Monero – postęp i plany na 2018

Monero – kryptowaluta słynąca ze swojej prywatności i anonimowości dokonała ciekawych postępów w roku poprzedzającym i planuje na ten rok dość istotne wydarzenia. Przyjrzyjmy się im.

Ważnym elementem kalendarza na rok 2018 jest Hard Fork zaplanowany na marzec. W wyniku forku ma powstać nowa kryptowaluta – MoneroV. Każdy kto posiada XMR będzie posiadaczem nowych coinów w stosunku 1:10 (za jednego XMR otrzymamy 10 XMV). Różnicą istotną w przypadku MoneroV jest jej skończona ilość oraz większa skalowalność. O tej operacji przeczytacie tutaj. Istotnym elementem jest też planowany BulletProof czyli redukcja wagi transakcji pod względem ilości kilobajtów. Obecnie jest to 13,2 kb a po modyfikacji około 2 kb. To ważna informacja dla inwestorów, ponieważ także opłaty transakcyjne zostaną obniżone (o 84%). Kolejne usprawnienia, które są obecnie w toku to m.in.:

  • Multipodpisy
  • Podadresy
  • Interfejs GUI do Androida
  • Reprojektowanie systemu funduszy
  • Redefinicja bloków

Planowanymi usprawnieniami są:

  • Wprowadzenie Kovri Alpha
  • Druga warstwa dla lepszej szybkości i skalowalności

Redefinicja bloków będzie uszczuplenieniem informacji pomijając dane o transakcjach. Ma to być skrócone do ich indeksacji oraz listę transakcji, których może nie być w bloku. Podadresy są adresami, które mogą być zastosowane tylko do jednej transakcji. Kovri Alpha to nowa wersja technologii Kovri, która umożliwia maskowanie podstawowy danych w sieci jak adresy IP oraz położenia geograficznego. Oparta jest o specyfikację I2P zapewniającą wysoką anonimowość w internecie.

Co w takim razie zrealizowano w poprzednim roku?

  • Dwa Hardforki
  • Graphic User Interface
  • Wolfram Warptangent
  • Helium Hydra
  • 0MQ
  • RCT

Hardforki w przypadku Monero są możliwością do wprowadzania nowych ulepszeń, wersji Monero. Wolfram Warptangent było aktualizacją spowodowaną pierwszym hardforkiem w 2017 roku, który usprawniał algorytm dynamicznego limitu rozmiaru bloku. Kamieniem milowym za to była aktualizacja Helium Hydra. Wprowadziła ona zwiększony minimalny rozmiar sygnatury w sieci, szybkość synchronizacji (z czym borykali się chociażby użytkownicy Bitcoina), wprowadzenie węzła dla systemów mobilnych iOS oraz Android. oMQ (lub też ZeroMQ) to technologia, która pojawiła się już jakiś czas temu (2007 rok) i jest to asynchroniczna biblioteka komunikatów stosowana w aplikacjach rozproszonych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość komunikacji między różnymi językami programowania. Kwestią znaczącą było wprowadzenie RCT czyli transakcji poufnych. Nie da się zatem określić jakie kwoty są przekazywane między stronami dla osób trzecich. Od września 2017 roku tylko ten typ transakcji istnieje w Monero. Jeśli chodzi o spotkania to do tej pory odbyły się chociażby w Wiedniu, Los Angeles, Lizbonie, Zurichu. W ostatnich dwóch miesiącach dodano Monero do nowych dwóch giełd – OKex, SCExchange. Przeglądając rating opublikowany przez Agencję Weiss nasza kryptowaluta otrzymała ocenę C. Ostatnio pojawił się też ranking jakości kodu gdzie Monero zajęło 11. miejsce na 132 badanych kryptowalut. Pozytywnie oceniono ilość deweloperów i częstość aktualizacji na GitHubie.

Podsumowując

Monero stawia na prywatność i tym chce zdobyć rynek. Nie tylko jest to coś zupełnie innego niż większość pozostałych kryptowalut, których cele głównie skupiają się na biznesowych zastosowaniach i funkcjach płatności. Sukcesem jest wprowadzanie kolejnych aktualizacji i praca widoczna na Githubie. XMR ze względu na swoją anonimowość może jednak być środkiem do realizacji płatności ze strony potencjalnych zagrożeń ogólnoświatowych jak np. Korea Północna, co może udowadniać news, który pojawił się na naszym portalu jakiś czas temu. Z drugiej jednak strony zapobiega to inwigilacji w sieć i kontrolowania przepływów kryptowaluty z jednego portfela na drugi.  Ostatni rok dla Monero był bardzo dobry, ponieważ wiele nowych rzeczy zostało wprowadzonych, które są kluczowe ze względu na wzmocnienie poufności. Zachęcamy do dalszej obserwacji tego unikatowego projektu. Zestawmy ze sobą zatem zalety i wady projektu.

Zaletami są: regularność działań deweloperów, rozwiązania związane z prywatnością, unikalny pomysł projektu, spora ilość giełd na których można kupić XMR,

Wadami są: potencjał wykorzystania przez strony zagrażające bezpieczeństwu międzynarodowemu, wielkość transakcji (co może zniwelować wspomniana aktualizacja Bulletproof), możliwe niedopasowanie pod przyszłe regulacje poszczególnych krajów (ze względu na utrudnioną identyfikację).

Moneroroadmap
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
  • Darek

    Takich właśnie informacji oczekują inwestorzy kryptowaluty. A nie śmiesznych analiz.

  • Darek

    Takich właśnie informacji oczekują inwestorzy kryptowaluty. A nie śmiesznych analiz.