Październik był miesiącem, w którym wiele się działo w świecie kryptowalut. Od forków Ethereum i Bitcoin Gold, przez problemy giełd, aż na nowym rekordzie cenowym Bitcoina kończąc. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut wzrosła ze $146,438 mld do $182,387 mld. Warto odnotowywać, że kapitalizacja samego Bitcoina przekroczyła po raz pierwszy w historii $100 mld. Podium październikowego rankingu kryptowalut jest wyjątkowo bardzo duże i prezentuje się następująco: 1 miejsce Stellar Lumens z wynikiem 109%, drugie miejsce Bitcoin – 48%, trzecie zaś należy ex aequo do Ripple, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoina. Wszystkie z wynikiem 2%.
Powyższa trójka to w zasadzie jedyne monety, które przyniosły większy zysk. Jest to w dużej mierze skutkiem wzrostów Bitcoina, który jeszcze na początku października zbliżał się do poziomu $4000, by miesiąc zamknąć z nowym ATH – $6481 w chwili pisania artykułu. Tym razem wzrosty głównej kryptowaluty nie pociągnęły ze sobą wzrostów altcoinów, jak to miało miejsce wcześniej. Dobrze oddaje to kapitalizacja: rekordowa w przypadku Bitcoina, „delikatnie” przebiła swój rekord z 1 września, wynoszący blisko $180 mld, w przypadku całego rynku.
Japonia i Korea Południowa coraz bardziej zwiększają udziały w rynku Bitcoina. Odbywa się to głównie kosztem Chin, które zakazały ICO i zamknęły giełdy wymiany kryptowalut. Większość tamtejszych operatorów stara się jednak o zagraniczne licencję – i właśnie głównie w wymienionych krajach. W samej Japonii złożono 19 wniosków o licencję na działalność związaną z kryptowalutami. Japoński jen i południowokoreański won odpowiadają za ponad 3/5 światowego obrotu Bitcoinem, a wraz z amerykańskim dolarem za ponad 95%. Punkt ciężkości rynku kryptowalut z Zachodu coraz bardziej przechyla się na Daleki Wschód.
Istotnym wydarzeniem w październiku był kolejny hard fork Bitcoina. Co ciekawe, w listopadzie (prawdopodobnie w okolicach 20.11) czeka nas kolejny. Wiele osób mówiło o rychłym spadku Bitcoina tuż po forku, z tej prostej przyczyny, że inwestorzy chcąc dostać „darmowe” BTG skupują BTC. Jak jednak widzimy Bitcoin systematycznie rośnie, a Bitcoin Gold powoli zsuwa się na dalszy plan. Pozostając w tematyce forków warto wspomnieć o wcześniejszym forku – Bitcoin Cash, który w końcu odnotował większe wzrosty zbliżając się do poziomu $500.
Ważniejsze wydarzenia w świecie kryptowalut w październiku:
- Drugi hard fork Bitcoin (Bitcoin Gold) oraz Ethereum (Byzantium)
- Blokada dostępu do zagranicznych giełd kryptowalut przez rząd Rosji, równocześnie jednak W.Putin zapowiada uregulowanie kryptowalut i ICO do lipca 2018r.
- Blokada amerykańskich użytkowników przez giełdę Bitfinex
- Pierwsza firma w Szwajcarii z licencją dla BTC
- Ekstradycja domniemanego szefa zamkniętej przez FBI giełdy BTC-e
- 9 rocznica publikacji manifestu przez Satoshi Nakamoto
Ważniejsze wydarzenia na polskim podwórku:
- Bankomat Bitcoin w Warszawie
- Polskie Stowarzyszenie Bitcoin rozpoczyna nabór
- Konferencja Crypto Congress
Dla Bithub.pl wydarzenia z października komentują Dominik Gordel, sha256, nasz analityk Picasso (już jutro kolejna analiza techniczna – zapraszamy!), oraz JPKTraders.
Dominik Gordel:
Kolejny emocjonujący miesiąc i kolejne ATH na bitcoinie. BTC zdobywa 6400$ w chwili pisania podsumowania październikowych wydarzeń ze świata kryptowalut. Znane osobistości ze świata kryptowalut i nie tylko, wzajemnie prześcigają się w prognozowaniu coraz to wyższych wartości wyceny bitcoina. Abstrakcyjne niegdyś projekcje ceny w na poziomie 20 000$ nie robią już na większości wrażenia. Choć wielu wydaje się, że wzrosty będą trwać wiecznie, należy pamiętać, że największa euforia wśród traderów pojawia się właśnie na szczytach. W żadnym razie stwierdzenie to nie jest prognozą spadków, lecz bardziej przestrogą zwłaszcza dla osób, które do świata kryptowalut dołączyły w 2017 roku i nie znają innych realiów, niż tylko stale wzrastający kurs BTC. Pozostałe kryptowaluty zostały natomiast lekko przygaszone poprzez październikową zmienność na bitcoinie.
Bitcoin swoją kapitalizacją przekroczył w październiku okrągły poziom 100 miliardów $ dając wyraźnie do zrozumienia, że powoli zbliża się do bram światowego rynku finansowego. Jednakże aby faktycznie (co jest marzeniem wielu traderów), bitcoin przebił się do środowiska wielkich korporacji i firm, jego cena i użyteczność musi wzrosnąć wielokrotnie. O ile cena radzi sobie w obecnym okresie całkiem nieźle, to jednak gorzej bywa z użytecznością największej kryptowaluty. Konflikty w środowisku deweloperskim, poziom opłat transakcyjnych oraz kolejny fork tworzący trzecią walutę noszącą w swojej nazwie słowo „bitcoin” nie wpływają korzystnie na całą krypto-społeczność na świecie. A prawdopodobnie największy podział dopiero przed nami.
Wycofanie się niektórych sygnatariuszy z „New York Agreement” i deklaracje deweloperów Core powodują coraz większe prawdopodobieństwo powstania w połowie listopada następnego rozgałęzienia BTC. O ile w krótkim terminie może to powodować dodatkowe zyski w kieszeniach traderów (z powodu otrzymania takiej samej liczby „nowych bitcoinów”) w chwili forka, których wartość może być wyceniana na kilkadziesiąt-kilkaset dolarów za sztukę, to jednak krótkowzroczność może mieć brzemienne skutki w dłuższym terminie. Wyobraźmy sobie sytuację, że nowe osoby pojawiające się na rynku kryptowalut mają do wyboru 4 „bitcoiny”. Który z nich będzie „tym właściwym”?
Należy jednak mieć nadzieję, że obecne perturbacje w dłuższym terminie rozwoju bitcoina wpłyną jednak pozytywnie na jego rozwój jako zdecentralizowanego projektu opensource powodując, że będzie on szybki, tani i użyteczny, zgodnie z pierwotnymi założeniami.
sha256:
Miesiąc październik upłynął pod znakiem kolejnych rekordów cenowych Bitcoina, ale również był to miesiąc przejściowy dla posiadaczy kryptowalut. Dlaczego? Bo upłynął pod znakiem hardforka na Bitcoinie (Bitcoin Gold) i w oczekiwaniu na następny hardfork (Segwit2x). Niestety to nie wszystko, bo do tego dojdzie jeszcze prawdopodobnie hardfork na BCH mający w zamyśle poprawić kuriozalny mechanizm regulacji trudności. Żadne z planowanych hardforków nie posiadają implementacji kodu tzw. replay protection, czym mogą wprowadzać niepewność wśród obecnych i przyszłych użytkowników kryptowalut.
Charakterystyczne jest, że społeczność postrzega hardfork jako szansę na zarobek mając w pamięci podział Bitcoin/Bitcoin Cash. Tamten przypadek jednak był przemyślany i miał zaimplementowane odpowiednie mechanizmy w kodzie. Obecnie zamierzeniem jest uśmiercenie jednego z łańcuchów. W związku z tym nie należy oczekiwać dodatkowych korzyści z tego powodu, poza sytuacją Bitcoin Cash-a gdzie usunięcie niedogodności obecnego algorytmu EDA może spowodować wzrost popytu.
