Co to jest Harmony (ONE)?

Harmony (ONE) to platforma blockchain, która postawiła sobie za cel pogodzenie kwestii decentralizacji z zachowaniem wysokiego poziomu skalowalności. Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe?

Co to jest Harmony?

Projekt Harmony (ONE) został uruchomiony w maju 2019 roku w ramach IEO na Binance Launchpad. Celem projektu jest utrzymanie konsensusu pomiędzy skalowalnością a decentralizacją. Harmony został zbudowany w myśl idei „decentralizacja na dużą skalę”, kładąc nacisk na kwestię szybkiego dostępu do danych, jak również budowy rynków tokenów wymienialnych i NFT.

Co więcej, Harmony obiecuje zapewnić wysoki poziom przepustowości. Oczekuje się, że platforma stanie się centrum wysiłków mających na celu zalanie fundamentów pod łączone, zdecentralizowane, nie wymagające zaufania gospodarki cyfrowe.

Jako firma, Harmony rozpoczęła działalność jeszcze przez IEO, w 2018 roku. Dofinansowaniem projektu zainteresowanych było wielu inwestorów, w tym Consensus Capital z Doliny Krzemowej czy chociażby Lemniscap VC z Hongkongu. W kwietniu 2019 r. Harmony mogło już szczycić się pozyskaniem finansowania na poziomie 18 milionów dolarów.

Harmony daje inwestorom dostęp do ekosystemu, który można adaptować w różnych branżach, z naciskiem na udostępnianie danych, zdecentralizowane rynki, monitorowanie łańcucha dostaw, wymianę reklam, systemy oceny zdolności kredytowej oraz gaming.

Co to jest ONE?

Token ONE jest wykorzystywany jako jednostka udziału w modelu konsensusu Harmony. Posiadacze ONE mogą zdobywać nagrody blokowe i być nagradzani za utrzymywanie płynnego działania systemu.

Harmony, podobnie jak wiele innych platform warstwy 2 (L2), ma swój token, Harmony ONE, który podkreśla cel protokołu, jakim jest wspomaganie procedur otwartego konsensusu dla miliardów osób na całym świecie.

Token Harmony ONE służy do wnoszenia opłat za wszystkie działania i udogodnienia oferowane przez platformę, w tym za głosowanie, opłaty transakcyjne, opłaty za gaz, staking i zdobywanie nagród.

Do marca 2020 r., token Harmony ONE miał dynamiczny harmonogram inflacji. Później stopa inflacji została zmieniona na stałą stawkę roczną.

Jak działa Harmony?

Dzięki wykorzystaniu losowego fragmentowania stanu (sharding), Harmony poprawia skalowalność i przyspiesza generowanie transakcji i bloków.

Sharding pozwala sieci podzielić bazę danych na mniejsze segmenty zwane shardami w celu zmniejszenia opóźnień. Ponadto sharding pozwala na niemal natychmiastowe transakcje, unikając jednocześnie przeciążenia sieci.

Technika shardingu opiera się na procedurze generowania losowości rozproszonej, która wykorzystuje adaptacyjny mechanizm konsensusu proof-of-stake (PoS). Dzięki tej kombinacji możliwe jest współutrzymanie bezpieczeństwa, skalowalności oraz łatwej weryfikacji.

Odmianą protokołu BFT używanego przez sieć Harmony jest Fast Byzantine Fault Tolerance (FBFT). FBFT poprawia szybkość i wydajność sieci poprzez równoległe przetwarzanie transakcji. Harmony minimalizuje koszty komunikacji poprzez podpisywanie transakcji za pomocą mechanizmu agregowania podpisów, co pozwala 250 lub większej liczbie walidatorów osiągnąć konsensus w czasie krótszym niż dwie sekundy.

Z jakiej sieci korzysta Harmony ONE?

Harmony to otwarty i szybki blockchain z siecią główną działającą w sieci Ethereum z 2-sekundową finalnością transakcji i 1000 razy niższymi opłatami niż w przypadku Ethereum.

Blockchain Harmony (ONE) to platforma blockchain L2 zbudowana w sieci Ethereum, ułatwiająca programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (DApp).

Ze względu na wysokie opłaty za gaz w Ethereum, coraz więcej projektów opracowuje rozwiązania skalujące, próbując zdetronizować Ethereum jako najpopularniejszą sieć do tworzenia i hostowania zdecentralizowanych aplikacji. W przeciwieństwie do wielu innych platform w tej kategorii, Harmony współpracuje z Ethereum, zamiast z nim konkurować.

Jak kupić Harmony ONE?

Harmony można najłatwiej kupić za pośrednictwem giełdy kryptowalut. Warto zaznaczyć, że aplikacja i portfel Coinbase nie pozwalają na handel monetami Harmony ONE.

Co zrobić, aby kupić ONE?

