połowę BTC za każdy blok danych, który pomyślnie zarejestrują w łańcuchu bloków. W jakim stopniu cena Bitcoina jest napędzana przez ekonomię po stronie podaży? Czy wokół samego wydarzenia istnieją przewidywalne wzorce inwestycji (i rozczarowania)? Dowiemy się za mniej niż pół roku.

Wojna SEC z Telegramem

Telegram, platforma do przesyłania wiadomości, stał się drugim co do wielkości ICO w 2018 r. zbierając kilka miliardów dolarów. Udziały w ICO zostały sprzedane w Stanach Zjednoczonych przy wyjątkowej aprobacie SEC, a akcjonariusze spodziewają się dostarczenia tokena kryptograficznego, ilekroć pojawi się sieć Telegram oparta na blockchainie. W 2019 r. SEC wniósł pozew o zablokowanie tej dystrybucji tokenów, ale Telegram wciąż walczy. Nie spodziewajmy się, że ten konflikt zakończy się w 2020 r. Zwroty akcji będą kształtować sposób, w jaki deweloperzy i inwestorzy postrzegają swoje perspektywy dystrybucji i wykorzystania nowych monet i tokenów.

Facebookowa Libra

Czy projekt Libra od Facebooka utrzyma się w planie uruchomienia portfela do przechowywania i transferów proponowanego stablecoin do czerwca 2020 roku? Jeśli tak się stanie, będziemy uważnie obserwować wskaźniki, które powiedzą nam, czy Libra spełnia, czy też nie spełnia obietnicy dotyczącej ubankowienia tych, którzy pozbawieni są usług instytucji finansowych. Mamy nadzieję dowiedzieć się, czy zauważone przez rządy obawy związane z emisją prywatnych walut mają swoje podstawy w rzeczywistości.

Recesja i zmienność

Od samego początku Bitcoin był związany z ideą, że bodziec gospodarczy stymulowany poprzez luźną politykę pieniężną jest złym pomysłem. Ponieważ stopy procentowe kształtują się na ujemnych poziomach w gospodarkach na całym świecie, wielu bitcoinerów zdaje się obserwować oznaki zbliżającej się globalnej recesji i wyczekują ją z ekscytacją. Charakterystyka Bitcoina mówi nam, że to „cyfrowe złoto”. Dlatego powinno działać jak bezpieczna przystań w czasach spowolnienia gospodarczego. Czy udowodni tę tezę, czy ją obali, czy może jest jeszcze za wcześnie, aby na to opowiedzieć? Globalne wydarzenia makroekonomiczne, geopolityczne i reakcja BTC mogą dać nam odpowiedź.

Politycy z USA

W 2019 r. zobaczyliśmy pierwsze komentarze na temat Bitcoina płynące z Białego Domu i Rezerwy Federalnej USA. Wejście Facebooka do aktywów kryptograficznych przyniosło wzrost zainteresowania walut cyfrowych ze strony Kongresu USA. W spolaryzowanym krajobrazie politycznym USA mało prawdopodobne jest, aby problem, taki jak kryptowaluty, był kwestią dwustronną. Warto uważać na wyborcze obietnice każdej z partii jak i ich poszczególnych reprezentantów, którzy na pewno w różny sposób będą chcieli zająć się kryptowalutami.

Nie tylko blockchain

W 2019 roku rosnące wykorzystanie stablecoina Tether przechyliło wolumen transakcji w kierunku aktywów kryptograficznych zabezpieczonych aktywami poza łańcuchowymi, takimi jak dolar, zamiast aktywów, które czerpią swoją wartość z efektów sieciowych. Czy to był punkt zwrotny, czy stablecoiny zawojują rynek kryptowalut? Czy okaże się, że nie wszystko musi być oparte o blockchain aby być sexy na rynku kryptowalut?

DeFi

„DeFi” lub jak kto woli „zdecentralizowane finanse” to najnowsza narracja, która ma uchwycić wyobraźnię podążających za pomysłami futurystów, którzy wierzą, że zdecentralizowane aplikacje i inteligentne kontrakty są wynalazkiem na równi z korporacją akcyjną. Na razie DeFi to sposób na małe zainteresowanie ludzi, którzy już są wiele lat na tym rynku. Czy przyciągnie nowych użytkowników do zasobów kryptograficznych? Czy banki bez bankierów pozwolą globalnym finansom wkroczyć w nowe części globalnej gospodarki? Czy czeka nas upadek Wall Street? W 2020 roku powinniśmy zbliżyć się do odpowiedzi na te pytania.

Krypto od banków centralnych

W 2019 r. komunikaty Pekinu o pracach nad cyfrowym juanem uczyniła Chiny pierwszą dużą gospodarką na drodze do emisji własnej waluty cyfrowej, opartej w pewnym stopniu na modelu Bitcoina do sprawdzania poprawności transakcji i własności. Jak cyfrowy juan zmieniłby kryptowaluty? Jak może zmienić równowagę sił ekonomicznych i status dolara jako globalnej waluty rezerwowej? Czy inne kraje dołączą się od razu, czy dołączą po kilku latach? Możemy zobaczyć początki nowego rozdziału dla kategorii aktywów, który jako pierwszy zyskał popularność wśród libertarian.

Inwestorzy instytucjonalni

Chociaż w USA nie uzyskaliśmy jeszcze zgody na regulowany fundusz Bitcoin ETF będący przedmiotem obrotu giełdowego, inne instrumenty pochodne kryptowalut, takie jak kontrakty futures na BTC, przeszły niezbędne weryfikacje i kontrole ze strony amerykańskich organów regulacyjnych. Przewodniczący Komisji Futures i Handlu Towarowego Heath Tarbert posunął się tak daleko, że zasugerował w tegorocznym przemówieniu, że regulowany rynek kontraktów terminowych na Ethereum w Stanach Zjednoczonych również nie jest daleko od zatwierdzenia.

Jak duży wpływ mogą mieć te nowe narzędzia finansowe na poziom uczestnictwa instytucji w kryptografii w 2020 r.? Przynajmniej jeśli chodzi o wolumen obrotu kontraktami futures na Bakkt, dotychczasowa odpowiedź wydaje się, że niewielki. Może się to jednak zmienić w nowym roku i warto obserwować oznaki potencjalnego, znacznego wzrostu.

Ethereum 2.0

Ethereum od momentu aktywacji w 2015 r. działa w oparciu o podobny system osiągania konsensusu, jak pierwsza na świecie kryptowaluta, Bitcoin. Model Ethereum i Bitcoina, nazywany modelem konsensusowym, działają obecnie w ramach modelu „proof-of-work”. Na początku 2020 r. programiści Ethereum spodziewają się, że przerobią ten projekt na nowy, zwany „proof-of-stake”. Podczas gdy inne kryptowaluty próbowały już zbudować łańcuchy wykorzystujące dowód stakowania, Ethereum będzie zdecydowanie największą kryptowalutą na rynku pod względem kapitalizacji, która będzie eksperymentować z tym modelem.

Maciej Kmita

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

BlockchainKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz