Przełom lutego i marca jest co roku okazją do publikacji rankingów najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi biznesu. Nie inaczej jest w kwestii kryptowalut. Już od paru lat takie tytuły jak Forbes czy The New York Times publikują podobne zestawienia. Postanowiłem podążyć tym tropem i zaprezentować Wam Top 5 najbogatszych ludzi w branży kryptowalut. Dodatkowo pomyślałem, że to doskonała okazja, aby przypomnieć biogramy każdego z uczestników rankingu. Oczywiście jest o wiele więcej, niż pięciu ludzi, którzy zgromadzili i posiadają olbrzymie fortuny w kryptowalutach. Nie sposób jednak przedstawić ich wszystkich w jednym artykule. Listę pozostałych krezusów rynku kryptowalut przedstawię zatem na końcu artykułu. Podstawą do przygotowania rankingu była wycena podana przez Forbes.com, która obejmuje szacowaną wartość majątku na koniec 2018 roku.
1. Chris Larsen (Ripple) – 7,5-8 miliardów dolarów
Prezes i współzałożyciel firmy Ripple. Przed założeniem Ripple Chris Larsen był dyrektorem w Prosper oraz w E-Loan, operującymi pożyczkami online.
Urodził się w 1960 roku w San Francisco w Kalifornii na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jego ojciec był technikiem aeromechanicznym w United Airlines na międzynarodowym lotnisku w San Francisco (SFO). Jego matka była niezależnym ilustratorem.
W 1984 r. Larsen ukończył Uniwersytet Stanowy w San Francisco, uzyskując dyplom z międzynarodowego biznesu i rachunkowości. Na studia podyplomowe uczęszczał do Stanford Graduate School of Business, gdzie zrobił MBA w 1991 roku.
E-Loan i Prosper Marketplace
Podczas swojej kadencji w E-Loan był pionierem w zakresie otwartego dostępu do punktów kredytowych, czyniąc z E-Loan pierwszą firmę, która pokazała swoim klientom wyniki FICO. Chris zasiada w zarządzie i doradztwie w wielu firmach i organizacjach, w tym: Betable, CreditKarma i Electronic Privacy Information Center (EPIC)
Kolejnym projektem Larsena po E-Loan był Prosper Marketplace, który założył z Johnem Witchelem. Firma ta, działająca również w San Francisco, oferowała usługi z zakresu pożyczek peer-to-peer. Podobnie jak E-Loan, była to pierwsza tego typu firma w Stanach Zjednoczonych.
Larsenowi zależało na wyeliminowaniu potrzeby przysłowiowego pośrednika pomiędzy udzielającymi kredytów a kredytobiorcami, którzy bezpośrednio kontaktują się z platformą. Po 2008 roku firma Larsena uruchomiła pożyczki o łącznej wartości przekraczającej 100 milionów dolarów.
Ze względu na pewne problemy z SEC, firma musiała nieznacznie dostosować swój model operacyjny ze zmiennych stóp do systemu ustalonej stawki. W tym okresie firma przyciągnęła wiele inwestycji od znanych osobistości, takich jak Tim Draper, Nigel Morris i Jim Breyer. Larsen zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego w marcu 2012 roku.
OpenCoin
Po latach na rynku pożyczek hipotecznych Chris Larsen zajął się kolejnym rynkiem, który został uwięziony przez wysokie opłaty transakcyjne: rynkiem przetwarzania płatności.
We wrześniu 2012 roku, po odejściu ze stanowiska prezesa Prosper Marketplace, wziął udział w tworzeniu OpenCoin. Firma rozpoczęła opracowywanie protokołu płatności Ripple, który opierał się na pracy wykonanej wcześniej przez Ryana Fuggera. Ripple został zaprojektowany jako platforma, która umożliwia niemal natychmiastowe transfery przy minimalnych opłatach transakcyjnych.
Ripple Labs i XRP
W rok po utworzeniu OpenCoin został ponownie otwarty na Ripple Labs Inc. Firma ogłosiła następnie, że uruchomi kod źródłowy protokołu płatności Ripple. XRP, która jest natywną cyfrową walutą sieci Ripple. W krótkim okresie czasu stała się jednym z najcenniejszych walorów o cechach kryptowalutowych pod względem kapitalizacji rynkowej. Konsekwentnie pozostaje w 10 najlepszych kryptowalut na rynku. Ripple cieszył się również dużym poparciem i przyjęciem ze strony banków i innych instytucji finansowych.
2. Joseph Lubin – 1-1,5 miliarda dolarów
Joseph Lubin jest współzałożycielem Ethereum oraz założycielem ConsenSys. Był wcześniej zaangażowany w oprogramowanie i robotykę jako naukowiec i inżynier oprogramowania w Vision Applications. Następnie zapuścił się w finanse i pracował dla działu zarządzania majątkiem osobistym Goldman Sachs.
Zainteresowanie Ethereum
Zainteresowanie technologią blockchain zaczęło się u Lubina się od przeczytania manifestu Satoshi Nakamoto. Zdał sobie sprawę, że technologia blockchain może być czymś więcej niż tylko obsługą transakcji Bitcoin. Kiedyś powiedział: „Kryptowaluta była tylko pierwszą aplikacją na blockchain; będzie jeszcze więcej „.
W 2013 r. Vitalik Buterin zaproponował ideę Ethereum, bardziej ekspresyjnego, skalowalnego i wydajniejszego systemu blockchain. Jego whitepaper na temat Ethereum zwróciła uwagę Lubina. W 2014 r. Lubin zobowiązał się wspierać projekt i stał się współzałożycielem Ethereum. Nazwał to swoją „eteryczną” chwilą.
ConsenSys
W październiku 2014 roku Lubin założył ConsenSys, czyli zdecentralizowane studio produkcji blockchain. Tworzy oprogramowanie głównie dla systemu blockchain Ethereum. Zapewnia także zdecentralizowane usługi oprogramowania dla firm. Firma prowadzi także doradztwo dla przedsiębiorstw i rządu.
Co ciekawe, Komisja Europejska wybrała ConsenSys jako jedną z głównych firm, które mają pomóc rozpowszechnić blockchain w całej Europie. ConsenSys będzie współpracować z Komisją Europejską przy tworzeniu obserwatorium i forum blockchain. KE uważa, że blockchain ma zdolność transformacji rynków finansowych i usług, dlatego interesują się tą technologią.
Joseph Lubin można uznać za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w sektorze blockchain. Jego zainteresowanie decentralizacją przyczyniło się do rozpowszechnienia technologii blockchain na świecie.
3. Zhao Changpeng (Binance) – 1.3 miliarda dolarów
Changpeng Zhao (CZ), jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w przestrzeni blockchain. Założyciel giełdy kryptowalut Binance. Urodzony w Chinach z pewnością skorzystał ze złotych czasów ery kryptowalut.
Kiedy jego nazwisko stało się rozpoznawalne na dobre, jego saldo w banku zwiększyło się współmiernie do jego wysiłków. Szacuje się, że Changpeng ma wartość netto 2 miliardów dolarów, a Forbes umieścił go na trzecim miejscu na liście „Najbogatszych ludzi w branży kryptowalut”.
Uparty i konsekwentny
CZ urodził się w Jiangsu w Chinach w 1977 roku. Jego rodzina została zmuszona do przeprowadzki do Kanady. To zmieniło jego życie. Rodzina osiedliła się w Vancouver, a ponieważ imigrantom, jak to zwykle bywa, jest raczej ciężko, CZ pracował w McDonaldzie, aby wspierać swoją rodzinę finansowo.
Jednak CZ, jak często powtarzał, zawsze miał oko na technologię i edukację, studiując informatykę na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Zhao rozpoczął pracę w Tokio, a następnie w Nowym Jorku, najpierw budując system dopasowywania zleceń handlowych na giełdzie w Tokio, a następnie w Bloomberg’s Tradebook, gdzie opracował oprogramowanie do handlu terminowego.
W 2013 roku otarł się o rewolucjonistów Bitcoina, takich jak Roger Ver i Ben Reeves. Jego poświęcenie dla krypto było jasne od samego początku. Sprzedał swój dom w Szanghaju, by pozwolić sobie na jego przedsięwzięcie. Po pewnym czasie przeniósł się do OKCoin w Chinach. Był współzałożycielem i dyrektorem technicznym, odpowiedzialnym za zespół techniczny i zespół ds. rynku międzynarodowego.
https://www.youtube.com/watch?v=l8XNRTfPgZI
Era Binance
Jednak Changpeng chciał więcej i chciał rozpocząć coś na własną rękę. Wiedział o istnieniu giełd kryptowalut i chciał stworzyć jedyne w swoim rodzaju waluty. W 2017 roku Changpeng dokonał perfekcyjnego posunięcia tworząc Binance, po zebraniu 15 milionów dolarów w ICO. Zmiana pracy okazała się ruchem idealnym. W przeciągu mniej, niż ośmiu miesięcy Zhao stworzył z Binance’a największą giełdę kryptowalut na świecie pod względem obrotu.
4. Cameron i Tyler Winklevoss – 900 milionów – 1,1 miliarda dolarów
Bliźniacy Winklevoss studiowali na Harvardzie. Zaliczyli również Olimpiadę jako wioślarze. Po drodze stoczyli interesującą batalię prawną z Markiem Zuckerbergiem o posiadanie Facebooka. W nominowanym do Oscara filmie „The Social Network” zostali przedstawieni jako upiorna szlachta, przechytrzona przez Zuckerberga, genialnego, początkującego potentata technologicznego.
Bitcoiny za 65 milionów dolarów
Cameron (leworęczny) i Tyler (praworęczny) Winklevoss wykorzystali pieniądze z porozumienia o wartości 65 milionów dolarów, aby zainwestować w Bitcoin. To zmieniło ich w pierwszych znaczących milionerów wirtualnej waluty w 2013 roku, kiedy Bitcoin był znany przede wszystkim jako waluta dla internetowych dilerów narkotykowych.
Więcej niż kilka osób w Dolinie Krzemowej i na Wall Street postrzegało bliźniaków jako naiwne twarze nowej manii tulipanów.
Niewątpliwie rosnąca fortuna 36-letnich bliźniaków Winklevoss przypomina, że dla wszystkich małych inwestorów, którzy chcieli dołączyć ostatnio do wyścigu inwestorów Bitcoin, najwięksi z nich to stosunkowo niewielka liczba posiadaczy, którzy mieli mnóstwo pieniędzy na start.
Specyficzne podejście do biznesu
Prawdą jest, że niektórzy z nowych milionerów Bitcoin zarabiają i kupują Lamborghini, profesjonalne drużyny hokejowe, a nawet fundusze obligacji o niskim ryzyku. Bliźniacy z Winklevoss powiedzieli jednak, że nie mają zamiaru się tak rozdrabniać:
„Nadal uważamy, że jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych inwestycji na świecie i będzie przez następne dziesięciolecia” – powiedział Tyler Winklevoss. – A jeśli nie, wolimy żyć z rozczarowaniem niż żałować.
Gemini
Zebrali dodatkowe 350 milionów USD z innych wirtualnych walut, w większości z Ethereum. Bracia są większościowymi właścicielami wirtualnej giełdy walutowej, którą założyli, Gemini, która najprawdopodobniej ma ich wspólne udziały do wartości znacznie przekraczającej 2 miliardy dolarów.
Nie sprzedali prawie żadnego z pierwotnych udziałów. Podczas gdy obaj mają mieszkania w centrum Manhattanu mówią, że żyją stosunkowo spartańskim życiem z kilkoma luksusami. Cameron jeździ starym suv-em a Tyler w ogóle nie ma samochodu.
Bogactwo bliźniaków Winklevoss rozpoczęło się w czasie ich rozliczenia z Zuckerbergiem w 2008 r. Ich prawnicy nakłaniali ich do pobrania 45 milionów dolarów (po opłatach od prawników) w gotówce. Ale oni chcieli być opłacani w udziałach na Facebooku.
