Fundusze ETF zaburzą cykl Bitcoina. Glassnode: 'Wchłaniają 90% sprzedaży’. Oto raport on-chain

Bitcoin wszedł w fazę odkrywania nowego ATH, wspieraną przez silny napływ kapitału zarówno z funduszy ETF, jak i rynku spot. Ponad 65 mld USD weszło na rynek spot w ciągu ostatnich 30 dni. W miarę jak rynek się rozgrzewa, wydatki długoterminowych posiadaczy zaczynają rosnąć. Czy wchodzimy w ekstremalną fazę hossy? Ostatni wzrost Bitcoina do niemal 100 tys. USD był napędzany przez napływ kapitału zarówno z rynków spot, jak i przede wszystkich aktywności inwestorów w funduszach ETF. W ciągu ostatnich 30 dni na rynek napłynęło ponad 62,9 mld USD. Oczywiście to BTC zdominował napływ popytu.

Kompas przeszłych cykli

Zgodnie z poprzednimi cyklami, wysokie niezrealizowane zyski długoterminowych inwestorów w BTC (Long-Term Holders tzw. LTH) wywołały aktywność sprzedażową w tej grupie. Łącznie około 128 tys. BTC sprzedała ona między 8 października a 13 listopada. Amerykańskie fundusze ETF spot odegrały kluczową rolę. Wchłonęły około 90% presji sprzedażowej ze strony posiadaczy długoterminowych. W poprzednich cyklach takiej skali dystrybucja być może spowodowałaby przynajmniej chwilowe ochłodzenie. Ale nie tym razem

Od początku listopada wyniki Bitcoina są niesamowite, choć skala wzrostów przypomina tą z pierwszej połowie roku, gdy rynek 'świętował’ debiut funduszy ETF. Porównując wyniki z obecnego cyklu do tych z lat 2015-2018 czy 2018-2022, widzimy wręcz uderzające podobieństwo. Rozmiar wybicia, jak i czas trwania są podobne, mimo innych warunków rynkowych. Historycznie, Glassnode wskazuje, ze hossy Bitcoina trwały od 'obecnego’ momentu 4 do 11 miesięcy. Jak będzie tym razem?

Źródło: Glassnode

Aktywność instytucji

Fani spiskowych teorii mogą zacząć budować przekonanie wedle którego Wall Street stało się wręcz zdesperowane na punkcie zakupów Bitcoina (a niebawem być może innych kryptowalut)… Być może kupować będzie go wiecznie, przejmując ponad 14 milionów BTC, które w teorii mogliby zaoferować długoterminowi inwestorzy (główna grupa posiadaczy) największej kryptowaluty? Tego nie wiemy, ale nastroje rynku są euforyczne i pomagają budować abstrakcyjne mniej, lub bardziej prognozy, które rzeczywiście sugerują, że cykl ten może się diametralnie różnić, od poprzednich.

Fundusze ETF grają pierwsze skrzypce

To one były głównym źródłem popytu w ostatnich tygodniach, pochłaniając większość sprzedaży. Dysponują już blisko 5.5% wszystkich BTC, a instytucje oraz bogatsi nabywcy indywidualni stają się kluczowym komponentem podaży. Wszyscy oni wydają się mieć długoterminowo korzystne przekonanie 'HODL’ względem BTC. Od połowy października tygodniowe napływy do funduszy ETF wzrosły do poziomu od 1 mld USD do 2 mld USD tygodniowo.

W ubiegłym tygodniu ETF-y potrafiły notować nawet prawie 1 mld USD napływów netto. To jedne z najbardziej znaczących okresów napływu do tej pory. Aby zwizualizować siły równoważące presję sprzedaży LTH i popyt ETF, możemy przeanalizować 30-dniową zmianę salda BTc dla każdej z tych grup. Glassnode pokazuje, że od 8 października do 13 listopada fundusze ETF wchłonęły około 128 tys. BTC, czyli 93% z 137 tys. BTC presji sprzedażowej wywieranej przez LTH

Źródło: Glassnode

Od 13 listopada presja po stronie sprzedaży LTH zaczęła powoli przewyższać napływy netto ETF. Możemy powiedzieć, że powtórzył się trend obserwowany pod koniec lutego 2024 r. Wtedy podobny brak równowagi między podażą a popytem w ETF-ach doprowadził do zmienności rynku, konsolidacji i ostatecznie spadku cen. Zatem napływy do ETF-ów przyspieszyły w ubiegłym tygodniu, co może skłonić część adresów LTH do wstrzymania się z podażą. Sezonowość wskazuje, że szczyt na rynku powinniśmy obserwować w okolicach marca lub lipca 2025 roku i do tego czasu wydaje się, że każdy spadek, nawet jeśli przyjdzie – może być tymczasowy.