  • Porównaj giełdy kryptowalutowe obsługujące ONE: Opłaty, zabezpieczenia i metody płatności różnią się w zależności od giełd kryptowalut, musisz zatem przeprowadzić stosowną analizę, aby dowiedzieć się, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.
  • Utwórz konto na platformie: Odwiedź stronę giełdy, na której chcesz utworzyć konto. Zarejestruj się i zweryfikuj konto.
  • Wpłać środki na swoje konto: Aby kupić Harmony, zasil konto za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej lub debetowej albo BTC z portfela kryptowalut.
  • Kup Harmony: Dokończ zakup ONE, wprowadzając kwotę, którą chcesz wydać na zakup tokenów.

Czy ONE można kopać? Nie. Harmony (ONE) nie jest aktywem, które można wydobywać.

Czym jest staking w Harmony i jak stakować ONE?

W celu delegowania swoich tokenów do istniejących walidatorów, posiadacze ONE mogą używać eksploratora stakingu. W stakingu Harmony możesz uczestniczyć w charakterze delegującego lub walidatora.

Staking tokenów Harmony do określonego walidatora sieci można porównać do depozytu bankowego, ponieważ delegujesz (delegowanie oznacza powiązanie ze smart kontraktem, a nie rzeczywiste przenoszenie – w tym przypadku) swoich tokenów Harmony do tego walidatora, aby utrzymać decentralizację, bezpieczeństwo i wydajność sieci. Osoby, które zablokowały swoje tokeny w ramach stakingu, otrzymują za to nagrody w postaci większej liczby ONE.

Dla delegatorów

Delegowanie jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą brać udział w stakingu, ale nie chcą uruchamiać walidatora w celu zbierania nagród blokowych. Jeśli tokeny są delegowane do wybranego walidatora, delegujący otrzyma część nagrody blokowej uzyskanej przez walidatora (zgodnie z sekcją nagrody za blok).

Zdobyte nagrody blokowe osoby delegującej są zapisywane na oddzielnym saldzie nagród, które można wypłacić bezpośrednio na saldo konta osoby delegującej. Nagrody za bloki można stakować ponownie, aby uzyskać ze stakingu jeszcze wyższy wymiar zwrotu.

Twoje delegowane tokeny są również powiązane z kwestią obniżania ryzyka walidatora. Jako delegujący powinieneś ostrożnie wybierać walidatorów na podstawie wcześniejszych wskaźników wydajności, takich jak okres działania (uptime) i prowizja.

Dla walidatorów

Staking Explorer ułatwia delegowanie, wysyłanie płatności i przeglądanie informacji walidatora.

Możesz przeglądać pulpit bez używania adresu ONE, ale będzie on używany do wszelkich transakcji. W celu logowania możesz skorzystać z rozszerzenia Harmony w Chrome, MathWallet lub Ledger Nano S.

Po zalogowaniu możesz uzyskać dostęp m. in. do danych on-chain, listy i profili walidatorów.

Każda transakcja lub delegacja wymaga podpisu. W tym celu można użyć rozszerzenia Harmony Chrome, które obsługuje Ledger Nano S.

Jaki portfel dla Harmony ONE?

Do przechowywania zasobów Harmony możesz posłużyć się wtyczką Google Chrome, jak również portfelem klasy software lub sprzętowym.

Portfel Harmony ONE jest dostępny jako wtyczka do przeglądarki Google Chrome, która jest prosta w instalacji i jeszcze prostsza w użyciu. Do przechowywania ONE nadaje się mnóstwo portfeli lub rozszerzeń innych deweloperów (m. in. MetaMask). Wybór odpowiedniego oprogramowania w tym zakresie będzie zależał od tego, ile ONE chciałbyś trzymać, na jaki okres i co planujesz z nim zrobić.

Portfele sprzętowe (znane również jako zimne portfele), takie jak Ledger lub Trezor, to najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Wymagają jednak większej wiedzy technicznej i są bardziej kosztowną opcją. Dzięki portfelom tego rodzaju, użytkownicy mogą być lepiej przygotowani do przechowywania większych wolumenów ONE.

Dzięki portfelom powierniczym usługodawca zarządza Twoimi kluczami prywatnymi i tworzy ich kopie zapasowe w Twoim imieniu. Portfele klasy non-custodial przechowują klucze prywatne na Twoim urządzeniu za pomocą stosownych komponentów bezpieczeństwa. Chociaż są bardziej wygodne w użyciu, są mniej bezpieczne niż portfele sprzętowe.

Bezpłatne i proste w użyciu są również portfele online (hot wallet), a dostęp do nich można uzyskać z poziomu różnych urządzeń za pomocą przeglądarki internetowej. Portfele tego typu są jednak uważane za ryzykowne i mogą być mniej bezpieczne niż alternatywne rozwiązania klasy hardware lub software.

Jeśli rozważasz powierzenie swoich ONE portfelom tego rodzaju upewnij się, że jest to sprawdzony dostawca usług z porządnie udokumentowanymi procedurami w zakresie bezpieczeństwa. Hot wallety uważa się za najlepszą opcję dla osób, które trzymają na nich niewielką liczbę aktywów lub często nimi obracają.

