W tym artykule, koncentrującym się na analizie on-chain, bazując na materiałach Glassnode przedstawimy kluczowe obserwacje dotyczące aktualnej dynamiki wzrostów Bitcoina. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy bycze momentum może być kontynuowane, oraz czego oczekiwalibyśmy w kolejnych miesiącach, obserwując aktualną strukturę rynku, uwiecznioną przez dane on-chain. Cena kryptowaluty zbliża się do 100 tys. dolarów, BlackRock odnotowuje rekordowe wpływy, a wolumeny zainteresowania opcjami i futures na Chicago Mercantile Exchange osiągają rekordowe poziomy. Nim zaczniemy:
- Prawie 98% kiedykolwiek kupionych Bitcoinów to obecnie podaż w zysku, a stan ten sugeruje przegrzanie, charakterystyczne dla 'późnych’ etapów wzrostowych impulsów.
- Rynek widzi psychologiczny poziom 100 tys. USD jako główny opór. Zatem to może zachęcać wielu inwestorów do 'realizacji zysków’, na wypadek gdyby poziom ten nie został osiągnięty
- Patrząc na historyczne miary i biorąc pod uwagę inflację fiducjarnego pieniądza, napływy na rynek Bitcoina po osiągnięciu ATH po wyborach nie są rekordowe. Mieszczą się w niskich lub średnich ramach, patrząc na przeszłe cykle. Analizując także poprzednie wybory prezydenckie, ta hossa doskonale wpisuje się w ich dynamikę.
Wybory 2016 (wygrana Trumpa)
Zrealizowana kapitalizacja BTC wzrosła o 20,3% przed wyborami i o 55,5% po nich.
Cena rosła o 34,7% przed wyborami i o 124,6% w miesiącach powyborczych.
Wybory 2020 (wygrana Bidena):
Zrealizowana kapitalizacja rosła o 16,5% przed wyborami i o 196,3% po wyborach.
Cena wzrosła o 35,4% przed wyborami i gwałtownie wzrosła o 306,8% po wyborach.
Wybory w 2024 r. (wygrana Trumpa)
Zrealizowany kapitał wzrósł o 13,3% przed wyborami, ale nieznacznie wzrósł o 2% po wyborach.
Cena wzrosła o 10,1% przed wyborami i zyskała 27,9% w okresie powyborczym (do chwili obecnej).
Dziś obserwujemy dość ograniczoną reakcję, niż w okresie poprzedzającym poprzednie wybory, choć nadal optymizm jest widoczny. Rynek dostosowuje się do prawdopodobnych zmian w polityce wokół crypto w USA, których można się spodziewać w nadchodzących latach.
Bitcoin odnotował największą w historii tygodniową świecę wzrostową, z oszałamiającym wzrostem ceny spot o 11,6 tys. dolarów. Rajd znacznie przebił historyczne rekordowe ruchy. Tym samym Glassnode zaobserwował w ubiegłym tygodniu dynamikę na poziomie 5-krotnego odchylenia standardowego. Patrząc na porównywalne dynamiki odchyleń z ubiegłej jesieni, były one nieco niższe, ale wystąpiły w bardziej skumulowanej serii.
Tylko Bitcoin … Spot?
Po presji po stronie kupujących obserwowanej na, ostatni wzrost odnotował znaczny napływ do amerykańskich spotowych funduszy ETF, a zarządzane przez nie aktywa wzrosły o 8,8 mld USD w ciągu ostatnich 30 dni. Wzrost ten przewyższył dynamikę otwartych pozycji w kontraktach terminowych CME, których wartość wzrosła o 6,9 mld USD. Korelacja między napływem funduszy ETF a otwartymi transakcjami CME pokazuje prawdopodobnie dominującą strategię funduszy cash-and-carry. Wielki popyt na ETF podkreśla jednak, że to zainteresowanie tradycyjnym, spotowym Bitcoinem jest rekordowe.
Zazwyczaj po utrzymującym się popycie na rynku spot następuje podobna pozytywna dynamika na rynku kontraktów futures. Niedawny szczyt premii na rynku kontraktów, osiągający 1,59 mln USD za godzinę (przy średniej z 7 dni 392 tys. USD za godzinę) pokazuje solidny popyt spekulantów. Poziom pozostaje poniżej maksimów z połowy marca, wzmacniając hipotezę, że wzrost był bardziej napędzany przez stawki spot.
Pauza w hossie?
Bitcoin wszedł w nową fazę odkrywania maksymalnej ceny. W efekcie cała podaż znajdująca się w obiegu zaczęła przynosić inwestorom zyski. Ten wykres pokazuje procent podaży utrzymywanej w zysku, wraz z liczbą kolejnych dni każdego miesiąca, w których wskaźnik ten sięgnął przeszło 95%. Historycznie fazy utrzymywały się przez około 20 dni, zanim nastąpiły spadki, spychając ponad 5% podaży poniżej średniej ceny nabycia. Obecny rajd utrzymał ten wysoki poziom zysku przez 12 kolejnych dni, podkreślając silne nastroje rynkowe, ale także wskazując na możliwość wystąpienia korekty, analizując historyczne trendy.
Poniżej widzimy skumulowany zrealizowany zysk inwestorów w fazie, którą Glassnode nazywa New ATH Discovery. W przeszłości miesięczna realizacja zysków wahała się między 30 a 50 mld USD, zanim doszło do wyczerpania strony popytowej i korekty. Do 11 listopada skala wyniosła 20,4 mld USD zrealizowanych zysków od momentu wejścia w ostatnią fazę ATH. To wynik niższy, od historycznych szczytów.
Co interesujące, w trwającym od 2022 roku cyklu to altcoiny wyprzedziły zwroty z Ethereum. Niekwestionowanym 'liderem’ jest jednak Bitcoin. Czy tak pozostanie?
Dominacja Bitcoina wynosi prawie 60% i wciąż zbliża się do maksimów z 2021 roku. Altcoiny i Ethereum mają zdecydowanie malejący udział w rynku, przy czym to pozycja ETH wydaje się bardziej zagrożona.
Ile spekulanci zarabiają na Bitcoinie?
BTC wchodzi w tzw. fazę odkrywania ATH. Zatem kluczowe staje się zidentyfikowanie najbardziej efektywnego modelu cenowego, który 'dowiezie’ w czasie wzmożonej aktywności rynkowej. Poniżej wykres przedstawia podstawę kosztową nowych inwestorów wraz z górnymi i dolnymi pasmami statystycznymi (1 odchylenie standardowe).
- W tych cyklach rynku Bitcoin często zbliża się i wielokrotnie testuje górne pasmo, a nowi inwestorzy wchodzą po wyższych punktach cenowych. Obecnie cena wynosi ok. 10% mniej, niż górna granica na poziomie 94,9 tys. USD.
- Monitorowanie pasm górnego i środkowego, może uwypuklić okresy intensywnego popytu rynkowego, odzwierciedlając skłonność nowego kapitału do wejścia na rynek podczas rajdów. W tych pasmach popyt i podaż mogą szukać balansu, natomiast do dolnej strefy, przy 52 tys. USD brakuje blisko 50%.
Wolumen zrealizowanego zysku wynosi obecnie średnio około 1,56 mld USD dziennie. Posiadacze długoterminowi wnieśli do tego 720 mln USD, około 46% całości. Zatem na dzień 12 listopada zagregowany wolumen zrealizowanych zysków odpowiadał za około połowę tego, co odnotowano podczas poprzednich ATH (przekraczały 3 mld USD dziennie, a 50% przypisywano posiadaczom długoterminowym). Ta metryka również sugeruje, że może być jeszcze więcej miejsca na wzrosty, jeśli popyt będzie napływał.
Rotacje w Bitcoinie
Możemy modelować te rotacje kapitału za pomocą danych onchain, mierząc 30-dniową zmianę przepływów kapitałowych do Bitcoina, Ethereum i zmianę całkowitych dostaw stablecoinów. Cykl rotacji kapitału; było to wyraźnie widoczne podczas rajdu w 2021 r., kiedy kapitał gromadził się w Bitcoinie, po czym nastąpiła rotacja w kierunku Ethereum.
Aktualnie stablecoiny działają jako preferowana waluta, wzrost ich podaży sugeruje większą spekulację, a inwestorzy kierują się dalej na krzywej ryzyka. Zjawisko rotacji jest jak dotąd w dużej mierze nieobecne w bieżącym cyklu 2023-24, co wskazuje na brak udziału handlu detalicznego i stosunkowo niższy apetyt na ryzyko.
