Opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin | Jak płacić mniej?

Czym są opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin? W jaki sposób są wyliczane? W jaki sposób płacić mniej? Specjaliści z Unchained Capital podają gotowe odpowiedzi na te i na wiele innych pytań, które mógłbyś chcieć zadać.

Opłaty za transakcje Bitcoin. W jaki sposób są obliczane i jak płacić mniej?

Bitcoin jest zdecydowanie najbardziej wartościową, a przez to najbardziej pożądaną kryptowalutą, aczkolwiek nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. Większy popyt na otwarty, pozbawiony granic i pozwoleń system monetarny wiąże się z kosztami. Ale jak oblicza się te koszty?

Jednym z trudniejszych aspektów zrozumienia Bitcoina jest zmiana paradygmatu w sposobie przetwarzania transakcji, co często powoduje spory szok dla użytkowników, którzy po raz pierwszy napotykają wysokie opłaty. Postaramy się rzucić trochę światła na często niezrozumiany świat opłat transakcyjnych w sieci Bitcoin, dzieląc się jednocześnie kilkoma najlepszymi praktykami, w jaki sposób użytkownicy mogą nauczyć się oszczędzać na opłatach podczas dokonywania transakcji bezpośrednio w sieci Bitcoin.

Artykuł podzielony jest na 3 części,, więc w razie potrzeby możesz przejść do sekcji, która interesuje Cię najbardziej:

1.Zrozumienie opłat transakcyjnych w bitcoinach

2. Co sprawia, że ​​transakcja w sieci Bitcoin jest mniej lub bardziej kosztowna do wysłania (przetwarzanie liczb)

3.Trzy (proste) strategie oszczędzania na opłatach

Zakończymy bardziej technicznymi opcjami, które mogą ulec rozwinięciu w przyszłych publikacjach.

FIAT kontra Bitcoin: nowy sposób myślenia o płaceniu za przetwarzanie transakcji

Pierwszym krokiem w zrozumieniu opłat transakcyjnych za bitcoin jest wyjaśnienie różnicy w sposobie obliczania opłat w bitcoinie w porównaniu z obowiązującym systemem finansowym. Te dwa rynki transferu wartości są zasadniczo różne, więc to, jak reagują na rynek i same ceny, jest również oparte na różnych czynnikach. Próba zastosowania nawyków lub mapowania doświadczeń z jednego rynku na inny może być dużym źródłem problemów dla nowych użytkowników Bitcoin.

Podstawą tej różnicy jest zrozumienie, za co płacisz. Na potrzeby tego porównania skupimy się głównie na transakcjach kartą kredytową, ponieważ jest to system najbardziej znany codziennym konsumentom. W przypadku transakcji kartą kredytową, a nawet przelewów bankowych, trzy podstawowe zasoby, których się żąda, a zatem źródła kosztów ogólnych, to:

  1. Koszty administracyjne i biurokracja (wszystkie systemy oprogramowania, terminale PoS (Point of Sale), audytorzy itp.)
  2. Przejęcie ryzyka zwykle przez pośrednika takiego jak Visa od momentu zainicjowania transakcji do momentu jej rozliczenia, choć często również przez samych akceptantów w formie ryzyka obciążenia zwrotnego
  3. Płynność

W przypadku kart kredytowych sprzedawcy często płacą od 1 do 3% opłat transakcyjnych za te usługi. Nasze porównanie z bitcoinem wyróżnia dwie cechy:

  1. Płacisz więcej, im więcej próbujesz dokonać transakcji (3 USD za transakcję o wartości 100 USD w porównaniu z 30 USD za transakcję o wartości 1000 USD)
  2. Ta opłata jest ukryta, często przenoszona na cenę naliczaną w punkcie sprzedaży. Nie jest podawana na paragonie.

W przypadku bitcoina, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nie ma kosztów PoS, kosztów administracyjnych, ograniczeń płynności i prawie żadnego ryzyka kontrahenta. Więc za co płacisz? Bez wchodzenia w zbyt wiele szczegółów technicznych, bitcoin przetwarza transakcje, propagując je w sieci za pośrednictwem węzłów, umieszczając je w bloku przez górnika i udostępniając, weryfikując i przechowując wynikowe bloki w każdym pełnym węźle.

