Jak korzystać z IPFS?

InterPlanetary File System (IPFS) to rozproszona sieć wymiany plików peer-to-peer, która stanowi podstawę zdecentralizowanej sieci Web 3. Zobacz, jak z niej korzystać.

IPFS to zdecentralizowana sieć peer-to-peer, która umożliwia użytkownikom tworzenie kopii zapasowych plików i witryn internetowych, hostując je w wielu węzłach. Dzięki temu treści są odporne na cenzurę i zagrożenia wynikające z awaryjności scentralizowanych punktów dostępu do danych.

Gdy witryna przestaje działać, często jest to spowodowane awarią scentralizowanej usługi, takiej jak serwer hostingowy lub system nazw domen (DNS) lub atakiem (np. DDOS). Czasami jest to kwestia cenzury Internetu, szczególnie w krajach, które tłumią pewne treści, aby nie dopuścić do nich swoich obywateli.

InterPlanetary File System ma rozwiązać ten problem. Jest to zdecentralizowana sieć wymiany plików peer-to-peer i usługa Web3 o otwartym kodzie źródłowym, zaprojektowana w celu przezwyciężenia scentralizowanych punktów awarii i cenzury, aby zapewnić wszystkim swobodny dostęp do sieci.

Jest to również sposób na tworzenie kopii zapasowych plików cyfrowych, takich jak NFT, aby nie zniknęły nagle z sieci. Oto krótkie spojrzenie na to, jak działa IPFS i jak z tego korzystać.

Co to jest IPFS?

Zbudowany przez Protocol Labs, IPFS to usługa, która opiera się na rozproszonej sieci komputerów obsługujących treści, takie jak strony internetowe, pliki i aplikacje, które wszystkie można pobrać, wprowadzając łącze.

Zamiast wskazywać lokalizację, łącza IPFS wskazują zawartość, która może być przechowywana na dowolnej liczbie węzłów lub komputerów na całym świecie. Dopóki witryna lub treść są hostowane na co najmniej jednym komputerze, zawsze będą dostępne.

Jak działa IPFS?

Pliki przesłane do IPFS są dzielone na mniejsze porcje, rozprowadzane na wielu komputerach i przypisywane do skrótu, aby umożliwić użytkownikom ich zlokalizowanie. Zamiast używać znanego łącza opartego na lokalizacji, takiego jak „normalna” sieć, łącza IPFS są oparte na unikalnym identyfikatorze skrótu każdego elementu. Pomaga to zlokalizować, który węzeł lub węzły znajdują się w posiadaniu danego pliku lub strony. Lokalizacja ta jest następnie podawana użytkownikowi za pośrednictwem połączenia peer-to-peer, podobnego do technologii BitTorrent.

IPFS nie jest oparty na blockchain, ale jest podobnie niezmienny: zawartość nie może zostać zmieniona, w przeciwnym razie zmieni się również sam hash. Jednak IPFS ma system wersjonowania, który pozwala dodać nową wersję pliku i połączyć go z poprzednią, zapewniając zachowanie ciągłości całej historii.

Kto używa IPFS?

Istnieje wiele usług Web3, które korzystają z IPFS w szerokim zakresie różnych aplikacji. Oto kilka najważniejszych:

  • Filecoin, własna rozproszona sieć pamięci masowej Protocol Labs, jest oparta na IPFS. Zachęca operatorów węzłów do hostowania plików za pośrednictwem nagród wypłacanych w kryptowalucie
  • Audius, zdecentralizowana usługa muzyczna, używa IPFS do hostowania swoich plików audio.
  • Pinata to usługa hostingowa NFT, która wykorzystuje IPFS do tworzenia kopii zapasowych tokenów dla partnerów takich jak Rarible i Sorare.
  • OpenBazaar to platforma e-commerce typu peer-to-peer obsługiwana przez IPFS.
  • Morpheus.Network to usługa sieciowa łańcucha dostaw, która również wykorzystuje IPFS.

Jak korzystać z IPFS?

Niektóre przeglądarki natywnie obsługują przeglądanie IPFS, podczas gdy inne wymagają zainstalowania odpowiedniego dodatku. Zarówno Brave, jak i Opera bezpośrednio obsługują łącza IPFS: wystarczy wkleić łącze do przeglądarki i przejść do witryny lub pliku. Brave umożliwia dostęp do zawartości IPFS przez bramę publiczną lub przez własny węzeł lokalny – ta druga opcja jest przeznaczona dla tych, którzy chcą zweryfikować zawartość lokalnie.

Alternatywnie, możesz uzyskać dostęp do zawartości IPFS z dowolnej przeglądarki, korzystając z bramy publicznej, takiej jak https://ipfs.io lub https://cloudflare-ipfs.com. Brama automatycznie przekieruje Cię do zawartości IPFS za pomocą łącza. Listę alternatywnych bram znajdziesz tutaj.

Uruchamianie węzła IPFS

Chcesz uruchomić własny węzeł IPFS i dodać zawartość do sieci? Najprostszym sposobem na rozpoczęcie pracy jest IPFS Desktop, oficjalny pakiet oprogramowania Protocol Labs. Jest dostępny dla systemów Windows, Mac i Ubuntu i pozwala zainstalować i obsługiwać własny węzeł, dzięki czemu możesz dodawać własne pliki do sieci.

Tymczasem IPFS Companion to dodatek do przeglądarki internetowej dostępny dla Chrome, Edge, Brave, Firefox i Opera. Pozwala na interakcję z IPFS Desktop i zainstalowanym węzłem IPFS bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Dodaje również obsługę adresów ipfs:// do przeglądarek, które ich natywnie nie obsługują.

Przyszłość

Od początku 2020 roku IPFS nie zaktualizowało swojej oficjalnej mapy drogowej, aczkolwiek szefowa projektu IPFS, Molly Mackinlay, napisała na GitHub, że jej zespół koncentruje się na szeregu ulepszeń technicznych, a także na dalszych integracjach z przeglądarkami.

Chociaż IPFS powinien mieć sens dla każdego znającego się na Internecie użytkownika na bardzo podstawowym poziomie, ilu z tych użytkowników chce pobrać i obsługiwać węzeł oraz używać niezgrabnych linków z identyfikatorem treści (CID) zamiast standardowych, znanych adresów internetowych?

IPFS nie jest tak płynny i łatwy w użyciu jak standardowe strony internetowe, ale podobnie jak wiele platform Web3 w tej chwili, powinno to z czasem ulec usprawnieniu – zwłaszcza, że ​​natywna obsługa linków pojawia się w większej liczbie przeglądarek internetowych. Istnieje również usługa o nazwie Unstoppable Domains, która zapewnia łatwiejsze do zapamiętania adresy URL wskazujące na zawartość IPFS, a coraz więcej przeglądarek również zaczyna je obsługiwać.

IPFS płynnie wskoczył na rozwijający się rynek NFT, aby pomóc w promocji. Kiedy na początku 2021 r. rynek ten eksplodował, pojawiały się historie o zaginięciu drogich tokenów, ponieważ platforma lub serwer, na którym się one znajdowały, uległy awarii. IPFS oferuje sposób na efektywne tworzenie kopii zapasowych NFT w sieci rozproszonej: istnieje do tego dedykowana strona internetowa, a platformy NFT, takie jak OpenSea, również zaimplementowały tę funkcjonalność.

Protocol Labs wydaje się być skoncentrowany na rozszerzeniu podstawowego założenia IPFS na nowe produkty i przypadki użycia. IPFS doprowadził do powstania Filecoin, platformy do przechowywania danych w sieci, która płaci operatorom węzłów w kryptowalucie za miejsce do przechowywania i przepustowość. W sierpniu 2021 r. firma dodała Web3.storage, usługę powiązaną zarówno z IPFS, jak i Filecoin, aby ułatwić tworzenie aplikacji Web3.

IPFS jest używany na wiele innych interesujących sposobów, aby napędzać przyszłość rozwoju Web3. Przykładowo, system głosowania o nazwie Snapshot umożliwia posiadaczom tokenów głosowanie nad propozycjami w ramach zdecentralizowanych autonomicznych organizacji (DAO), które są coraz powszechniejszym elementem projektów zdecentralizowanych finansów (DeFi).

źródło: link

Może Cię zainteresować:

IPFSweb3
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
  • ufabet

    I truly appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will