Martwi słaba, ale stabilna pozycja Litecoina. Nie widać odwrotu od Bitcoina w kierunku LTC w związku z niepewnością na rynku – być może jeszcze taką zależność zaobserwujemy. LTC pozostaje pewną i stabilną kryptowalutą umożliwiającą szybkie płatności. Technicznie kurs nadal znajduje się w kanale wzrostowym. Trudno nie zauważyć, że w obecnej sytuacji rynek koncentruje się praktycznie wyłącznie na BTC nie zwracając uwagi na inne kryptowaluty.
W ubiegłym miesiącu zaobserwować mogliśmy również rosnące rozczarowanie minerów, którzy kupili koparki D3 firmy Bitmain nie uwzględniając projekcji na skokowy wzrost trudności kopania Dasha i kryptowalut z algorytmem X11. Minerów, którzy patrzyli wyłącznie na początkowe zyski możliwe dzięki dużej mocy obliczeniowej tego sprzętu. Wielu z nich została zaskoczona również wysokimi kosztami energii elektrycznej i koniecznością kolokacji sprzętu także ze względu na generowany hałas.
Październik upłynął na wygaszaniu działalności pozostałych giełd chińskich i śledzeniu doniesień zza wielkiego muru w oczekiwaniu na złagodzenie stanowiska władz chińskich wobec kryptowalut po zakończeniu XIX zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Październik był także miesiącem, w którym zderzył się ogromny popyt na kolokację sprzętu w Data Center z wyczerpaniem takich możliwości w wielu miejscach w USA i Europie. Do czego na pewno przyczyniło się także zamknięcie rynku chińskiego.
Picasso:
Październik bez wątpienia był miesiącem pełnej dominacji Bitcoina. Gdy kursy większości altcoinów poruszały się w trendach horyzontalnych bądź spadkowych, Bitcoin piął się do góry. Tylko w ciągu tego miesiąca kurs BTC/USD wzrósł o ponad 48% ustanawiając tym samym nowe ATH powyżej poziomu 6400 USD. Na uwagę zasługuje również fakt, iż obecne, historyczne szczyty ustanowione zostały 31 października a więc w 9 rocznice Manifestu Satoshi Nakamoto.
Dominację BTC wobec altcoinów bardzo ładnie obrazują również ich obecne notowania. Na parach walutowych xxx/BTC zdecydowana większość instrumentów porusza się bowiem w silnych trendach spadkowych. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. W październiku, gdy ogólna kapitalizacja wszystkich walut cyfrowych wzrosła o nieco ponad 34 mld USD, kapitalizacja tylko Bitcoina wzrosła o niemal 33,4 mld USD przekraczając tym samym barierę 100 mld USD. Oznacza to, że wyłączając z tego zestawienia BTC, kapitalizacja wszystkich coinów wzrosła jedynie symbolicznie. To wszystko sprawiło, że Bitcoin zwiększył swój udział w rynku kryptowalut o niemal 10% z 48,77% 1 października do 58,31% 31 października.
W minionym miesiącu byliśmy również świadkami drugiego hard forka na BTC, na skutek którego powstał Bitcoin Gold. Póki co, większość osób nie otrzymała jednak jeszcze swoich BTG więc ciężko określić potencjał tego projektu. Nie wiemy bowiem, czy inwestorzy zechcą inwestować w Bitcoin Gold czy może od razu postanowią pozbyć się swoich coinów.
Przyszłość zapowiada się zatem niezwykle interesująco. 1 listopada wszyscy powinni otrzymać swoje BTG, około 13 listopada spodziewamy się podziału łańcucha bloków powstałego na skutek sierpniowego hard horka, Bitcoin Cash a trzy dni później spodziewamy się Segwit2x hard fork. Najbliższy miesiąc będzie zatem niezwykle istotny dla dalszej przyszłości BTC.