Kiedy zaczęli kupować Bitcoin pod koniec 2012 roku, cena pojedynczej monety spadła poniżej 10 USD. Niewiele osób w Dolinie Krzemowej lub na Wall Street publicznie wyrażało wówczas zainteresowanie wirtualną walutą.
Bliźniacy złożyli wniosek o utworzenie pierwszego funduszu inwestycyjnego typu Bitcoin Exchange ETF, produktu inwestycyjnego, który posiadałby Bitcoiny, ale byłby przedmiotem obrotu na giełdach. To spowodowało więcej krytyki ze strony obserwatorów, którzy zastanawiali się, dlaczego ktoś miałby kupić fundusz, a nie sam Bitcoin. Póki co organy regulacyjne odrzuciły wniosek.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo ryzykownych środowisk, absolutnie bez gwarancji sukcesu” – powiedział Tyler Winklevoss. „Nie mam na myśli istnieć w tym środowisku przez kilka dni, tygodni czy miesięcy. Mam na myśli rok po roku”.
Bezpieczeństwo
Sprzedali część swoich coinów, aby zapłacić za Gemini (bliźniaki po łacinie). Podobnie jak Bitcoin ETF, ich inwestycja w Gemini była napędzana przez doświadczenie z trudnością kupowania i bezpiecznego przechowywania Bitcoin.
Wymyślili skomplikowany system do przechowywania i zabezpieczania własnych kluczy prywatnych. Wycinali wydruki swoich prywatnych kluczy na kawałki, a następnie rozdawali je w kopertach do sejfów w całym kraju, więc jeśli jedna koperta została skradziona, złodziej nie miałby całego klucza.
Wraz z Gemini stworzyli zaawansowaną wersję tego procesu, aby zapewnić bezpieczeństwo środkom wpłaconym przez klientów. Co ciekawe, wejście do portfela firmy wymaga wielu podpisów z kryptograficznie zapieczętowanych urządzeń, które nigdy nie były połączone z Internetem.
Gemini dostał licencję od organów regulacyjnych stanu Nowy Jork, która pozwala im trzymać bitcoiny dla regulowanych banków i zarządzających aktywami – coś, co zasadniczo nie może zrobić żadna inna firma operująca wirtualnymi monetami. To zmieniło Gemini w jedno z najbardziej zaufanych miejsc docelowych dla wyrafinowanych inwestorów.
5. Brian Armstrong – 900 milionów – 1 miliard dolarów
Razem z Charliem Lee i kilkoma innymi wczesnymi członkami platformy Coinbase był w stanie stworzyć to, co stało się teraz pierwszym „jednorożcem” Bitcoin. Przez całe życie Brian utrzymywał duże zainteresowanie rynkiem technologii i zawsze aktywnie uczestniczył w opracowywaniu rozwiązań dla branży.
Nauka popłaca
Brian Armstrong urodził się 25 stycznia 1983 roku. Dorastał w Kalifornii w San Jose. W szkole średniej rozwinął umiejętności związane z technologią komputerową. Aktywnie podjął naukę języka Java i CSS. Zaczął pracować, gdy był jeszcze w liceum. Projektował strony internetowe dla małych firm w rejonie San Jose. Pracował w tym czasie w garażu swojego sąsiada.
W 2001 roku Brian zaczął uczęszczać na Rice University. W 2005 r. Ukończył studia z podwójnym tytułem w dziedzinie informatyki i ekonomii. Po ukończeniu studiów licencjackich zdecydował się na tytuł magistra informatyki, który obronił w 2006 roku. Po studiach postanowił spędzić rok w Buenos Aires w Argentynie.
Podczas studiów na Rice University, spędził 4 miesiące jako kierownik zespołu Intern w IBM w San Jose. Dzięki znajomości języka Java zaprojektował szereg narzędzi opartych na Javie dla urządzeń Network Attached Storage. Po ukończeniu studiów licencjackich otrzymał pracę w Deloitte and Touche jako konsultant ds. Zarządzania ryzykiem korporacyjnym.
