Najlepsze memy krypto | Czym są i dlaczego nas śmieszą?

Memy zadomowiły się na dobre w przestrzeni kryptowalut. Są chętnie tworzone i udostępniane, rozprzestrzeniając się w Internecie niczym wirusy😊. Z pewnością można powiedzieć, że dla wielu kryptomaniaków są często pewnego rodzaju komentarzem aktualnych wydarzeń i rzeczywistości. Nie można również zapominać, że memy stanowią często odskocznię i możliwość zdystansowania się od pewnych spraw, również takich, w których sami braliśmy udział i nie zawsze do końca poszły po naszej myśli. Z czego zatem tak naprawdę się śmiejemy? Skąd wzięły się memy i jak funkcjonują w naszej branży? Które z nich są najciekawsze i najśmieszniejsze? Proponuję krótkie rozważania na temat krypto memów – dla rozluźnienia😊.

Czy wiecie, że…?

Mem jest swoistą ideą przekazaną odbiorcy w formie informacji, obrazu lub trendu, który rozprzestrzenia się w kulturze Internetu. Samo słowo mem pochodzi od greckiego mimeme, które w skrócie oznacza naśladownictwo. Mówi się, że dobry mem rozprzestrzenia się w sieci „wirusowo” (go viral).

Termin mem został wymyślony przez Richarda Dawkinsa w jego książce „The selfish gen” w 1976 roku jako kulturowa konsekwencja biologicznego przekazywania informacji genetycznej (cultural elements spread and change over time) za pośrednictwem genów i rekombinacji genetycznej.

W związku z tym powstaje teoria, według której memy ewoluują poprzez dobór naturalny, tak jak w ewolucji biologicznej. Praktycznie rzecz biorąc, mniej udane memy dość szybko wymierają, natomiast te „trafione w punkt” stają się często legendarne, pozostając w kręgu odbiorców na długi okres czasu.

Myślę, że to dobry przykład (1):

                                                                                           

https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwirsfOytP_fAhVNsaQKHW5-ACw4ZBAzKBwwHHoECAEQHQ&url=https%3A%2F%2Fwww.marketwatch.com%2Fstory%2Frelive-bitcoins-historic-rise-with-these-22-perfect-internet-memes-2017-08-14&psig=AOvVaw0G6YKDGvN7JVK6Ci9G1ktz&ust=1548178354710531&ictx=3&uact=3

O co chodzi z tym viralem?

Memy są dosyć trudne do sklasyfikowania przez wzgląd na plastyczną i niematerialną strukturę. Mimo to w badaniach podjęto próbę wyciągnięcia ogólnych wniosków na temat tego, dlaczego poszczególne memy tak dobrze rozprzestrzeniają się w Internecie. Badania sugerują, że ani jakość treści, ani bliskość prawdy nie mają większego wpływu na popularność memów. To, co wydaje się wpływać na utrwalenie memu, przynajmniej w części, to jego urok i związane z nim pobudzenie emocjonalne. Mem, który wytwarza silne emocje, zarówno negatywne, jak i pozytywne, często udostępnia się z większą częstotliwością. Zobaczcie (2):

Memy internetowe jako przykład szczególny

To, co często nazywamy memem internetowym – to kolaż obrazu i treści, który istnieje online jako plik cyfrowy i jest rozpowszechniany w Internecie. Memy internetowe składają się nie tylko z makr obrazu, które są połączeniem obrazu i tekstu, ale występują także jako zdjęcia, wideo, GIF lub hashtagi.

Zazwyczaj memy internetowe są humorystyczne, satyryczne i/ lub ironiczne, co jest kluczową częścią tego, że czyni je to atrakcyjnymi i zachęca ludzi do ich rozpowszechniania.

Podobnie jak memy zdefiniowane przez Dawkinsa są przekazywane od osoby do osoby poprzez naśladownictwo (lub kopiowanie), tak samo działają memy internetowe, które są cyfrowo kopiowane, a następnie rozpowszechniane na nowo przez każdego, kto udostępnia je online.

Co konkretnie sprawia, że niektóre pliki cyfrowe są memami, a inne nie? Teoria Dawkinsa pomaga nam odpowiedzieć na to pytanie.

Co sprawia, ze mem jest memem?

Według Dawkinsa, to, co czyni „mem memem”, lub czymś, co z powodzeniem rozprzestrzenia się, kopiuje i / lub adaptuje z osoby na osobę, są trzy kluczowe rzeczy: wierność odwzorowania lub możliwość, aby przedmiot został dokładnie skopiowany; płodność lub szybkość, z jaką rzecz jest replikowana; i długowieczność, lub jej trwałość przez pewien okres czasu. Aby jakikolwiek element kulturowy lub artefakt stał się memem, musi spełniać wszystkie te kryteria.

Ale, jak wskazał Dawkins w swojej książce „Samolubny gen”, najbardziej udane memy  to te, które wypełniają każdą z tych trzech cech lepiej, niż inne. Innymi słowy są tymi, które odpowiadają konkretnej kulturalnej potrzebie lub szczególnie współbrzmią ze współczesnymi okolicznościami.

Memy, które chwytają popularnego ducha czasu są tymi, które odnoszą największe sukcesy, ponieważ to one przyciągają naszą uwagę, pobudzą poczucie przynależności i związku z osobą, która je nam udostępniła. Do tego zachęcają nas do dzielenia się z innymi i zbiorowego doświadczania tej sztuki poprzez oglądanie.