Realized Cap HODL Waves to wskaźnik, który ocenia skład zagregowanego majątku w BTC, posiadanego przez określoną grupę inwestorów. Zatem segregując BTC mające mniej niż trzy miesiące, Glassnode tworzy wskaźnik zastępczy do oceny majatku „nowych inwestorów” na rynku. Historycznie rzecz biorąc, wydarzenia kończące cykl są przerywane nasyceniem bogactwa inwestorów detalicznych.
Zatem zjawisko to występuje na wszystkich rynkach, starych i nowych, a inwestorzy z długim stażem mocno dystrybuują podaż do nowych inwestorów, którzy są zwabieni gwałtowną akcją cenową. Jak mowi Glassnode: „Odsetek majątku posiadanego przez nowych inwestorów nie osiągnął podwyższonych limitów doświadczonych podczas poprzednich wydarzeń związanych z dystrybucją ATH, co sugeruje, że cykl ten prawdopodobnie jeszcze się nie zakończył.”
Cykl trwa
Hossa napędzana jest przede wszystkim solidnym popytem na rynku spot, głównie za pośrednictwem amerykańskich funduszy ETF. Zainteresowanie instytucjonalne wzrosło po wyborach, przy znacznych napływach do kontraktów terminowych CME i funduszy ETF, faworyzując ekspozycję spot i napędzając wejście Bitcoina w nową fazę odkrywania ATH. Choć cykl prawdopodobnie się nie skończył i być może jest daleki od finiszu, zyski inwestorów wskazują na możliwą korektę.
Prawie cała podaż BTC w obiegu jest obecnie utrzymywana z zyskiem, choć jest to równoważone przez znaczny wzrost aktywności w zakresie realizacji zysków.Zatem chociaż zrealizowane zyski zarówno przez posiadaczy krótko-, jak i długoterminowych wzrosły, pozostają one poniżej poprzednich szczytów ATH, co może wskazywać, że wielu inwestorów jest skłonnych poczekać na wyższe ceny.
W kolejnych kwartałach uwaga crypto przeniesie się na popyt ze strony firm prywatnych, które aktualnie posiadają niespełna 400 tys. BTC (ok. 2% podaży). Potencjalna zgoda USA na tzw. rezerwy strategiczne BTC może 'ułatwić’ wielu spółkom decyzje i prowadzić do zainteresowania ze strony pozostałych banków centralnych. Nie oczekujemy bardzo głębokiej korekty, patrząc na strukturę rynku oraz zainteresowanie kryptowalutami, jak i potencjalne katalizatory cenowe w kolejnych miesiącach.”
Podsumowanie
Bitcoin odnotował potężny rajd i nie jest mądrze twierdzić, że ta dynamika zostanie utrzymana. Historyczne wzorce pokazują, że każdy 'cykl byka’ wspina się po tak zwanej 'ścianie strachu’. Aktualna dynamika rynku wskazuje, że nastroje rynku są już przegrzane, a podaż inwestorów w zysku wynosi ponad 95%. Ruch spadkowy może sięgnąć okolic 73 tys. USD ze spekulacyjną presją na 'wymazanie’ wzrostów spowodowanych wyborami w USA.
W kolejnych miesiącach rynek może zwrócić uwagę ponownie w kierunku 'fundamentów’, czekając już na konkretne sygnały z Białego Domu. Aktualnie szansa, że takie nadejdą, jest wysoka, ale wciąż nie są gwarantowane. Rynek kryptowalut ma tendencję do podważania lub ślepej wiary w pewne założenia, w zależności od momentu cyklu. Oczekujemy, ze dominacja BTC utrzyma się co najmniej do czasu konkretnych proaltcoinowych ruchów nowej administracji.
Wciąż dane gospodarcze, inflacja oraz sentymenty rynków akcji będą istotnym komponentem dalszego losu Bitcoina. W efekcie oczekujemy, że hossa w Stanach Zjednoczonych, połączona z solidną gospodarką i obniżkami stóp w Fed, ułatwi Bitcoinowi wzrost. Co więcej, nowe korzystne dla branży regulacje mogą tylko poprawić to środowisko.
Uważamy, że nagłe, gwałtowne wyprzedaże może napędzić potencjalne rozczarowanie rynku, wynikające z ewentualnej zmiany narracji w Białym Domu, lub recesji. Żadne z powyższych nie wydaje się aktualnie scenariuszem szczególnie prawdopodobnym. Zatem pozytywne czynniki zdominują rynek i ziści się, oczekujemy stopniowego spadku dominacji BTC i dojścia do głosu altcoinów, czego przedsmak obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach.
8gl26e