Bitcoiny kryją się tuż przed Twoimi oczami…

Chociaż w nazwie mają angielskie słówko oznaczające Wielkanoc, z samymi świętami mają wspólnego tyle co nic. Okazuje się, że bitcoiny mogą być poukrywane tuż przed naszymi oczami. Odważycie się po nie sięgnąć? Zapraszam Was w krótką, fascynującą podróż po świecie bitcoinowych Easter Eggs (i nie tylko).

Czym są Easter Eggs?

Easter Egg to termin, którym określa się ukrytą i najczęściej zaszyfrowaną wiadomość, która często nawiązuje do innych treści. Takie ukryte przekazy można odnaleźć w rozmaitych grach, dziełach sztuki, filmach, a nawet publikacjach tekstowych. To arcyciekawe i niebywale inspirujące zjawisko doczekało się również implementacji w świecie bitcoina i wielu alternatywnych kryptowalut. Historia zna wiele przypadków, w których bitcoiny były umieszczane w nietuzinkowych miejscach, stanowiąc wyzwanie dla śmiałków, którzy zdecydowali się podjąć rękawicę, aby je odnaleźć.

Pierwsze koty za płoty

Początki Easter Eggs sięgają lat 70-tych XX wieku. Właśnie wtedy trend ten został zapoczątkowany poprzez grę na Atari 2600, która nosiła tytuł „Adventure”:

Easter Egg w grze Adventure powstało po tym, jak Atari zabroniło ujawniania w grach nazwisk swoich deweloperów. Firma robiła tak po to, aby zminimalizować ryzyko przejęcia zdolnych twórców przez konkurencję.

Aby obejść ten zakaz, jeden z twórców Adventure zostawił ukrytą wiadomość głęboko w grze. Dostęp do niego wymagał przeniesienia przedmiotu przez szereg pokoi, a następnie przejścia przez ścianę do ukrytego pokoju, w którym – w ciągle zmieniającej się kolorystyce – została wyświetlona informacja o treści: „stworzone przez Warrena Robinetta”

Ten subtelny akt buntu został uznany za początek współczesnego trendu umieszczania Easter Eggs w oprogramowaniu i innych multimediach.

Kiedy w 2009 roku Satoshi Nakamoto ogłosił powstanie i uruchomienie sieci Bitcoin, stała się ona nowym rodzajem oprogramowania, w którym można było zakodować wiadomości. Od samego początku swojego istnienia Bitcoin stał się prawdziwą skarbnicą Easter Eggs.

Podwójne Easter Egg Bitcoina

Kojarzycie zerowy blok Bitcoina? To już właściwie symbol. Dla kryptowalutowej społeczności oznacza on jednak coś jeszcze, a mianowicie możliwość wejścia w nową jakość procesów przekazywania wartości. Kojarzy się również z początkiem nowej ery informatyzacji i komunikacji w ogóle, dzięki zastosowaniu technologii łańcucha bloków. Jeste w tym dodatkowo pewna symbolika. Całemu wydarzeniu dodaje jej fakt, że blok ten określa się mianem „Genesis”, co oznacza „pierwszy”, „początek”.

Pierwsza transakcja w sieci Bitcoina miała miejsce 03 stycznia 2009 o godzinie 18:15 i skutkowała wydobyciem pierwszych w historii 50 BTC. Kolejny, drugi blok został wykopany sześć dni później, w piątek 09 stycznia 2009 roku. Współczesne wersje Bitcoina numerują Genesis jako blok 0, chociaż jego bardzo wczesne wersje zaliczały go jako blok 1.

Hash bloku 0 to: 000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f. Jest on charakterystyczny o tyle, że posiada o dwa zera więcej, niż każdy inny. Te dwa początkowe, dodatkowe zera były wymagane dla najwcześniejszego z bloków.

Genesis nie odnosi się do żadnego innego bloku

Blok Genesis jest przypadkiem szczególnym. Nie odnosi się bowiem do żadnego innego bloku, który by go poprzedzał. Został on permanentnie zakodowany w strukturze sieci Bitcoin. Dla niej właśnie, wydobycie bloku 0 jest symbolicznym, niezbywalnym rodzajem grantu, który zainicjował sieć.

