Szybka sieć Nano drogą do sukcesu?
Nano to dość świeży projekt, który przed rebrandingiem nazywał się RaiBlock. Charakterystyczną cechą tego projektu jest jego szybkość sieci, która wynosi aż 7000 tps.
Zespół Nano zrobił naprawdę wiele pod względem organizowanych update’ów w ostatnich miesiącach. Luty upłynął pod tematem wydania zupełnie nowych portfeli na systemy iOS, Android oraz wersje desktopowe. Poza tym luty też wyróżniał się wprowadzeniem na listy kryptowalut dwóch ważnych giełd jak Binance czy OkEX. W styczniu realizacja rebrandingu była najważniejszym wydarzeniem, zaplanowanym przez zespół w listopadzie, co miało pokazać prostotę i szybkość projektu. Wprowadzenie również własnej giełdy Raichange (obecnie Nanex), która na chwilę obecną ma parę kryptowalut w wymianie i nie jest zbyt popularna. To pokazuje jak dużo pracy wdrożono nad rozwojem i rozpowszechnieniem projektu.
Planem na rok 2018 jest również wydanie tzw. light walleta (uproszczony portfel) i możliwość wypuszczenia algorytmu przycinania łańcucha w kwestii zmniejszania rozmiaru sieci (algorytm umożliwi przycinanie bloków do tylko tych, które będą tyczyć się tylko własnego konta). Najbliżej jest natomiast wypuszczenia kolejnej aktualizacji polegającej na utworzeniu uniwersalnego bloku. Na obecną chwilę Nano korzysta z czterech rodzajów bloków (otwórz, zmień, wyślij, odbierz). Ich integracja w jeden rodzaj usprawni szybkość sieci a programiści będą mieli mniej kodu do napisania. Bloki mają też być bardziej kompletne zawierając informacje o koncie danego użytkownika. Dla potrzeb społeczności będzie ulepszony również eksplorator sieciowy. Przyszłość dalsza wymierza cel w postaci protokołu IPv6 będący medium transmisyjnym transakcji, które będzie informowała każdego użytkownika o zawartej transakcji. Długoterminowymi celami jest też realizacja funkcji płatności, która może się zrealizować dzięki szybkości sieci. Ważnym punktem jest też listowanie kryptowaluty na kolejnych giełdach.
A co rok 2017 przyniósł? Na pewno był to pierwszy rok życia projektu, który zaczął swój żywot w marcu, dlatego jeszcze wiele rzeczy nie jest wydanych. Ale ważne jest to, że wydano już działający produkt jakim jest szybka sieć transakcyjna. Widoczne jest zatem wprowadzenie już chociażby protokołu POW, pierwszych wersji portfeli, standaryzacji kodów portfeli QR, rozwój strony internetowej a także co jest rzadkie przetłumaczenie whitepaper na język polski. Niewątpliwie też należy zauważyć o dużym skoku popularności kryptowaluty oraz o zaletach projektu o czym chociażby wspominał twórca Litecoina, kupując XRB.
https://twitter.com/SatoshiLite/status/968931625001140224
Niestety zdarzały się też spektakularne spadki jak np. w momencie gdy Bitgrail (giełda odpowiedzialna za 25% kapitalizacji kryptowalutowy) nakazała zamkniecie kont spoza UE ze względu na procedury KYC a także powiązania zespołu z teamem giełdy i obarczanie o niezabezpieczenie giełdy przed atakami hakerskimi (kupowanie na tej giełdzie było rekomendowane przez oficjalną stronę projektu). W konsekwencji w lutym giełda ogłosiła niewypłacalność. Mimo tych niekorzystnych wydarzeń pojawiły się też dobre głosy mówiące o wysokiej ocenie ze względu na szybkość działania sieci i atrakcyjne niskie fee. Według agencji Weiss rating Nano osiągnął ocenę C.
Podsumowanie
Nano jest nie tylko szybki ale też użyteczny w kwestiach płatności. Takie cele zawarli sobie twórcy, jednak tak jak z innymi kryptowalutami jak DASH kwestia powodzenia zależy od popytu na funkcję płatności na świecie. Jednak nie ma obecnie szybszej kryptowaluty i to jest mocny argument. Dodatkowo dzięki różnym ciekawym rozwiązaniom jak własnych blockchain w każdym koncie jest czymś nowym, niespotykanym. Często wymienia się, że Nano jest konkurentem IOTA, jednak nie ma to pokrycia chociażby w celach obu projektów, bo IOTA ma być związany z ekonomią maszyn (Internetem Rzeczy) a Nano jako funkcję płatniczą. Odcięcie się od giełdy Bitgrail zespołu Nano można uznać za dobre posunięcie. Jego oryginalność i prostota może powodować, że warto obserwować dalsze postępy. Podsumujmy zatem pozytywne i negatywne strony.
Pozytywy: unikatowość projektu, duża szybkość sieci, dobrze realizuje funkcję płatniczą, zero opłat transakcyjnych, dobrze skalowalny
Negatywy: funkcja płatnicza zależna od popytu na świecie, wpadki wizerunkowe, oferuje mniej niż konkurenci jak np. DASH.