Bitcoin przed ogromnym wystrzałem? 'Ten wskaźnik mówi sam za siebie’. Oto dane Glassnode

W ostatnich tygodniach rynek aktywów cyfrowych znalazł się pod silną presją sprzedających. Bitcoin odnotował spadek o około 30% od szczytów. Ethereum i Solana straciły na wartości ponad 50% w porównaniu z rekordami cyklu. Wraz z masową wyprzedażą drastycznie wzrosła skala zrealizowanych strat. To doprowadziło do drugiej pod względem wielkości kapitulacji w bieżącym cyklu i uwydatniło powagę trwającej korekty. Gdzie szukać wsparcia i oporu? W poniższym artykule skoncentrujemy się na danych Glassnode. Co dalej z Bitcoinem?

Cena Bitcoina jest o ok. 10% biższa od średniej ceny zakupu krótkoterminowego inwestorwa. Źródło: BitcoinMagazinePro

Pomimo tego, że Bitcoin radził sobie lepiej w porównaniu z innymi głównymi aktywami, ostatnia wyprzedaż nadal była drugim co do wielkości tygodniowym spadkiem w tym cyklu. W ciągu ostatniego tygodnia BTC spadł o prawie 14%. Spadek bije jedynie wydarzenie związane z odwijaniem carry-trade i krachem w Japonii, z pamiętnego 5 sierpnia 2024 r.

Najważniejsze fakty

Obiecana przez Donalda Trumpa rewolucja pt. Strategic Crypto Reserve początkowo wywołała chwilowe odbicie cen głównych kryptowalut. Niemniej jednak, szybko okazało się, że był to klasyczny przypadek „sprzedaj fakty”. Finalnie notowania powróciły do poziomów niższych niż przed ogłoszeniem informacji.

Analiza kluczowych wskaźników on-chain Glassnode’a, jak i struktury cenowej wskazuje, że okolice 92 000 USD to kluczowy dla wznowienia wzrostowego momentum ceny BTC. Z drugiej strony, okolice 70 000 USD mogą stanowić obszar, w którym byki spróbują ponownie zbudować wsparcie w przypadku dalszych spadków.

Obecnie nadzieja rynku kryptowalut może koncentrować się na podaży M2, która dynamicznie wzrosła. Przypomnijmy, że wcześniej podaż M2 wydrukowała 'sygnał spadkowy’ na chwilę przed tym, gdy Bitcoin osiągnął rekordowe poziomy. Dziś sytuacja jest odwrotna. Podaż dynamicznie wzrosła, podczas gdy BTC wydaje się uklepywać 'dno cenowe’ w trwającej hossie.

Podaż M2 wesprze hossę kryptowalut?

Gdy podaż pieniądza M2 rośnie (np. wskutek luzowania polityki monetarnej w bankach, stymulacji fiskalnej), więcej kapitału jest dostępne do inwestycji. Część z niego może trafić na rynki aktywów spekulacyjnych, takich jak Bitcoin, podnosząc ceny kryptowalut. Czy rosnąca podaż M2 z opóźnieniem spowoduje wzrosty cen Bitcoina?

Generalnie wzrost podaży M2 często prowadzi do inflacji lub deprecjacji walut narodowych, w tym dolara. Bitcoin, uznawany za cyfrowe złoto, jest postrzegany jako zabezpieczenie przed spadkiem siły nabywczej tradycyjnych walut. To podnosi jego atrakcyjność inwestycyjną. Przy wysokiej podaży M2 banki centralne często utrzymują niskie nominalne stopy procentowe. Jeśli inflacja przewyższa te stopy, realne oprocentowanie oszczędności i obligacji staje się ujemne. Naturalnie to skłania inwestorów do poszukiwania alternatywnych form przechowywania wartości, w tym Bitcoina.

Bitcoin vs Global M2. Źródło: Zerohedge

Historycznie, okresy agresywnej ekspansji monetarnej, np. po pandemii COVID-19, pokrywały się ze wzrostami cen Bitcoina. Nadmiar płynności często przepływa do aktywów o wysokim potencjale wzrostu. Bitcoin ma ograniczoną podaż. To kontrastuje z nieograniczoną możliwością ekspansji podaży pieniądza M2. Im szybciej rośnie ilość waluty fiducjarnej, tym silniejsza staje się narracja o deflacyjnym charakterze Bitcoina. To powinno w długim terminie przyciągać kapitał na rynek crypto.

Zatem wiemy już, dalczego wzrost podaży M2 często prowadzi do zwiększonego zainteresowania Bitcoinem jako aktywem zabezpieczającym i spekulacyjnym. Oczywiście, finalny wpływ zależy również od innych czynników, takich jak polityka banków centralnych, nastroje rynkowe i cykle płynności globalnej. Obecnie widzimy, że Fed utrzymuje politykę restrykcyjną, ale większość banków centralnych obniża już stopy. Przejdźmy teraz do danych on-chain.