Blok 0 jako jedyny do tej pory zawierał dane wejściowe (coinbase), w postaci znamiennego przekazu Satoshiego Nakamoto. Każda późniejsza transkacja w blokach sieci odnosiła się już o danych wyjściowych bloku, który je poprzedza. Skoro Genesis nie posiadał poprzednika można powiedzieć, że pierwsze 50 Bitcoinów zostało stworzonych „z niczego”.

Człowiek lub grupa osób, pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która wykopała Genesis zostawiła zakodowaną w bloku wiadomość. Był to swoisty, pierwszy w historii, bitcoinowy Easter Egg:

„The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”

Powyższa wiadomość została dodana prawdopodobnie przez Satoshiego jako dowód utworzenia bloku, ze wskazaniem konkretnej daty. Zawiera ona w sobie także komunikat o niestabilności systemu i sprzeciwie dla banków, który stanowił podstawę manifestu Bitcoina.

Istnieją opinie, że fraza „second bailout for banks” sugeruje sprzeciw Nakamoto w stosunku do pozornie liberalnego systemu finansowego. To stwierdzenie możemy zatem postrzegać jako swoiste credo dla przeznaczenia Bitcoina do użytkowania. Wiemy przecież, że głównym powodem, dla którego Nakamoto stworzył Bitcoina było wyłączenie banków i pośredników z procesu przekazywania wartości.

Do 2018 roku nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że zaszyfrowana w bloku genesis wiadomość, pojawia się tam de facto jeszcze raz. W pseudokodzie bloku ukryty jest pozornie niekonsekwentny ciąg szesnastkowy. Jednak po konwersji na symbole alfanumeryczne przekaz brzmi: „sknab rof tuoliab dnoces fo knirb no rollecnahC 9002 / naJ / 30 semiT ehT”, co oczywiście po odwróceniu unaocznia ponownie ten sam nagłówek:

Bitcoinowe Easter Eggs w grach

Kolejną ukrytą wzmiankę o bankowości można znaleźć w Easter Egg ukrytym w Call of Duty Black Ops 3. W głębi gry, w post apokaliptycznym Singapurze kryje się billboard z przewrotnym przekazem: „Żyj spokojnie, bank zadba o Twoją przyszłość”. Biorąc pod uwagę piekło wojny, w którym znajduje się gracz, można śmiało powiedzieć, że przyszłość w grze jest taka, w której nie można polegać na bankach. Niezależnie od tego, czy wiadomość zinterpretujemy jako subtelny, „dobry głos” dla kryptowaluty, czy po prostu przewrotną dyskusję z zastanym porządkiem finansowym, nagłówek nosi wyraźnie znamiona nawiązania do wiadomości ukrytej w bloku genesis sieci Bitcoin.

No Man’s Sky

Mniej niejednoznaczną kwestią było już ukrycie kryptowaluty w grze No Man’s Sky. W 2018 roku dwóch braci ukryło niewielkie części bitcoinów na parze planet w grze. Dostanie się do nich wymagało znalezienia korespondencji Communications Stations, gdzie każda zawiera część nagrody.

Bracia Creasy twierdzili, że w przyszłości będą zamieszczać o wiele więcej Bitcoin Easter Eggs w No Man’s Sky i nie tylko. Deklarowali, że właśnie w ten sposób mogą przyczynić się do wzrostu adopcji kryptowaluty.

Ciekawe Easter Eggs, które zadziwiają i inspirują

Jednym z nich jest niewątpliwie głos twórcy Bitcoina w jednym z rozwiązań od Google’a: Google Home.

Wgrudniu 2017 r. ktoś odkrył, że asystent google w Google Home przywoła Satoshiego Nakamoto po użyciu odpowiednich sekwencji słów. Wystarczy powiedzieć asystentowi – “Okay, let’s get Mr Satoshi”, a głos odpowie – “Hi, I’m Mr Satoshi”, „Which digital currency are you trying to check?”.

Odpowiadając mianem którejkolwiek z popularniejszych kryptowalut, sprawdzimy jej kurs w czasie rzeczywistym.

Easter Eggs w sztuce

W 2015 roku użytkowniczka Twittera kryjąca się pod pseudonimem @coin_artist namalowała obraz, który skrywał dostęp do portfela bitcoinowego o wartości 4,87 BTC. Rozszyfrowano go dopiero po blisko 3 latach:



Nieco szybciej rozpracowany Bitcoin Easter Egg miał miejsce w Paryżu, na początku 2019 roku. Powstał wówczas fresk stworzony przez Pascala Boyarta (PBOY) w związku z protestami Yellow Vest. Nagroda w wysokości 0,26 BTC zniknęła z portfela ukrytego za fasadą obrazu już po tygodniu od jego namalowania. Warto dodać, że to dzieło jest modernistyczną interpretacją obrazu francuskiego malarza Eugène Delacroix p.t. “Wolność wiodąca lud na barykady” z 1830 r.