Źródło: Glassnode

Wyjątkowy wzrost

Jak już wcześniej sugerował Glassnode, 'krótkoterminowy’ popyt kierują zakupy instytucji, za pośrednictwem amerykańskich spotowych funduszy ETF. Część kapitału na rynek może wchodzić również z rynku złota, czy srebra. Ale gdy niezrealizowane zyski inwestorów długoterminowych, których skala jest dominująca, osiągną ekstremalne poziomy, możemy spodziewać się większych wydatków w tej grupie i jeśli fundusze ETF nie odpowiedzą adekwatnymi zakupami – dojdzie do załamania ceny.

Bitcoin osiąga w tym kwartale wynik na poziomie blisko 70% wzrostu, wobec ok. 5% wzrostu cen złota i 8% wzrostu srebra. Według Glassnode : Ten wyraźny kontrast sugeruje potencjalną rotację kapitału z tradycyjnych towarowych aktywów przechowujących wartość w kierunku Bitcoina, który jest młodszy, wschodzący i cyfrowy. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina wzrosła powyżej 1.8 bln dolarów. Stał się 7 najwyżej wycenionym aktywem świata i wart jest wiecej, niż Saudi Aramco, czy srebro wyceniane na ok. 1.79 biliona dolarów. W chwili obecnej Bitcoin ustępuje wycenie Amazona tylko o ok. 19%.

Źródło: Glassnode

Po wyjątkowych miesięcznych wzrostach Bitcoina, szerszy rynek aktywów cyfrowych zaczyna doświadczać znaczącego napływu kapitału. W ciągu ostatnich 30 dni łączne wpływy osiągnęły ogromny poziom 62,9 mld USD. Rzecz jasna to sieci Bitcoin i Ethereum pochłonęły 53,3 mld USD, kapitał stablecoinów wzrósł o 9,6 mld USD. Napływy zdaniem Glassnode’a osiągają najwyższe poziomy od szczytu z marca 2024 r. i odzwierciedlają odnowione zaufanie inwestorów. To wciąż świeży popyt po wyborach prezydenckich w USA.

Źródło: Glassnode

Rozszerzając zaobserwowany napływ kapitału, większość z 9,7 mld USD w stablecoinach wybitych w ciągu ostatnich 30 dni została wdrożona bezpośrednio na scentralizowanych giełdach. Zatem gwałtowny wzrost sald stablecoinów na giełdach odzwierciedla silny popyt spekulacyjny. Dlaczego? Inwestorzy pozycjonują się, aby wykorzystać trendy, dodatkowo wzmacniając byczą narrację.

Źródło: Glassnode

MVRV (Market Value to Realized Value)

Glassnoe zbadał fale rosnącej płynności rynkowej, która wspierała do tej pory wyniki Bitcoina. Oceni teraz sposób, w jaki ta akcja cenowa wpłynęła na niezrealizowane zyski inwestorów rynkowych, wykorzystując do tego MVRV. Obserwując poniżej bieżącą wartość wskaźnika MVRV, z roczną średnią kroczącą (niebieska wstęga), możemy zauważyć przyspieszenie rentowności inwestorów. Zwykle to sprzyja utrzymaniu dynamiki rynkowej, ale stwarza warunki, w których inwestorzy stają się bardziej skłonni do realizacji zysków i 'wejść w gotówkę’.

Źródło: Glassnode

Wraz ze wzrostem rentowności inwestorów rynkowych w grę wchodzi zwiększony potencjał nowej presji ze strony sprzedających. Nakładając wskaźnik MVRV na pasma +1 odchylenia standardowego, Glassnode tworzy ramy do oceny nadmiernie i niedostatecznie rozgrzanych warunków rynkowych.

  • Przegrzany (ciepłe kolory): MVRV powyżej +1SD
  • Niedogrzany (chłodne kolory): MVRV poniżej -1SD

Cena niedawno przebiła się powyżej pasma +1 odchylenia, znajdującego się na poziomie 90 tys. dolarów. Sygnalizuje to, że inwestorzy utrzymują obecnie statystycznie znaczące niezrealizowane zyski. Rośnie więc prawdopodobieństwo realizacji zysków.

Od czasu poniższej analizy BTC wzrósł o kolejne 10% do niemal 100 tys. USD więc obecne odchylenie jest jeszcze większe, zbliżone do tego z lat 2020-2021 (zima, wiosna), niż ze szczytu z jesieni 2021 roku. Niemniej jednak rynek historycznie pozostawał w tym przegrzanym stanie przez dłuższy. Tym bardziej teraz, w nowych, lepszych warunkach dla popytu.

Źródło: Glassnode

Bitcoin NUPL (Net-Unrealized-Profit & Loss)

Podczas euforycznej fazy cyklu rynkowego zachowanie inwestorów długoterminowych staje się wg. Glassnode krytyczne do monitorowania. LTH kontrolują większą część podaży, a ich zachowanie może znacząco wpłynąć na stabilność rynku, ostatecznie tworząc lokalne, jak i globalne szczyty. Glassnode ocenił niezrealizowane zyski w tej grupie, dzięki wskaźnikowi NUPL. Aktualnie wskazuje on 0,72, tuż poniżej progu przekonania, blisko, ale jeszcze nie w tzw. euforii na poziomie 0,75. Pomimo znacznego wzrostu cen, nastroje wśród tych inwestorów pozostają umiarkowane w porównaniu do poprzednich szczytów cyklu. Jest miejsce na wzrosty?

Źródło: Glassnode

Gdy Bitcoin przekroczył 75,6 tys. USD, 100% z 14 mln BTC posiadanych przez długoterminowych posiadaczy przeszło na zysk, zachęcając do przyspieszenia wydatków. Aktualnie również ok. 100% z nich notuje zysk. To klasyczny i powtarzający się schemat, w którym długoterminowi posiadacze zaczynają realizować zyski. Zwykle wtedy popyt jest wystarczający, aby ją wchłonąć. Biorąc pod uwagę, że znaczna ilość BTC nadal znajduje się w posiadaniu LTH, jest prawdopodobne, że wiele z nich czeka na wyższe ceny.

Źródło: Glassnode

Glassnode ocenia też intensywność presji sprzedaży po stronie długoterminowych adresów. Narzędzie to ocenia procent dni z ostatnich dwóch tygodni, w których wydatki tej grupy przewyższały ich akumulację (spadek netto BTC w portfelach LTH). Od początku września, gdy BTC nabrał rozpędu, wydatki długoterminowych posiadaczy rosną. Wraz z niedawnym wzrostem w okolice 93 tys. USD (a dziś już ok. 100 tys. USD), osiągnął wartość wskazującą, że 11 z ostatnich 15 dni odnotowało spadek salda LTH. Widzimy więc wzrost presji na dystrybucję długoterminowych posiadaczy. Ale nie jest to jeszcze wielkość obserwowana w okolicach szczytów z marca 2021 r. i marca 2024 r.

Ekstremum przed nami

Źródło: Glassnode

Jak inwestorzy długoterminowy reagowali w kluczowych etapach cykli? Glassnode także to poddał analizie. Wzajemne oddziaływanie realizacji zysków i niezrealizowanych zysków może pomóc w podkreśleniu ich roli w kształtowaniu zmian trendu. Wykres poniżej pozwala zwizualizować:

  • LTH Realized Price: Średnia cena kupna BTC przez posiadaczy długoterminowych.
  • Przedziały cenowe zysku/straty: Wstęgi reprezentujące skrajne poziomy zysku (+150%, +350%) i straty (-25%), które często wywołują znaczną aktywność w zakresie wydatków.
  • Realizacja zysków: Fazy, w których długoterminowi posiadacze utrzymują zyski powyżej +350% i zwiększają sprzedaż.
  • Kapitulacja: Okresy wysokich wydatków przez długoterminowych posiadaczy w stanie straty -25%+.

Cena Bitcoina przekroczyła pasmo zysku +350% (znajdujące się na poziomie 87 tys. USD), a obecnie wynosi ok. 400%. Presja na sprzedaż prawdopodobnie wzrośnie wraz ze wzrostami cen na rynku, a te niezrealizowane zyski odpowiednio wzrosną. Historycznie sygnalizowało to początek najbardziej ekstremalnej fazy poprzednich rynków byka, z niezrealizowanymi zyskami rosnącymi w wys. ponad 800% w cyklu 2021. Zatem jak będzie tym razem?

Źródło: Glassnode

Podsumowanie

Bitcoin wchodzi w ekstremalną fazę cyklu, w trakcie której lepiej radziły sobie zwykle altcoiny. Napływy na rynek rosną, a przyszły rok pod znakiem prawdopodobnie nowej ustawy crypto w USA, której Bloomberg dał 70% szanse wprowadzenia mogą wspierać napływy do 'altcoinów’. Jednocześnie fundusze ETF zniekształcają cykl i akumulują BTC sprzedawane przez długoterminowych inwestorów. Zgodnie z historycznym wzorcem hossa powinna trwać do przełomu II i III kwartału 2025 roku. Kluczowe dla momentum będą fundusze ETF.