UniversityTutor.com
W sierpniu 2003 r. Brian założył, wraz z Johnem Nelsonem UniversityTutor.com. Jest to globalny rynek, na którym rodzice i uczniowie mogą zlokalizować niezależnych nauczycieli. Usługa ta umożliwia nauczycielom tworzenie firm dydaktycznych i oferowanie ich usług wielu potencjalnym uczniom-studentom.
Zapewnia również platformę, która ułatwia połączenia między uczniami i nauczycielami poprzez dopasowanie w oparciu o szereg parametrów. Te parametry obejmują między innymi obszar tematyczny, poziom wykształcenia i położenie geograficzne. Studenci i nauczyciele mogą umówić się na spotkanie w dogodnym dla siebie miejscu. Brian był dyrektorem generalnym w tym biznesie przez 8 lat, od sierpnia 2003 do maja 2012.
Zainteresowanie blockchain
Brian spędził większość swojego życia aktywnie dążąc do kariery w branży technologicznej. Z podwójną specjalizacją z informatyki i ekonomii, a także z doświadczeniem w programowaniu komputerowym, był dobrze przygotowany do wejścia na arenę startu technicznego. Po odkryciu Bitcoina szukał sposobu na stworzenie rynku dla nowo powstającej kryptowaluty.
Brian po raz pierwszy zetknął się z Bitcoinem w Boże Narodzenie 2010 roku. Nie było wówczas zbyt wielu platform transakcyjnych Bitcoin i od razu dostrzegł okazję. Będąc zapalonym uczestnikiem rozwoju przedsiębiorstw rozpoczynających działalność, Brian zaczął myśleć o sposobach wykorzystania tego potencjalnie dużego rynku i tak narodził się pomysł na Coinbase.
W lipcu 2011 r. Brian wraz z Fredem Ehrsam byli współzałożycielami Coinbase. Został zaprojektowany jako rynek, który umożliwiłby ludziom zakup kryptowaluty. Do lata 2012 roku zarówno Brian, jak i Fred zapisali Coinbase do inkubatora wspierania przedsiębiorczości Combinator. Program znany jest z tego, że zainwestował w wiele popularnych startupów, takich jak Dropbox, Weebly, Reddit i Airbnb. Pełne uruchomienie firmy nastąpiło w październiku 2012 r. Wtedy zaczęto oferować usługi kupna i sprzedaży Bitcoin za pośrednictwem przelewów bankowych.
Hojni i ufni inwestorzy
Wielu znaczących inwestorów venture capital zainwestowało w Coinbase na przestrzeni lat. Umożliwiło to Brianowi i jego zespołowi szybkie rozszerzenie zasięgu operacyjnego Coinbase w relatywnie krótkim czasie.
W 2013 r. Brian i Coinbase byli w stanie zabezpieczyć 5 mln USD inwestycji serii A od Union Square Ventures (USV). Do grudnia tego samego roku USV we współpracy z Ribbit Capital i Andreessen Horowitz zainwestował w Coinbase łącznie 25 milionów dolarów.
Coinbase stała się pierwszą giełdą bitcoinów, która otrzymała bezpośrednie inwestycje od dużej instytucji finansowej w styczniu 2015 roku. Kilka banków w połączeniu z New York Stock Exchange i Draper Fisher Jurvetson zainwestowało w firmę łącznie 75 milionów dolarów.
To oczywiście nie wszyscy
Przedstawione powyżej sylwetki nie wyczerpują oczywiście wachlarza najbogatszych osobistości w przestrzeni kryptowalut. Jeżeli zainteresował Was ten temat, proponuję zainteresować się biogramami innych kryptowalutowych krezusów: Matthew Roszak – 900 milionów – 1 miliard $, Anthony di Lorio – 750 milionów – 1 miliard $, Brock Pierce – 700 milionów – 1 miliard $, Michael Novogratz – 700 milionów – 1 miliard $, Brendan Blumer – 600-700 milionów $.
Do usłyszenia niebawem.
Źródła fotografii uczestników rankingu: Chris Larsen, Joseph Lubin, Changpeng Zhao, Bracia Winklevoss, Brian Armstrong