Bitcoin DNA

Na Światowym Forum Ekonomicznym w 2015 r. Nick Goldman wygłaszał prezentację na temat użycia DNA w celu przechowywania informacji. Po prezentacji rozdał probówki DNA, które zawierały zaszyfrowany klucz prywatny do portfela bitcoinowego z 1 BTC.

Pewien student z Belgii odkrył wiadomość i instrukcje prowadzące do ukrytego itcoina. Podobno sprzedał go, urządził imprezę i zainwestował w sprzęt DNA.

Skarb Satoshiego

13 kwietnia 2019 roku satelity Blockstream, transmitujące blockchain Bitcoina na całym świecie, zarejestrowały tajemniczą informację, mówiącą o Skarbie Satoshiego Nakamoto”.

Skarb Satoshiego opiewał na blisko 200 BTC. Dostęp do kryptowalut został zaszyfrowany pod postacią jedengo z kluczy prywatnych, który został pofragmentowany na 1000 części. Ci, którzy zechcieli podjąć rękawicę i zmierzyć się z rozwiązaniem zagadki, musieli wykazać się jednak pewną dodatkową dozą determinacji. Fragmenty klucza zostały bowiem ukryte w różnych zakatkach świata, a dotarcie do nich wymagało też niejednokrotnie skorzystania z siły czy też specjalistycznej wiedzy.

Pierwsze wskazówki w komunikacie prowadziły do trzech – rozrzuconych po świecie – części skarbu. Można było je zdobyć, odwiedzając określone miejsca i rozwiązując zagadkę kryptograficzną. Została ona rozwiązana dość szybko przez niejakiego Johna Cantrella.


W wiadomości podkreślono słowo “Shamir”, “rozdzielającą magię czarownika Shamira” oraz “czar rekombinacji Shamira”. Wszystko wskazuje na to, że chodziło o izraelskiego kryptografa Adi Shamira i jego kryptografię.

Kryptografia Adiego Shamira to specjalnie opracowany algorytm, zwany inaczej Shamir’s Secret Sharing. Taka forma kryptografii charakteryzuje się głównie tym, że umożliwiła podzielenie bitcoinowego klucza na wiele różnych części. W przypadku Skarbu Satoshiego na 1000 części, jednak metoda szyfrowania Shamira ma jeszcze jedną szczególną cechę. Aby dostać się do bitcoinów, nie trzeba było odnaleźć wszystkich fragmentów – wystarczyło 400.

2,1 BTC od Phemex

W styczniu 2020 roku, platforma handlu kryptowalutami o nazwie Phemex przygotowała obrazkową zagadkę, w której zaszyła dostęp do 2.1 BTC.

Phemex przygotował układankę, za której rozwiązanie przewidziana była nagroda w wysokości 2,1 BTC. Obrazek był formą portretu wzbogaconego o schemat labiryntu. Pojawiało się kilka oznaczeń literowych. Niektórzy doszukiwali się w obrazku matrycowego przedstawienia specyficznej zagadki opartej o określony kod.

Jedna ze wskazówek dotyczących klucza prywatnego do bitcoinowej nagrody podanej w obrazkowej układance dotyczyła jednej z liczb pierwszych 21-cyfrowej stałej matematycznej „e” – liczby Eulera.

Innymi wskazówkami w układance były „ETH”, „XRP” i „Phemex”, wszystkie zapisane na obrazku. Oprócz 2.1 BTC dla osoby, która ostatecznie rozwiązała zagadkę, Phemex obiecywał premię w wysokości 100 USD dla każdego w komentarzach pomoże doprowadzić do rozwiązania łamigłówki.

Age of Rust | Ponad 1 milion dolarów w kryptowalutach

W marcu bieżącego roku, na platformie Steam ukazała się oparta o Ethereum gra pod tytułem Age of Rust. Deweloperzy ukryli w niej kryptowaluty o wartości przekraczającej milion dolarów.

SpacePirate Games ujawniło, że gra kryje w sobie 24 bitcoiny i 370 000 monet Enjin, wartych łącznie ogromną kwotę 929 000 USD.

Age of Rust to gra akcji science fiction, w której gracze eksplorują ogromny, cyfrowy wszechświat o łącznej powierzchni 250 000 km2. Głównym tematem rozgrywki jest walka ludzkości z klasą robotów AI – Mechami.

„Ludzie przegrali wojnę, ale w ostatniej chwili zaszyfrowali kod uniemożliwiający Mechom osiągnięcie nieśmiertelności”czytamy w opisie gry.

Gra korzysta z protokołu Enjin i działa na Ethereum. Była rozwijana już od 2014 roku i jest postrzegana przez twórców jako „wciągające, edukacyjne doświadczenie oparte na technologii blockchain”. SpacePirate Games zwróciło uwagę społeczności, kiedy wypuścili popularną grę logiczną – Crypto Puzzle. W tym samym roku rozpoczęli pracę nad Age of Rust.

Na pulę nagród ukrytych w grze deweloperzy przeznaczyli 24 bitcoiny. „Nie mieliśmy pojęcia, że ​​tak szybko stanie się to tak ogromną nagrodą” – stwierdził Chris LoVerme z SpacePirate Games .

Pula nagród obejmuje również 370 000 monet Enjin, które doświadczyły w tym roku parabolicznego rajdu w górę. Od początku stycznia, ich wartość wzrosła o ponad 200%.

Jednak największa nagroda to 20 bitcoinów o wartości 662 000 USD. Firma twierdzi, że są one ukryte „pod koniec trzech sezonów”, podczas gdy pozostałe 4 bitcoiny i 35 000 mniejszych nagród NFT można znaleźć w całej grze.

Nagrody w Enjin Coin będą miały formę tokena ERC-1155. Token ERC-1155 może zawierać wiele różnych tokenów w ramach jednego smart kontraktu i wykonywać funkcję inteligentnego kontraktu, wysyłając token na adres. Różni się od standardu ERC-721, powszechnie stosowanego w sztuce cyfrowej i innych typach NFT.

Słowem podsumowania, czyli „miej oczy szeroko otwarte – bitcoiny mogą być wszędzie”

Kryptowaluty są wszędzie. Jak widzisz, można je odnaleźć nie tylko w grach video, ale tażde w kodzie programów, czy w sztuce (zarówno tej ulicznej, cyfrowej, jak i w klasycznych czy cyfrowych galeriach).

W niektórych przypadkach, zanim ukryta nagroda czy też jakaś wiadomość została ostatecznie podjęta, mijały długie lata. W końcu zajęło to dziewięć lat, zanim społeczność dotarła do drugiej wiadomości ukrytej w bloku genesis Bitcoina.

Jest zatem wysoce prawdopodobne, że w blockchainach, grach wideo, sztuce ulicznej i innych multimediach czeka na nas jeszcze o wiele więcej Easter Eggs opartych na Bitcoinie, które tylko czekają na kogoś, kto ma szczęście lub jest wystarczająco sprytny, aby je odkryć.

Jak zauważył niejaki marcovugts, każdy blok Bitcoina jest technicznie rzecz biorąc takim „Easter Egg’iem”, które zawiera nagrodę w bazie monet dla pierwszej osoby, która złamie kod. Biorąc pod uwagę jego kryptograficzny projekt, tajemniczego twórcę i stopniowe przenikanie w głąb kultury popularnej, nieuniknione jest, że z czasem – tego typu zagadek będzie pojawiało się coraz więcej. Następnym razem, gdy będziesz oglądać obrazy w galerii czy też przebijać się przez świat jakiejś sandoxowej gry miej oczy szeroko otwarte w poszukiwaniu ukrytych wskazówek. Bitcoiny mogą być wszędzie!

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkiej Nocy!

W imieniu swoim i całej Redakcji naszego portalu, chciałbym złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych Świąt. Czas mamy wyjątkowy, nie pozwólmy jednak, aby w jakikolwiek sposób zdołał przyćmić naszą radość ze spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, Życzymy Wam, zdrowia, spełnienia marzeń i astronomicznych zysków z kryptowalutowych inwestycji. Aha! I mokrego Dyngusa!

BitcoinKryptowaluty
Komentarze (193)
Dodaj komentarz