Dlaczego Harmony ONE cieszy się tak dużą popularnością?

Harmony zyskuje na popularności, ponieważ rozwiązuje podstawowe problemy związane z blockchainem, jest energooszczędny, dysponuje funkcjonalnościami cross-chain, oferuje niższe opłaty za gaz i ma ogromny potencjał w zakresie tokenów niewymienialnych (NFT).

Decentralizacja i bezpieczeństwo

Harmony uważa, że ​​jej sieć może skalować się przy jednoczesnym zachowaniu decentralizacji i bezpieczeństwa, ponieważ wykorzystuje sharding, który dzieli walidatorów na wiele grup i pozwala im jednocześnie zatwierdzać transakcje i nowe bloki. Harmony może teraz przetwarzać 2000 transakcji na sekundę (TPS), co jest porównywalne z Visa, jedną z największych sieci płatniczych na świecie. Harmony wierzy, że w dłuższej perspektywie będzie w stanie przetwarzać 10 milionów TPS.

Z drugiej strony Harmony nie zagraża bezpieczeństwu ani decentralizacji, nawet jeśli się skaluje. Sieć przypisuje węzły, które łączą się z siecią i walidują transakcje do odrębnych shardów za pomocą mechanizmu generowania losowości rozproszonej. Harmony utrzymuje również minimalną liczbę tokenów ONE wymaganych, aby węzły mogły dołączyć do sieci jako walidatory i zachować oczekiwany poziom decentralizacji.

Wydajność na poziomie energetycznym

Wiele sieci blockchain przyjmuje obecnie model proof-of-stake, który Harmony stosuje od samego początku istnienia. W rezultacie węzły umieszczają istniejące tokeny jako zabezpieczenie, aby mieć szansę na zostanie wybranymi do walidacji transakcji. Aby blok został zatwierdzony, transakcję musi sprawdzić kilku walidatorów. Harmony wyróżnia się na tle innych sieci, ponieważ jej architektura i metoda konsensusu proof-of-stake pozwalają na ukończenie bloków w mniej niż dwie sekundy.

Możliwości cross-chain

Harmony wprowadziła Horizon – interoperacyjny, między łańcuchowy most z Ethereum -umożliwiający wymianę zasobów między tymi dwiema sieciami. Ta innowacja może zrewolucjonizować płatności transgraniczne i sprawić, że wymiana aktywów cyfrowych będzie znacznie bardziej wygodna. Harmony nawiązała również połączenia z innymi łańcuchami bloków, takimi jak Binance Smart Chain.

Pozwalając węzłom w innych sieciach blockchain na walidację transakcji, platforma Harmony może przesyłać dane w różnych sieciach łańcuchów bloków niezależnie od tego, czy korzystają z konsensusu proof-of-work czy proof-of-stake.

Niższe opłaty za gaz

Dzięki wysokiemu TPS i wykorzystaniu walidacji proof-of-stake sieć Harmony rzadko ulega przeciążeniom. Dzięki temu opłaty za gaz nie są wysokie i stanowią dosłownie ułamki centa.

Z drugiej strony sieć taka jak Ethereum szczyci się znacznie większym poziomem popytu i liczby przetwarzanych transakcji niż Harmony. Mimo to deweloperzy Harmony utrzymują, że sieć może złagodzić problemy z przeciążeniem, dodając dodatkowe shardy, nawet jeśli sieć jest w pełni wykorzystana i obserwuje wyjątkowo duże zapotrzebowanie.

Ogromny potencjał dla NFT

Możliwości cross-chain Harmony otwierają ekscytujące możliwości dla NFT. Co więcej, tańsze stawki za gaz mogą sprawić, że sieć będzie atrakcyjna dla deweloperów zainteresowanych biciem NFT.

Harmony ogłosiła na Twitterze, że pracuje między innymi nad usługami pożyczek, weryfikacji i frakcjonowania NFT.

Czy Harmony ONE to dobra inwestycja?

Inwestowanie to przedsięwzięcie o wysoce indywidualnym charakterze. Przeprowadź własne badania i staraj się być na bieżąco z wszelkimi zmianami w ekosystemie Harmony, które mogą pomóc w jego rozwoju.

Chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, projekt Harmony został uznany za rozwiązanie problemu słabego skalowania i braku interoperacyjności oraz przydatną podstawę dla deweloperów dapp do skalowania ich aplikacji i transakcji.

Harmony aspiruje do miana czołowej sieci aktywów cyfrowych znanej ze swojej szybkości i wydajności i jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu. Podobnie jak w przypadku każdej innej kryptowaluty lub platformy, cena tokena ONE powinna z czasem docenić fakt, że platforma Harmony staje się coraz bardziej rozpowszechniona. Miejmy nadzieję, że oprócz kupowania, sprzedawania i stakingu, zobaczymy w przyszłości inne przypadki użycia Harmony ONE.

***

Opracowano na podstawie: What is Harmony (ONE) blockchain and why it is getting so much traction?; źródło: link

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

harmonyKryptowalutyTokeny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz