Jak działa handel z dźwignią, czyli co się stało w nocy z 3 na 4 grudnia 2021?

W nocy z 3 na 4 grudnia 2021 r., cena bitcoina bardzo szybko spadła z 56 000 USD do 42 000 USD, po czym gwałtownie wzrosła do około 48 000 USD. Dla wielu inwestorów ten szybki spadek wynikał po prostu ze zmienności ceny…

Na pierwszy rzut oka nie było wiadomo, co tak naprawdę kryło się za spadkami. Dla tych, którzy są w świecie bitcoina od względnie krótkiego czasu, powodem tak dynamicznej korekty ceny bitcoina mogła wydawać się właśnie zmienność, o której tak wiele słyszeli. Rzeczywisty powód obsunięcia się ceny pozostawał jednak w ukryciu…

Czym jest i jak działa handel z dźwignią?

Jak zapewne wiesz, platformy tradingowe pozwalają inwestorom na otwieranie pozycji na rynkach BTC z dźwignią. Taki rodzaj tradingu pozwala Ci na zaangażowanie się w trade o większym wymiarze bitcoinów, niż rzeczywiście Cię na to stać.

Załóżmy, że cena bitcoina wynosi 60 000 USD. Chciałbyś otworzyć pozycję na rynku o wartości całego bitcoina, ale masz tylko 6 000 dolarów. Platforma tradingowa oferuje zakup jednej sztuki BTC za 60 000 USD, ale Ty musisz zapłacić tylko 10% ceny, czyli 6 000 USD.

To jest właśnie zakup BTC na 10-krotnej dźwigni. Wkładasz tylko 6 000 USD z własnych pieniędzy, ale możesz kupować i sprzedawać przy pomocy kapitału pożyczonego od operatora platformy transakcyjnej.

Zakładając, że cena bitcoina wzrośnie o 10% – z 60 000 USD do 66 000 USD – zarobiłbyś 6 000 USD. Jeśli cena BTC spadłaby o 10% – z 60 000 USD do 54 000 USD, straciłbyś 6 000 USD, czyli cały swój początkowy wkład.

W związku z tym, że grałbyś z takim wymiarem dźwigni, Twoje saldo wyzerowałoby się w przypadku spadku ceny BTC do 54 000 USD. Właśnie na tym poziomie cenowym operator platformy transakcyjnej umieściłby zlecenie „stop”.

Jeśli rynek spadłby do 54 000 USD, platforma automatycznie zlikwidowałaby Twoją pozycję. Jest to normalne, ponieważ Twoje początkowy wkład pokrywa tylko stratę 6 000 USD. Poniżej poziomu 54 000 USD, wymiar Twojej straty przewyższa już kapitał własny i nie ma czasu na ostrzeganie Cię przed stratą.

Kiedy rynek zaczyna się konsolidować, na przykład na poziomie +/- 60 000 USD, zlecenia stop loss będą umieszczane na wszystkich poziomach poniżej 60 000 USD, aby automatycznie zamknąć lewarowane pozycje, jeśli cena spadnie do określonych poziomów.

Wieloryby uwielbiają (czyścić) zlewarowanych detalistów, czyli co stało się w nozy z 3 na 4 grudnia 2021 roku?

Wieloryby lubią korzystać ze starej techniki znanej z tradycyjnych rynków giełdowych. Była ona często stosowana w przeszłości, zwłaszcza na rynku walutowym. Można ją określić jako swoiste polowanie na stop lossy. Koniec końców nie ma nic dziwnego w tym, że wieloryb wie, że poniżej poziomu 60 000 USD ulokowanych jest wiele automatycznych zleceń sprzedaży i zamierza to wykorzystać. Wieloryby wykorzystują zatem tę wiedzę, aby wzbogacić się kosztem inwestorów detalicznych, korzystających z handlu lewarowanego. Jak to działa?

Wieloryb czeka, aż rynek stanie się na swój sposób pusty pod względem aktywności traderów, którzy mogliby ustawiać się po drugiej stronie transakcji. Dobrym przykładem jest tutaj właśnie noc z piątku na sobotę (3/4 grudnia). Spora liczba BTC idzie na sprzedaż. Ponieważ rynek jest w stanie względnego „wyciszenia”, sprzedaż ma ogromny wpływ na cenę aktywa, ponieważ nie ma kupujących.

Cena bitcoina zaczyna spadać…

Gdy spada, uruchamiane zostają zlecenia automatycznej sprzedaży co – rzecz jasna – dolewa oliwy do ognia – zwiększając dynamikę ruchu ceny. W efekcie rynek zalewa fala sprzedaży, która powoduje gwałtowny spadek ceny bitcoina.

Wykorzystanie techniki czyszczenia rynku ze zlewarowanych pozycji traderskich daje tak silne efekty jak te, które obserwowaliśmy podczas wspominanej wcześniej nocy.

Cena bitcoina szybko spadła do około 42 000 USD. Przy 42 000 USD wieloryby, które sprzedały swoje BTC za 60 000 USD i wywołały panikę, zamierzały masowo kupować. Monety, które wieloryby sprzedały kilka minut wcześniej za 60 000 USD, zostały odkupione na poziomie 42 000 USD.

99% inwestorów BTC powinno unikać handlu z dźwignią

Podczas gdy wieloryby wykorzystują omówioną wyżej technikę, aby się wzbogacić, inwestorzy detaliczni, którzy grali na hossie bitcoina z dźwignią, zostali wyrzuceni z rynku. W tym strumieniu dźwigni finansowej, w okresie od 3 do 4 grudnia 2021 r. kwota długich pozycji, które zostały zlikwidowane, sięgnęła 2,5 miliarda dolarów.

To oczywiście nie pierwszy tego rodzaju przypadek i z pewnością nie ostatni. Jeśli nie jesteś do końca przekonany odnośnie tego, że wiesz co robisz, nie powinieneś lewarować swoich pozycji na rynku. Każdego roku słyszy się o zbyt wielu początkujących, którzy tracą dużo pieniędzy dzięki technice, której nie dane było im do końca opanować.

Jeśli charakteryzuje Cię długoterminowe podejście do inwestowania w BTC warto, byś zaakceptował fakt, że zmienność ma wpływ na cenę kryptowaluty jedynie w określonych, krótkich okresach. Jeśli wiesz, jak kontrolować swoje emocje, ewentualne, niekorzystne skutki nie powinny Cię dotyczyć.

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Kilka archiwalnych historii na temat dźwigni na rynku bitcoina, które mogą Cię zainteresować:

Bitcoindźwignialewar
Komentarze (0)
Dodaj komentarz