Wszystkie koszty są tutaj związane z danymi: przechowywaniem danych i weryfikacją podpisów kryptograficznych. Im większą ilość danych mieliby obsłużyć i przetworzyć uczestnicy sieci, tym więcej trzeba zapłacić. Jest to podobne do konieczności płacenia więcej za nieograniczony pakiet danych, jeśli chcesz przesyłać strumieniowo filmy HD przez cały dzień z telefonu, zamiast po prostu sprawdzać pocztę e-mail. Inną analogią jest płacenie wagowo za wysłanie paczki: płacisz więcej za szybszą dostawę, za cięższe przedmioty i za wysyłkę w okresach szczytu (np. Boże Narodzenie).

Upraszczając, bitcoin pozwala na przetwarzanie priorytetów, co może również pozwolić, z ekonomicznego punktu widzenia, na bardziej elastyczną krzywą popytu: ktoś, kto potrzebuje szybciej przetworzyć transakcję, płaci wyższe opłaty, co z kolei pomaga dotować przetwarzanie transakcji dla wszystkich innych.

źródło: Unchained Capital

Kolejną cechą, o której należy pamiętać przy transakcjach bitcoinowych jest to, że jednym ze sposobów, w jaki protokół pomaga ograniczyć koszty danych nakładane na wszystkich uczestników sieci, jest ograniczenie całkowitej dostępnej przestrzeni blokowej, tj. łączne dane transakcji dozwolone na blok (~ 1 MB i do 4 MB w zależności od typów transakcji). Oznacza to, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania na przetwarzanie transakcji, zmniejsza się ilość względnie dostępnej przestrzeni blokowej.

Jeśli coś przesuwa krzywą popytu w prawo (jak Tesla i Square kupując więcej bitcoinów), punkt przecięcia przesuwa się w prawo, bliżej pełnych bloków i przy wyższych opłatach:

źródło: Unchained Capital


Więcej danych to więcej problemów

Konsekwencje tego typu rynku opłat tworzą interesującą dynamikę. Oprócz pomysłu, że możesz zapłacić za priorytet (a te wyższe płatności faktycznie subsydiują resztę sieci), najważniejszą kwestią jeśli chodzi o opłaty jest to, że zamiast płacić za kwotę transakcji, której oczekuje większość ludzi, płacisz za ilość wysyłanych danych.

Oznacza to, że transakcja o wartości 100 USD może być droższa do wysłania niż transakcja o wartości 1 mln USD. Na konkretny przykład rozważmy tę transakcję bitcoin wysłaną w kwietniu 2020 r., w której łączna wartość 1,1 mld USD została wysłana w jednej transakcji, za opłatą w wysokości 0,0001 BTC (ok. 0,68 USD w tym czasie).

Aby zrozumieć, jak sprawić, by transakcje były tańsze w wysyłaniu, musimy zrozumieć, jakie dane są przesyłane i jaką kontrolę mamy nad tym, aby to zmieniać.

Można przyjąć, że transakcja bitcoin składa się z około 3 części:

  1. „Metadane” – stałe pola, które zawierają informacje o transakcji i są zawsze obecne
  2. Dane wejściowe – informacje na temat tego, w jaki sposób finansujesz transakcję: podpisy i metadane wejściowe – informacje o wydanych bitcoinach
  3. Outputy – wartość i miejsce docelowe bitcoinów, które chcesz wysłać

Na tej podstawie możemy dostrzec, jak może wzrosnąć wielkość transakcji. W najprostszym jednak ujęciu pojedyncza transakcja podpisu (najbardziej powszechna obecnie w bitcoinach), z jednym wejściem i jednym wyjściem, będzie mieć mniej niż 200 bajtów danych (1 MB, górny limit dla bloku bitcoin, to 1 milion bajtów). Zakładając opłatę w wysokości 10 satoshi za bajt, poniesiona opłata wyniesie 3000 satoshi.

Prosta transakcja => Metadane + 1 wejście + 1 wyjście = 178 bajtów * 10 sat / bajt = 1780 satoshi; źródło: jak wyżej

Nieźle. 0,89 $ przy cenie bitcoina na poziomie 50 000 $ i stosunkowo wysokim kursie 10 satoshi / bajt.

Wyjścia (outputs)

Każde dodatkowe wyjście doda ~ 34 bajty. Większość transakcji ma dwa wyjścia, wychodzące do miejsca docelowego i zmieniające się z powrotem do portfela nadawcy, więc jest to lepszy punkt odniesienia.

Dwa wyjścia => metadane + 1 wejście + 2 wyjścia = 212 bajtów * 10 satów / bajt = 2120 satoshi; źródło: jak wyżej

To jest różnica ~ 16%. W przypadku tak prostej transakcji pojedyncze transakcje wyjściowe są sposobem na zmniejszenie kosztów względnych, ale gdy transakcje stają się bardziej skomplikowane, oszczędności te stanowią mniejszy procent wpływu. Wejścia są tam, gdzie sprawy stają się nieco bardziej złożone i gdzie prawdopodobnie są największe możliwości oszczędności.

Wejścia (inputs)

Wartość wprowadzonych danych musi stanowić element sumy, którą próbujesz wysłać. Dane wejściowe składają się z jednostek otrzymanych wcześniej bitcoinów. Są one znane jako niewykorzystane wyniki transakcji (UTXO).

Powiedzmy, że mam adres, na który co miesiąc wysyłam dziesiątą część bitcoina.

Pod koniec roku moje saldo wynosi 1,2 BTC i składa się z 12 UTXO po 0,1 bitcoina każdy.

Teraz powiedzmy, że chcę wysłać 1BTC. Niestety, mój portfel nie ma ani jednego UTXO wystarczająco dużego, aby samodzielnie pokryć tę kwotę. Zamiast tego muszę użyć 11 z moich 12 wejść, aby zsumować ilość wystarczającą do pokrycia wyjścia 1BTC i opłat.

Dane wejściowe są nieco większe niż dane wyjściowe, ~ 41 bajtów, ale wejścia wymagają również podpisów do ich walidacji, a każdy z nich ma ~ 73 bajty. Więc do każdego wejścia dodajemy ~ 114 bajtów.

11 wejść => metadane + 11 wejść + 2 wyjścia = 30 + 11 * 114 + 2 * 34 = 1352 bajty * 10 sat / bajt = 13520 satoshi

Aby zobaczyć, jak daleko to może zajść, spójrz na największą transakcję, jaka kiedykolwiek została wysłana w łańcuchu bloków bitcoin w 2015 roku: 5568 wejść po 0,00001 BTC każde i 1 wyjście odbierające 0,05569 BTC, co daje łącznie 1 MB danych. Oznaczało to, że pojedyncza transakcja zajęła cały blok.

Multisig

Adresy multisignature (inaczej multisig) idą o krok dalej. Aby przypomnieć sobie, czym jest multisig i jak działa koncepcyjnie, zajrzyj tutaj.

W naszej dyskusji istotne jest to, że wejścia multisig wymagają znacznie więcej danych (dla wszystkich zamiarów i celów wyjście na adres multisig jest jednak nie do odróżnienia od zwykłych adresów).

„Normalne” wejście pojedynczego podpisu wymaga jedynie podpisu i niektórych metadanych, które mówią węzłowi, gdzie znaleźć i zweryfikować dane wyjściowe niewydanej transakcji, które są wydawane:

normalne wejście

Wejście multisig wymaga:

  • Listy wszystkich kluczy publicznych, które mogą być sygnatariuszami tej transakcji (w dwóch z trzech, co oznacza 3 klucze publiczne)
  • Podpisu dla każdego podpisującego klucza (w dwóch z trzech są to dwa podpisy)
  • Normalne metadane wejściowe do odwoływania się do UTXO w łańcuchu bloków
  • Dodatkowe metadane opisujące „skrypt”
wejście multisig

Tak więc w naszym przykładzie adres multisignature „2 of 3”, każde dodatkowe wejście, które w poprzednim przykładzie dodawało tylko ~ 114 bajtów na wejście, doda ~ 293 bajtów, co oznacza wzrost o 157%. W naszym przykładzie 11-wejściowa transakcja oznacza, że ​​zamiast 1254 bajtów na dane wejściowe, będziemy musieli zapłacić sieci Bitcoin za przetworzenie 3223 bajtów danych, czyli prawie 3-krotną różnicę. Byłoby to jak zapłacenie za wysłanie 5-litrowego pudełka kamieni w porównaniu z 5 galonami poduszek.

11 wejść Multisig = baza + 11 wejść + 2 wyjścia = 30 + (11 * 293) + (34 * 2) = 3321 * 10 sat / bajt = 33210 satoshi.

33210 satoshi w opłatach w porównaniu do 14740. W bardziej ruchliwej sieci można sobie wyobrazić, że te stawki opłat podwoją się do 20 sat / bajt, aby uzyskać wiarygodne potwierdzenie, czyli 66 420 satoshi w porównaniu z 29 480. Przy 10 000 USD za bitcoin, to około 6,50 USD w porównaniu z 2,95 USD, ale przy 50 000 USD za bitcoin te liczby skaczą do 32,50 USD dla 11 wejściowej transakcji multisig i 14,75 USD dla 11 wejściowej transakcji z pojedynczym podpisem.

Co zrobić z wysokimi opłatami transakcyjnymi?

Liczby są zatem dość wstrząsające (32,50 USD za wysłanie pojedynczej transakcji ?!). Jednak, jak wspomniano w pierwszej części tego artykułu, protokół Bitcoin tworzy rynek opłat. Chociaż może to skutkować wyższymi opłatami, zachęca również użytkowników, niezależnie od tego, czy są to duże giełdy, czy użytkownicy indywidualni, do odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów sieciowych, gdy jest to możliwe, jak również do przestrzegania najlepszych praktyk.

Porozmawiajmy więc o niektórych strategiach obniżania opłat. Skoncentrujemy się głównie na rozwiązaniach mniej technicznych, ale na koniec przedstawimy listę niektórych bardziej zaawansowanych technik dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej.

Jeżeli Ci się nie spieszy, zmniejsz wymiar opłat

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ustawienia zmiennej stawki opłat w portfelu. Portfele niezwiązane z łańcuchem udostępniają tę opcję podczas tworzenia transakcji. Jeśli nie chcesz, aby transakcja była rozliczana w ciągu godziny lub dwóch, zmniejsz stawkę opłaty.

Jednak przy dostosowywaniu stawki opłaty ważne jest, aby ustawić ją na rozsądnym poziomie. Jak widzieliśmy, jeśli masz wiele danych wejściowych, nawet skromnie wysoka stawka opłaty może skutkować bardzo dużą kwotą bezwzględną opłaty. Z drugiej strony, jeśli sieć jest bardzo zatłoczona, zbyt niska opłata może spowodować zablokowanie transakcji. Większość węzłów w sieci porzuci transakcję, która nie została potwierdzona w bloku po trzech dniach. Zalecamy skorzystanie z zasobu, takiego jak mempool.space, do sprawdzenia stanu sieci i ustalenia idealnej opłaty. Ich strona internetowa zawiera informacje na temat stawek opłat o niskim, średnim i wysokim priorytecie (niski oznacza, że ​​transakcja wymaga więcej czasu do potwierdzenia), a także o tym, jakie stawki są obecnie czyszczone (tj. prawdopodobnie utkną i ostatecznie będziesz musiał ponownie nadać z wyższą opłatą).