Myśląc socjologicznie, moglibyśmy powiedzieć, że najbardziej udane memy wyłaniają się i współdziałają z naszą zbiorową świadomością, a przez to wzmacniają i wzmacniają więzi społeczne, a ostatecznie – solidarność społeczną. Czyż w branży kryptowalut nie działa to w ten właśnie sposób?

Mem Be Like Bill jest przykładem tego zjawiska. Zdobywając popularność do 2015 roku i osiągając szczyt na początku 2016 roku, Be Like Bill zaspokajał kulturalną potrzebę uwalniania frustracji od rzeczy, które ludzie robią zarówno w trybie offline, jak i online, w szczególności w mediach społecznościowych, które stały się normalną praktyką, ale wiele osób uważało to za głupie. Wypowiedź Billa jest kontrapunktem do danego zachowania, demonstrując to, co jest rozumiane jako zachowanie rozsądne lub pragmatyczne, oczywiście w rozumieniu alternatywnym (4):

Kto korzysta z memów?

Większość internetowych memów transmitowanych jest przez millenialsów. Dzieje się tak dlatego, że ta grupa wiekowa jest zwyczajnie zakochana w mediach społecznościowych. Średni wiek użytkowników memów stale rośnie, ponieważ użytkownicy Generacji X i Baby Boomer mają po prostu fun z rozprzestrzeniania memów i wywierają tym samym bezpośredni wpływ na ich viral.

Jak memy stają się popularne?

Internet, dzięki możliwości natychmiastowej komunikacji jest narzędziem, przez które rozpowszechniamy współczesne memy wprost do adresatów. Link do filmu na YouTube, załącznik do pliku z filmem, podpis e-mail z jakimś zabawnym podpisem. To tylko kilka przykładów współczesnych symboli memów i kultury rozpowszechnianych w mediach online.

Większość memów internetowych nadal będzie ciekawostkami, ponieważ przyciągają one uwagę ludzi szybciej niż głębsze treści memów. Gdy użytkownicy stają się bardziej wyrafinowani w swoich myślach, można oczekiwać, że z czasem staną się coraz bardziej intelektualne i filozoficzne.

Memy krypto

Ekosystem kryptowalut jest wypełniony wieloma indywidualnościami o skłonności do dzielenia się memami. Oprócz arsenału zabójczych grafik przedstawiających aktualny nastrój rynków, są one również wyposażone w różnorodne animowane GIF-y.  Można je udostępniać w mediach społecznościowych i na platformach komunikacyjnych, takich jak na przykład Telegram.

W 2018 r. Stały napływ memów i GIF-ów przynosił wielu inwestorom ulgę podczas zawirowań rynkowych. Animacje GIF (Graphics Interchange Format) są popularnym medium w całym Internecie, ale fani kryptowalut mają do nich szczególny sentyment. Różne animacje przedstawiają w humorystyczny sposób rynki bitcoinów, hodlerów, traderów i osoby z kręgów. Poniżej przedstawiamy niektóre z GIF-ów i graficznych memów krypto, które zapewniają ulgę w świetle natłoku informacji docierających z rynku:

(4)

(5)

(6)

(7)

(8)

(9)

Galeria memów krypto | Pośmiejmy się razem

(10)

(11)

(12)

(13)

(14)

(15)

(16)

Podsumowując, czyli czy Gogol miał rację?

Mikołaj Gogol pisał w słynnym Rewizorze: „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie”. To w dużej mierze prawda i trudno się z tym nie zgodzić. Z drugiej jednak strony pewna dawka autohumoru jest bardzo potrzebna w życiu. Często pozwala to zdystansować się do wielu spraw, które nas na co dzień przytłaczają.

Memy to bardzo ciekawe i nieraz uzależniające zjawisko kulturowe. Jak powiedziałem w pierwszej części tekstu, sposób „życia” memów opiera się w dużej mierze o naturalne reakcje i instynkty ludzkie.

Można zatem powiedzieć, że mem pomaga w komentowaniu rzeczywistości, realnych i fałszywych doniesień z branży. Bywa również po prostu odskocznią od natłoku informacji, które docierają do nas ze wszystkich stron.

Czasem także po prostu lubimy pośmiać się z samych siebie. Świadczy o tym fakt, że wiele memów koresponduje dokładnie z sytuacją, w której się aktualnie znajdujemy. Złapaliście się czasem na tym? Nie mówcie tylko, że nie! Do tego dochodzi jeszcze wewnętrzne przeczucie, że „to o mnie”. Umówmy się, że kolegom to już trudniej się do tego przyznać😊.

Znacie jakieś ciekawe, inspirujące krypto memy lub linki do stron z memami? Wrzućcie je w komentarze!

Zapraszam, rzecz jasna na facebookowy profil BitHub i CryptoMemy na Instagramie, gdzie na bieżąco wrzucamy ciekawe memy.

Do usłyszenia!

Źródła grafik wykorzystanych w tekście:

(1) https://me.me/i/do-not-try-to-bend-the-fork-instead-try-to-18512591

(2) http://economicsmemes.org/new-blog/2018/4/20/bitcoin-anyone

(3) https://blazepress.com/2016/01/the-27-funniest-be-like-bill-memes-in-existence

(4-9) https://news.bitcoin.com/

(10) https://www.instagram.com/memegourmet/

(11) https://twitter.com/thebraintickle?lang=en

(12) https://i.imgur.com/

(13) https://www.instagram.com/cryptofiends/

(14 – 15) https://www.instagram.com/cryptoplace/

(16) https://www.pinterest.com/pin/622974560928746896/

Komentarze (0)
Dodaj komentarz