Qtum – plany i dotychczasowe osiągnięcia na rok 2018

Qtum – azjatycka kryptowaluta zajmuje jedno z ostatnich miejsc w TOP 20 pod względem kapitalizacji rynkowej. Projekt ma na celu stworzenie połączenia funkcjonalności dwóch kryptowalut: Bitcoina i Ethereum. Przyjrzyjmy się postępom i planom na ten rok.

Rok 2018 może być rozwojowy dla projektu gdyż jak można zauważyć w planach znajduje się:

  • Wirtualna maszyna x86 – Testnet ma być wydany na początku roku 2018, Mainnet później
  • Wydanie dużej liczby różnych wallet’ów na platformy iOS, Android oraz autorskich jak Soma Wallet, MyQtumWallet, Electrum

Trudno powiedzieć czy w tym roku nastąpi wydanie narzędzi deweloperskich jak SDK czy API. Wiadomo jednak, że jak dotąd powiększyło się grono partnerów i tak w styczniu doszli do nich:

  • Qihoo 360 – podmiot chiński z zakresu cyberbezpieczeństwa,
  • Baofeng Bokocloud – podmiot z branży video (odtwarzacz wideo)

W pierwszym przypadku Qtum ma być wykorzystane do utworzenia laboratorium Blockchain a w drugim jako partner do stworzenia sieci zdecentralizowanej pod odtwarzacz. Rok 2018 to kolejne trzy partnerstwa, które zostaną ogłoszone w jego trakcie. Zespół zdobył również nowe zlecenia od innych podmiotów. Przykładowo podmiot Banca będzie chciał stworzyć blockchain bankowy w oparciu o wspomnianą sieć a IDHub będzie tworzył platformę identyfikacji tożsamości również na Qtum. Z innej perspektywy, firma Zerion będzie wspierać zespół o usługi smart contractów. Branża IoT także zainteresowała członków teamu i zatwierdzono kooperację z TrustedIoTAlliance a celem tego ma być zwiększenie bezpieczeństwa sieci blockchain dla urządzeń korzystających z niej. Amerykańska firma z branży Artificial Intelligence ObEN także buduje z Qtum własne centrum badań nad blockchainem połączone z zastosowaniem w sztucznej inteligencji. Podmiot Aware bazuje na blockchain Qtum dla stworzenia systemu dla zarządzania inwestycjami. Ilość tych ciekawych rozwiązań jest więcej ale pokazuje to jakim zainteresowaniem cieszy się projekt.

Dotychczas w tym roku dokonano paru istotnych wydarzeń jak wprowadzenie tokenu BOT w systemie QTUM, wprowadzono satelitę z serwerem tej sieci we współpracy z podmiotem Spacechain oraz odbyły się meetup’y z udziałem przedstawicieli projektu. Na obecną chwilę nie ma informacji o nowych planowanych wydarzeniach.  Końcówka poprzedniego roku była owocna pod względem listowania kryptowaluty na nowych giełdach. W rezultacie dodano ją do takich jak Huobi czy HongKong Shangya.

Zespół prowadzony przez Patricka Dai, posiada dość duży team developerów. Niektórzy z nich nawet uczestniczyli w projekcie Bitcoina.

Podsumowując

Qtum jest projektem, który nabiera zainteresowania u różnych graczy, jednak nie są to wielkie patronaty a raczej praca organiczna ku nowym rozwiązaniom. Jest to jakiegoś rodzaju nowość, że łączy się dobre funkcje różnych projektów ale na tym polu są już konkurenci i to nawet z większymi ambicjami jak Cardano. Jednak zespół Hoskinsona jest o parę kroków do tyłu. Qtum ma tą przewagę, że chce usprawnić BTC jak i ETH dodając swoje osobiste rozwiązania w zakresie zarządzania inteligentnymi kontraktami oraz skalowalnością zarządzaną przez odpowiedni protokół. Wirtualna maszyna też ma umożliwić większą równoległość transakcji. Jednak na chwilę obecną nie można powiedzieć, że sieć jest bardzo szybka gdyż umożliwia realizację 60 transakcji na sekundę.  Na pozytywną stronę zasługuje natomiast praca nad portfelami i to dość dużo jak na jeden projekt. Zachowując ostrożność należy pamiętać o tym, że jeszcze jesteśmy na zbyt wczesnym etapie aby mówić o wartości użytkowej. Większość nodów pochodzi z Chin i to nie może dać spokoju, jeśli rząd chiński dalej będzie mieszał w polityce względem kryptowalut.  Niemniej idea jest interesująca bo połączenie bezpieczeństwa sieci jaką zapewnia Bitcoin i smart contractów Ethereum nie jest często spotykane a jeśli biznes będzie akceptował dalej pomysł to może być świadkami sukcesu tego projektu. Zróbmy zestawienie zalet i wad:

Zaletami są: idea połączenia sprawdzonych funkcji w Blockchain, stale rosnąca liczba partnerstw, ilość zastosowań sieci Qtum

Wadami są: młody etap projektu, konkurencja ze strony innych projektów jak Cardano, Neo, pomimo większej liczby TPS od ETH to nie jest demon szybkości na obecną chwilę.

Qtumroadmaprozwój
Komentarze (0)
Dodaj komentarz