Poczekaj na dni z mniejszym wykorzystaniem sieci

Jeśli mniej osób próbuje wysłać transakcje, konkurencja o miejsce w 1MB bloku jest mniejsza, a zatem istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną przeprocesowane transakcje o niższych opłatach. Zwykle weekendy są mniej obciążone, więc może to być dobry moment na wysyłanie niepilnych transakcji. Mempool.space udostępnia również wykresy pokazujące liczbę transakcji oczekujących na potwierdzenie w czasie, uporządkowane według stawek opłat. Spróbuj oszacować wydatki podczas dni, w których wykres przyjmuje tendencję spadkową.

Jeśli szukasz sposobu na otrzymywanie powiadomień o zmianach na rynku opłat i nie chcesz ręcznie sprawdzać mempool.space, możesz wypróbować to narzędzie, aby otrzymywać powiadomienia e-mail: https: / /txfees.watch

Skonsoliduj swoje UTXO

To podejście łączy poprzednie dwie z jeszcze jedną strategią. Może to być jeden z najskuteczniejszych, a także najłatwiejszych sposobów zaoszczędzenia na opłatach transakcyjnych w czasie, ale wymaga nieco bardziej aktywnego zarządzania portfelem. (Zwróć uwagę, że połączenie UTXO z tym podejściem ma wpływ na prywatność, ale wykracza to poza zakres tego artykułu. Przeczytaj więcej tutaj, aby dowiedzieć się, jak to może zmniejszyć prywatność twojego portfela).

Wróćmy do naszego wcześniejszego przykładu z 11 wejściami, ale zamiast 10 lub 20 satoshi na bajt w opłatach, mempool.space informuje nas, że czas potwierdzenia o średnim priorytecie będzie wymagał 80 sat / bajt. Oznaczałoby to, że nasza transakcja o wielkości 3 321 bajtów będzie wymagała 265 680 satoshi na potwierdzenie w ciągu najbliższych kilku godzin lub 134 USD po cenie 50 000 USD za BTC!

Po pierwsze: zidentyfikuj okres czasu, kiedy opłaty są niskie

Powiedzmy, że w 6 i 12 miesiącu okresu oszczędzania bitcoinów sprawdzasz mempool.space i stwierdzasz, że opłaty są dość niskie, szczególnie w weekendy, a transakcja może zostać potwierdzona w ciągu jednego dnia za 5 sat / bajt.

Następnie: Wyślij transakcję do siebie

W ten sposób konsolidowane są Twoje UTXO.

Tak więc w ciągu 6 miesiąca wysłaliśmy sobie 6 razy 0,1 BTC, co daje łączne saldo 0,6 BTC. Opłaty są niskie, dlatego chcemy skonsolidować sześć niewykorzystanych wyników transakcji (UTXO). A ponieważ wydajemy dla siebie, jest tylko jedno wyjście, tworząc jedno nowe UTXO, zużywając sześć.

Metadane + 6 wejść multisig + 1 wyjście = 30 + (6 * 293) + (34 * 1) = 1822 bajty * 5 sat / bajt = 9110 satoshi.

Aby to uprościć, utrzymamy wartość BTC na stałym poziomie 50 000 USD, więc zapłacimy 4,50 USD za pierwszą konsolidację.

Do 12 miesiąca mamy sześć nowych 0,1BTC UTXO plus 0,5999089BTC (0,6BTC – 9,110 satoshi uiszczonych opłat). W międzyczasie zarejestrowaliśmy się, aby otrzymywać alerty od txfees.watch i jesteśmy powiadamiani, że opłaty są niskie, więc korzystamy z okazji, aby ponownie dokonać konsolidacji.

Base + 7 wejść multisig + 1 wyjście = 30 + (7 * 293) + (34 * 1) = 2115 bajtów * 5 sat / bajt = 10575 satoshi lub ~ 5,30 $

Zauważ, że chociaż jeden z UTXO ma bardzo dużą wartość, nie ma to wpływu na to, ile kosztuje przeprocesowanie transakcji. Jeden 0,599 BTC UTXO kosztuje tyle samo, co jeden, który wynosi 0,1 BTC (lub 0,0001 BTC w tym przypadku).

Więc teraz zapłaciliśmy w sumie 9,80 USD za konsolidację UTXO w naszym portfelu, uzyskując saldo 1,1998 za pomocą tylko jednego UTXO.

Cóż, zbliża się czas podatkowy i chciałbyś przekazać zysk z BTC na rzecz swojego funduszu emerytalnego. Opłaty są jednak szalenie wysokie, z powrotem na poziomie 80 satów / bajt nawet w weekendy. Nie możesz czekać, aż spadną, ponieważ termin zbliża się wielkimi krokami. Na szczęście z wyprzedzeniem skonsolidowałeś swoje UTXO!

Base + 1 wejście multisig + 2 wyjścia = 30 + (1 * 293) + (34 * 2) = 391 * 80 sat / bajt = 31 280 satoshi lub 15,64 $

Suma, którą wydaliśmy na opłaty za wysłanie 1BTC spadła z 134 USD we wcześniejszym przykładzie transakcji z 11 wejściami do 25,44 USD za wysłanie trzech transakcji z podejściem konsolidacyjnym, co oznacza oszczędność ponad 80%!

Uwagi końcowe

Celem tego artykułu było wprowadzenie nieco większej przejrzystości na rynku opłat transakcyjnych bitcoin. Pomijano różne poziomy szczegółów technicznych, starając się uczynić to możliwie najbardziej zrozumiałym, więc proszę wybaczyć wszelkie techniczne przeoczenia lub fałszowanie liczb, ponieważ – pomimo takich błędów – zasady powinny obowiązywać. Mamy nadzieję, że te zasady okażą się przydatne, gdy będziesz kontynuować swoją bitcoinową podróż!

Nie są to jednak jedyne sposoby na obniżenie opłat! Inne, bardziej techniczne strategie, z których niektóre wymagają wsparcia z góry ze strony portfela, wykraczały poza zakres tego artykułu. Dla kompletności i tła dla ciekawskich, oto kilka technologii, które zasługują na honorowe wyróżnienie:

  1. Segregated Witness („Segwit”) – aktualizacja protokołu Bitcoin z 2017 roku. Poza prostym wprowadzeniem innego formatu adresu (jeśli kiedykolwiek widziałeś adres zaczynający się od „bc1”, oznacza to adres z włączoną obsługą segwit) , dodał kilka ulepszeń technologicznych. Najbardziej godne uwagi w kwestii opłat było to, że umożliwiło to nowe rozszerzenie bloków, w których można było przechowywać dane podpisów, oddzielone od zwykłych danych blokowych. Zwiększyło to teoretyczną maksymalną pojemność bloku z 1 MB do ~ 4 MB. Wprowadzono również rabat, aby zachęcić do korzystania z tego nowego formatu, tak że podpisy, zwane również „witness” (które, pamiętajmy, stanowią dużą część „wagi” transakcji, zwłaszcza w przypadku multisig), kosztują do 75% mniej do wysłania, jeśli są przechowywane w tym rozszerzeniu.
  2. Replace-By-Fee (RBF) i Child Pays For Parent (CPFP) – chociaż nie skutkują one bezpośrednio niższymi opłatami, są to strategie, dzięki którym transakcje, które utknęły, można przeprocesować w pierwszej kolejności, płacąc wyższą opłatę . Można je wykorzystać do „przetestowania” rynku opłat, a jeśli transakcja utknie, możesz ją później podbić.
  3. Lightning Network – jeśli musisz dokonywać wielu częstych, zwykle mniejszych transakcji, płacenie opłat on-chain jest prawdopodobnie niepożądane. Lightning Network to tak zwana technologia „warstwy 2”, która umożliwia wysłanie nawet kilku satoshi za niewielką opłatą lub bez żadnych opłat. Jest to wciąż stosunkowo nowa rzecz i może nie nadawać się do wszystkich zastosowań, aczkolwiek szybko rośnie w zakresie adopcji.

Oryginalna wersję artykułu znajdziecie tutaj. Opublikowano 9 kwietnia 2021 r. na blogu Unchained Capital, autor tekstu: Buck Perley

Bitcoinopłaty transakcyjneopłaty transakcyjne bitcointransakcje
Komentarze (0)
Dodaj komentarz