Co mówi raport Banku Centralnego Nigerii ?
W dokumencie strategicznym Banku Centralnego Nigerii (CBN), który został opublikowany pod tytułem „Nigeria Payments System Vision 2025” dowiadujemy się, że Nigeria jest gotowa przyjąć prywatne, stabilne waluty kryptograficzne. Dokument ma 83 strony i znajdują się w nim przesłanki do regulacji stablecoinów. Zgodnie z tekstem istnieje potrzeba opracowywania ram regulacyjnych dla stabilnych walut cyfrowych. Dodatkowo raport zawraca uwagę, na potrzebę regulacji prawnej ofert monetarnych ICO.
Jak sobie radzi CBDC w Nigerii ?
Warto zwrócić uwagę, że Nigeria jest jednym z państw, które przodują w CBDC ( ang. Central Bank Digital Currency. CBDC jest to elektroniczna wersja waluty emitowana przez centralny bank kraju i może zastąpić lub uzupełnić istniejący system waluty papierowej. W październiku 2021 roku Nigeria stała się pierwszym krajem w Afryce, który uruchomił cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), która nazywa się eNaira. Rok po uruchomieniu, czyli w październiku 2022 r., tylko 0,5% populacji kraju zgłosiło, że korzysta z waluty cyfrowej państwa. Jest to wynik niesatysfakcjonujący rząd Nigerii i państwo stara się przekonywać obywateli do korzystania z ich systemu. Jak można było się spodziewać, w dokumencie jest o wiele więcej na temat CBDC niż stablecoinów. Planują ostatecznie wdrożyć i rozpowszechnić eNaire w ciągu 3-5 lat.
Problemy Nigerii z bankowością
Nigeria ma problemy z bankowością. Wiele osób w kraju nie ma dostępu do usług bankowych, co utrudnia im zarządzanie swoimi finansami i ogranicza możliwości inwestycyjne. W 2020 roku tylko około 45% dorosłych mieszkańców Nigerii miało konto bankowe. Jednym z powodów niskiego poziomu bankowości jest niski poziom zaufania do instytucji finansowych wśród społeczeństwa, co skutkuje wysokim poziomem oszczędności poza systemem bankowym.
Innym problemem jest niedostateczna infrastruktura bankowości, zwłaszcza na obszarach wiejskich i peryferyjnych. Wiele osób mieszkających w tych obszarach nie ma dostępu do usług bankowych, ponieważ banki nie inwestują w rozwój swoich sieci tam, gdzie ryzyko jest wysokie, a marża niska. Jednocześnie rozwój technologii jak telefony komórkowe umożliwiły rozwój usług finansowych poza tradycyjnym systemem bankowym. CBDC miało rozwiązywać ten problem, ponieważ umożliwiła podmiotom dostęp do systemu płatniczego zdalnie, co mogłoby przyczynić się do rozwoju bankowości w kraju. Z drugiej strony volumen ze strony Nigerii w walutach takich jak Bitcoin często jest wysoki. Wolumen obrotu Bitcoinami peer-to-peer w Nigerii wyniósł ponad 1,1 miliarda dolarów między styczniem 2021 a czerwcem 2022.