Oprócz tego na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż coraz więcej osób z branży i nie tylko zaczyna publicznie wypowiadać się na temat Bitcoina. Jednymi z ciekawszych wypowiedzi minionego miesiąca bez wątpienia były słowa:
- Lloyda Blankfeina, Prezes Goldman Sachs, który porównał Bitcoina do pieniądza papierowego. Stwierdził, że w czasach kiedy pieniądz papierowy zastępował złoto, ludzie również byli do tego bardzo sceptycznie nastawieni.
- Michaela Novogratza, który porównując Bitcoina do złota stwierdził, że cyfryzacja jest przyszłością.
- Trace Mayera, który uważa, że Bitcon jest obecnie niedowartościowany a jego cena w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinna osiągnąć 27395 USD.
- Steva Wozniaka, współzałożyciela firmy Apple, który uważa, że Bitcoin jest lepszy od złota i dolara.
- Warrena Buffetta, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, który przyznał, że Bitcoin nie ma żadnej wewnętrznej wartości i jest on najprawdziwszą bańką spekulacyjną, która prędzej czy później musi pęknąć.
JPK Traders:
Za nami zdecydowanie miesiąc wzrostów jeżeli chodzi o Bitcoina. Ci którzy jeszcze nie mieli w swoim portfelu tej kryptowaluty a dokonali zakupu w tym miesiącu, już mogą cieszyć się zyskiem. Poniżej wykres przedstawiający zachowanie się ceny BTC w przeciągu ostatnich 31 dni.
Jak widać wraz z ceną rosła też kapitalizacja Bitcoina która zrobiła swój krok milowy i przekroczyła magiczną liczbę 100 mld USD. Obecnie kurs przekroczył 6300 USD a kapitalizacja wynosi ponad 106 mld USD. Wzrosty ceny zapewne zawdzięczyć można kolejnemu już forkowi który miał miejsce w tym miesiącu. Inwestorzy masowo kupowali Bitcoina aby po forku otrzymać darmowe monety Bitcoin Gold. Zaraz po forku cena spadła do poziomu 5400 USD, który okazał się miejscem równości korekt w stosunku do korekty poprzedniej z interwału D1, a tym samym miejscem rozpoczęcia kolejnego impulsu wrostowego. Świetnym zwieńczeniem października okazały się najświeższe doniesienia od CME, które jeszcze w tym roku planuje wprowadzenie kontraktów terminowych na Bitcoina – rynek zareagował na tę wiadomość bardzo optymistycznie zwyżkując cenę lidera kryptowalut o blisko 200$.
W tym miesiącu mieliśmy również fork Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji. W przeciwieństwie do Bitcoina tutaj nie było mowy o żadnych spektakularnych wzrostach. Wręcz przeciwnie. Notowania ETH przed forkiem poruszały się w konsolidacji w przedziale 277 USD – 315 USD. Przed samym forkiem cena ruszyła w górę i dotarła do kolejnego oporu (okolice 350 USD), po czym znowu wróciła w zakres konsolidacji w którym porusza się do dnia dzisiejszego.
Poprzednie rankingi kryptowalut:
Ranking kryptowalut wrzesień
Ranking kryptowalut sierpień
Ranking kryptowalut lipiec
Ranking kryptowalut czerwiec
Ranking kryptowalut maj
Ranking kryptowalut kwiecień
Ranking kryptowalut marzec
Ranking kryptowalut luty
Ranking kryptowalut styczeń
Ranking kryptowalut 2016
Ranking osobowości polskiej sceny kryptowalut:
Ranking osobowośći – II i III kwartał 2017
Ranking osobowośći – I kwartał 2017
Polska scena Bitcoin – 2016
Dobrze że Bitcoina kupiłem jeszcze we wrześniu
Dobrze że Bitcoina kupiłem jeszcze we wrześniu