Początek roku był dla NEO całkiem ciekawy ze względu na wzrosty cen. Jakie wydarzenia planowane są na najbliższy czas?
Z pewnością team postawił na ogólnoświatowe eventy jak chociażby DevCon ale też meetupy. Celem jest stworzenie ogromnej społeczności skupionej wokół kryptowaluty. Interesujące jest to że DevCon odbędzie się w krzemowej dolinie w USA i będzie dotyczyć wielu ważnych kwestii jak:
- Wallet na system iOS
- Implementacji Internet of Things w NEO
- Zastosowania w partnerskich systemach
- Różne aspekty blockchaina
- Pojęcie Smart Economy
Tak ogromne wydarzenie będzie ważną datą w tym roku. Dodatkowo zespół ma za sobą serię meetupów w Europie (Londyn, Amsterdam, Dublin), gdzie poruszano tematykę Smart Economy oraz przedstawiano partnerów projektu. Team składa się z różnych osób, będących odpowiedzialnymi za komunikację ze społecznością, rozwój informatyczny projektu czy marketing. Zespół deweloperów jest dość duży i jest on rozproszony w samym zespole NEO lub partnerskim projekcie City of Zion. Ogłoszono konkurs w którym należy stworzyć najlepszą zdecentralizowaną aplikację na platformie NEO. Istotnym jest to, że partnerem jest tutaj Microsoft. Do tej pory zgłosiło się ponad 100 projektów. Jednym z partnerów jest Onchain, który zajmuje się utworzeniem infrastruktury biznesowej opartej na Blockchainie. Ostatnio opublikował swój autorski twór „Ontology”. Zespół deweloperów pracuje obecnie nad różnymi technicznymi sprawami jak:
- Wypuszczenie Software Development Kit dla języków: Javascript, Python – jest to zestaw narzędzi dla programisty, który chciałby w danym języku tworzyć np.zdecentralizowane aplikacje
- Utworzenie dwustopniowego uwierzytelnienia dla walleta Electron (hasło oraz odpowiednie hasło autoryzacyjne np. w Google Authenticator)
- Zakończenie utworzenia narzędzia SCtools dla Smart Contractów
- Stworzenie algorytmu do utworzenia na platformie NEO zdecentralizowanych aplikacji rodem z Ethereum,
NEO również wydaje kolejne ICO na swojej platformie. W drodze jest 7 projektów, które wystartują w najbliższym czasie. Przypomnijmy na tym etapie co w ostatnich miesiącach udało się zrealizować zespołowi NEO:
- Stworzenie dokumentacji dla implenetacji dla giełd
- Optymalizacja sieci P2P
- Wsparcie w sprzęcie marki Ledger
- Implementacja Smart Contractów dla tokenów ETH – ERC20
- Strona neoscan.io (coś podobnego jak podgląd sieci transakcji w Ethereum)
- Neodius – mobilny wallet na system iOS
- Neolux – umożliwia łatwiejsze korzystanie z platformy przy użyciu języka C#
Należy obserwować jakie komunikaty i nowości zostaną pokazane na najbliższych wydarzeniach, których nie będzie brakować. Często zadajemy sobie też pytanie jakie różnice istnieją pomiędzy NEO a ETH? Oto przykłady:
- Proof-of-Stake zastosowany w NEO co jest różnicą w stosunku do technologii Proof-of-Work w ETH (co jednak może się zmienić w przyszłości)
- Sieć NEO nie jest podzielna jeśli chodzi o liczby (tylko całkowite) natomiast ETH – tak
- ETH nie posiada osobnego tokenu do zasilania sieci a NEO posiada token NEOGas (aby sprawdzić ilość GAS, które można otrzymać wejdź na stronę : www.neotogas.com)
- W sieci NEO można stosować języki takie jak C# czy Java w planach m.in. Python, ETH obsługuje tylko język Solidity (który nie jest popularny wśród developerów)
- Dokumentacja ETH jest głównie w j. angielskim a NEO w j. chińskim
- Szybkość transakcji na sekundę to w przypadku ETH – 15, NEO – 10000
Jeśli chodzi o porównanie do innych przeciwników jak Cardano, EOS, platforma posiada już narzędzia do utworzenia zdecentralizowanych aplikacji w momencie gdy te dwa projekty są nadal w fazie tworzenia podobnych produktów. Czy zatem NEO stanie się killerem ETH? Z pewnością należy patrzyć na to jak oba rozwiązania będą się rozwijać i na ile rynek będzie reagował na nowe wdrożenia.
Podsumowując:
NEO, przezywany jako chińskie Ethereum, nie jest jego kopią ale ma pewne wspólne cechy jak smart contracty. W przeciągu ostatniego roku była to kryptowaluta, która dokonała rebrandingu i stopniowo wprowadzała kolejne nowości. Postęp technologiczny jednak rozwija się coraz szybciej i dlatego nie można wykluczyć że pojawi się kolejny konkurent, który coś usprawni w podobnym projekcie. Pojawiają się też informacje o tym, że projekt ma być jedynym legalnym blockchainem w Chinach, ponieważ zespół ma wsparcie rządowe. Trudno skomentować powyższe postępowanie. Czas jednak na ocenę pozytywów i negatywów:
Zaletami projektu są: dobra komunikacja teamu poprzez cotygodniowe update’y, tworzenie społeczności wokół projektu, implementacje z siecią Ethereum, szybkość transferu, możliwość otrzymania dywidendy w postaci GAS
Wady projektu to: pochodzenie z Chin, które mają negatywny stosunek do rynku kryptowalut, mocna centralizacja, wspieranie często wątpliwych ICO
Jeżeli mówimy o „killerach” dla ETH nie możemy zapomnieć o projekcie ARDOR który od stycznia jest już na produkcji. Co do NEO to na prawę super platforma jednak wpływ chińskiego rządu wydaje się duży.
Jeżeli mówimy o „killerach” dla ETH nie możemy zapomnieć o projekcie ARDOR który od stycznia jest już na produkcji. Co do NEO to na prawę super platforma jednak wpływ chińskiego rządu wydaje się duży.
Chińskiej i Koreańskiej krypto nie kupię. Strach. Ta nacja za dużo miesza.
Chińskiej i Koreańskiej krypto nie kupię. Strach. Ta nacja za dużo miesza.