Płynność w gospodarce

Pogarszająca się sytuacja płynnościowa w globalnej gospodarce jest dobrze widoczna w utrzymującym się od kilku tygodni trendzie spadkowym Indeksu Amerykańskiego Dolara (DXY). Kryptowaluty, jako aktywa handlowane całodobowo, często jako pierwsze reagują na skurcz płynności, sygnalizując nadchodzące ruchy w innych segmentach rynków finansowych.

Dzięki Glassnode widzimy, że zrealizowana zmienność dla Bitcoina wzrosła w kilku przedziałach czasowych. Z tej perspektywy 1-tygodniowe i 2-tygodniowe okna kroczące odnotowały jedne z najwyższych wartości zmienności w całym cyklu, przekraczając 80%.

Źródło:: Glassnode

Wskaźnik URPD

Dane on-chain pozwalają w pewnym stopniu wyjaśnić wzorce zakupów uczestników rynku. Wskaźnik Glassnode URPD jest narzędziem, oferującym nam wgląd w strukturę podaży BTC. Warto zauważyć, że załamanie cen doprowadziło rynek poniżej 86 tys. USD. Czyli strefy, w której wcześniej bardzo niewiele BTC zmieniło właściciela. Zatem, jak wskazuje Glassnode, rynek testuje, czy byki są skłonne zapewnić wsparcie w tym obszarze. Zwłaszcza że tak wiele Bitcoinów zostało nabytych po cenach powyżej 90 tys.

Źródło:: Glassnode

Od 26 lutego do 3 marca w tym rejonie poniżej 86 000 USD dokonano akumulacji 150 000 BTC (0,76% podaży w obiegu), co odpowiada wartości 14,2 miliarda dolarów. Ceny powoli zaczynają wracać do górnych granic tego przedziału, jednak nie jest jasne, czy inwestorzy posiadający Bitcoina po wyższych cenach zdecydują się na realizację strat przy pierwszej lepszej okazji, czy jednak podejmą próbę odbicia rynku.

Źródło:: Glassnode

Kupuj plotki sprzedawaj fakty?

W miniony weekend prezydent Trump ogłosił, że rząd USA planuje utworzenie Strategic Crypto Reserve, w której miałyby znaleźć się Bitcoin, Ethereum, Solana, Cardano oraz XRP. W efekcie rynek doświadczył gwałtownego, ale krótkotrwałego wzrostu cen.

Jednak w kolejnych dniach każdy z tych aktywów niemal całkowicie stracił na wartości, a reakcja rynku przekształciła się w typowy scenariusz „sprzedaj fakty”. Ceny wróciły poniżej poziomów sprzed ogłoszenia rezerwy.

Na tle tego chaosu Bitcoin pozostawał względnie odporny, dzięki swojej głębszej płynności i wielkości rynku, co utrudnia dramatyczne ruchy cenowe. Tymczasem Ethereum i Solana, dwie największe kryptowaluty po Bitcoinie, doświadczyły szczególnie dotkliwych strat, spadając ponad 50% w stosunku do swoich szczytów cyklu.

Bitcoin okazał się najbardziej odporny na spadek spośród wszystkich kryptowalut. Źródło: Glassnode

Wskaźnik gęstości zrealizowanej podaży określa wielkość podaży skoncentrowanej wokół bieżącej ceny spot. W zakresie 10% odchylenia zmiany ceny. Gdy podaż jest silnie skoncentrowana wokół cen spot, niewielkie ruchy mogą znacząco wpłynąć na rentowność inwestorów. A to z kolei może zwiększyć zmienność rynku.

Przy tych założeniach Glassnode wskazał, jak podaż wcześniej skoncentrowana w wąskim przedziale cenowym reaguje na zwiększoną zmienność. Wraz ze spadkiem cen, gęstość zrealizowanej podaży gwałtownie spadła, sygnalizując, że nastąpiła bardzo duża zmiana w rentowności BTC.

Wskaźnik podkreśla zmienność doświadczaną przez rynek, która może mieć wpływ na nastroje inwestorów w przyszłości.

Źródło:: Glassnode

Korekta trwa

Pomimo dotkliwej korekty, skala spadków pozostaje zgodna z poprzednimi spadkami w tym cyklu, a Bitcoin notowany jest 30% poniżej ATH. Podkreśla to stosunkowo solidny obraz popytu, jaki Bitcoin zaobserwował podczas trendu wzrostowego w latach 2023-25, który charakteryzował się płytszymi spadkami w porównaniu z poprzednimi cyklami.

Podczas gdy -28% to duży spadek w latach 2023-25, typowy spadek w 2017 r. wynosił ponad -30%, a w cyklu 2019-21 odnotowano wiele spadków o -50%.

Źródło:: Glassnode

Glassnode wskazuje na spójność we wzorcach akumulacji i dystrybucji w portfelach o różnych rozmiarach. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wszystkie kohorty wielkości portfela zaangażowały się w intensywną dystrybucję, zapewniając rynkowi ogromną presję ze strony sprzedających.

Intensywność tej presji wzrosła od połowy stycznia, przyczyniając się do niedawnej słabości rynku.

Źródło:: Glassnode

Znaczna część tej podaży pochodzi z BTC, które notują stratę. Zrealizowana strata wszystkich uczestników rynku osiągnęła w tym tygodniu 818 mln USD dziennie, przy czym tylko transakcja carry-trade w jenach z 5 sierpnia 2024 r. odnotowała większą wartość (1,34 mld USD). Pokazuje to, że obecne pogorszenie koniunktury rynkowej było trudnym środowiskiem dla inwestorów, a wielu z nich opuściło rynek, pod presją spadku.

Źródło:: Glassnode

SOPR prawdę Ci powie?

Z perspektywy wskaźnika SOPR, Glassnode ocenia średnią wielokrotność zysku/straty notowaną przez inwestorów, odnotowujemy pierwszy okres dominacji strat od października 2024 r. Jednak struktura nadal wydaje się konstruktywna, jeśli SOPR znajdzie wsparcie na progu rentowności na poziomie 1,0. Szybkie i krótkie podcięcia na poziomie równowagi 1,0 sugerują, że inwestorzy kupują i bronią swojej bazy kosztowej, co jest typową cechą rynków byka.

Źródło:: Glassnode

Ponadto grupa posiadaczy krótkoterminowych, będąca wskaźnikiem nowego popytu na rynku, odnotowała drugi co do wielkości ujemny wskaźnik SOPR w tym cyklu, podkreślając wyjątkowo trudne warunki rynkowe dla nowych inwestorów. Nowi inwestorzy ponieśli w tym tygodniu znaczne straty i może być oznaką znaczącego punktu zwrotnego w nastrojach inwestorów.

Źródło:: Glassnode

Kluczowy wskaźnik

Wg. Glassnode tzw. aktywa cena zrealizowana BTC może pomóc wzmocnić tę ocenę. To ten wskaźnik zapewnia bardziej realistyczne oszacowanie podstawy kosztów dla aktywnych inwestorów. Przy 50% dni handlowych powyżej i poniżej Aktywnej Ceny Zrealizowanej, można uznać ten poziom za kluczowy próg oddzielający rynek byka od rynku niedźwiedzia.

Aktywna Cena Zrealizowana jest notowana na poziomie 70 tys. USD, co jest zgodne z dolnym pasmem średniej zakupu portfeli krótkoterminowych BTC, a także dolną granicą luki cenowej omówionej wcześniej w ramach wskaźnika URPD. Przy znacznej zbieżności kilku kluczowych wskaźników bazowych cen zakupu, ten region cenowy staje się obszarem zainteresowania, być może stanowiąc ostateczną linię obrony dla byków w przypadku całkowitej kapitulacji.

Źródło:: Glassnode

Dodatkowo Glassnode wskazał, że krótkoterminowa cena zakupu działała jako ważny poziom odniesienia w trendach wzrostowych na rynku byka. Odchyelnia obecnie to:

  • Short-Term Holder Cost-Basis +1 odchylenia standardowego: $130k
  • Short-Term Holder Cost-Basis: $91,800k
  • Short-Term Holder Cost-Basis – 1 odchylenia standardowego: $71k

W tym tygodniu cena spot spadła poniżej krótkoterminowego kosztu posiadania. Zatem obecnie znajduje się pomiędzy tym poziomem a dolnym pasmem.

Podsumowanie

Obecna sytuacja geopolityczna i ekonomiczna wprowadziła dodatkowy czynnik niepewności, prowadząc do skrajnych wahań cenowych. Wskaźniki zmienności dla Bitcoina wskazują, że w ujęciu tygodniowym i dwutygodniowym osiągnęła ona poziomy przekraczające 80% – jedne z najwyższych w tym cyklu.

Zawirowania na rynku kryptowalut w ostatnich miesiącach doprowadziły do szeroko zakrojonej kontrakcji cenowej. W konsekwencji obserwujemy spadki w trwającym cyklu. Dla Bitcoina kluczowym poziomem do obserwacji jest 92 000 USD.

To tu znajduje się krótkoterminowy koszt bazowy inwestorów (Short-Term Holder Cost-Basis). Jeśli jednak rynek nadal będzie się osuwał, następnym strategicznym poziomem wsparcia jest rejon 71 000 USD. To on zbiega się z kilkoma istotnymi wskaźnikami technicznymi i on-chain. Byki będą musiały go bronić, by uniknąć dalszej kapitulacji.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz