9 lat manifestu: Historia Bitcoina

Bitcoin – jak to wszystko się zaczęło

Kryptowaluty swój początek zawdzięczają ruchowi cyberpankowemu. Zostały stworzone niejako z miłości do internetu i jego nieograniczonych możliwości wykorzystania. Ruch ten miał swój początek w latach 90. Jego założyciele wyznawali zasadę prywatności i wolności osobistej, której brakowało w realnym świecie. Wielu ludzi zaczęło pisać własne programy, a ich celem jako buntowników było osłabienie rządów i ich władzy nad swoimi obywatelami. Byli przeświadczeni, że każdy z nas ma prawo do zachowania dla siebie wybranych przez siebie informacji.

Prace nad stworzeniem niezależnego systemu płatności pozbawionego centralizacji władzy wzmożyły się po kryzysie gospodarczym, który miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku. Cyberpunkowcy stworzyli kilka systemów płatniczych wykorzystujących kryptografię. Największe sukcesy osiągnęli Adam Back ze swoim Hashcash czy Szabo z Bit Gold.

W roku 2008 Satoshi Nakamoto zebrał poniekąd wszystkie pomysły swoich kolegów w jedną spójną całość. Stworzył system wykorzystujący łańcuch bloków.

Historia Bitcoina

Choć o projekcie Bitcoin przeczytać można było już w 2008 roku to projekt wprowadzony w użytek został dopiero 3 stycznia 2009. Szacuje się, że to własnie tego dnia o godzinie 18:15:05 miał on swoje „genesis”- tak też został nazwany pierwszy blok wykopany przez Satoshiego. 9 dni po utworzeniu pierwszych 50 BTC Nakamoto wykonał pierwszą w historii transakcję Bitcoina pomiędzy swoim komputerem, a komputerem Halla Fineya. Po 9 miesiącach Bitcoin po raz pierwszy został odnotowany na giełdzie New Liberty Standard gdzie osiągnął wartość 1309 BTC w stosunku do 1$. W lutym 2010 roku powstała pierwsza giełda oparta na internetowej walucie, Bitmarket.

22 maja 2010 roku programista Laszlo Haneycz dokonał pierwszej w historii płatności z wykorzystaniem Bitcoina. Zakupione zostały 2 pizze w restauracji Papa John’s pizzas w mieście Jacksonville na Florydzie.

17.07.2010 roku Jed McCaleb stworzył stronę Mt. Gox. Stała się ona największą giełdą kryptowalutową w tym okresie. Jed założył ją, ponieważ irytował go czas operacji zamiany fizycznego dolara w internetową walutę. Była to pierwsza giełda z własnym zapasem Bitcoinów, dzięki czemu czas na zasilenie konta BTC trwał znacznie krócej.

System Bitcoin opiera się na blokach, dzięki ich rozwiązaniu możliwe są kolejne transakcje. Za ich rozwiązywanie odpowiedzialni są górnicy. Inaczej ludzie udostępniający swoją moc obliczeniową komputera, za co są wynagradzani odpowiednią do trudności algorytmu kwotą. Początkowo przy niewielkiej ilości transakcji były to mało skomplikowane klucze, a do ich obliczania wykorzystywano zwykłe stacjonarne komputery. Wraz z rozwojem sieci Bitcoin algorytmy stawały się coraz trudniejsze, a co za tym idzie potrzebna była coraz większa moc obliczeniowa.

18.07.2010 roku zastosowano nową metodę kopania z użyciem kart graficznych GPU. Ta nowa technologia dawała ogromne możliwości rozwiązywania bloków, a co za tym idzie duże zyski z ich wydobywania. Po dwóch miesiącach od wprowadzenia kart GPU powstała pierwsza na świecie kopalnia BTC „Slush’s Pool” (18.09.2010).

19.12.2010 roku Bitcoin pojawia się w Polsce, rusza również pierwsze polskie forum BTC. W Lutym Bitcoin osiąga cenę 1$ co jest dużym sukcesem na przestrzeni roku. 05.04.2010 Powstaje również pierwsza polska giełda bitmarket.eu

16.04.2010 temat kryptowaluty zostaje oficjalnie poruszony we wpływowym czasopiśmie TIME. Treść artykułu brzmi: Online Cash Bitcoin Could Challenge Governments, Banks.

Na przestrzeni następnych miesięcy Bitcoin odnotowuje coraz większe zyski, w czerwcu za jednego BTC trzeba było zapłacić niecałe 32 dolary.

Projekt nabiera tempa

14.06.2011 roku następuje kolejny przełom. Strona WikilLeaks odcięta przez rząd amerykański od wszelkich dotacji i możliwości darowizn oficjalnie akceptuje płatności Bitcoinem. To właśnie wtedy anonimowy twórca projektu Bitcoin powoli zaczął się wycofywać z aktywnego udziału w rozwijania Bitcoina.  W następnych miesiącach Bitcoin przeżywa kryzys. Masowo zaczynają upadać duże giełdy. 17 000 BTC przepada w skutek upadku polskiej giełdy bitomat.pl. Na skutek włamania na serwery firmy hostingowej Linode, upada ogromna giełda Bitcoinica. Hakerzy uzyskali dostęp do danych ośmiu klientów i skradli ponad 46 tys. Bitcoinów.

28.11.2012 następuje zmiana wynagrodzenia za rozwiązywanie łańcuchu kodów. Od tej pory zamiast początkowych 50 BTC za poprawne rozwiązanie, górnicy dostają „tylko” 25 BTC. W drugim kwartale roku 2013 Bitcoin osiąga wartość 266 $, a jego kapitalizacja przekracza już 1 mld dolarów.

20.09.2013 Bitcoin zostaje uznany za pełnoprawny pieniądz prywatny w Niemczech, jego cena waha się w granicach 1000 dolarów. Jego popularność wciąż rośnie, w listopadzie sieć bitcoina wyprzedziła pod względem ilości wysyłanych pieniędzy Western Union. Potentata przekazów zagranicznych dominującego na całym świecie. W następnych miesiącach bitcoin staje się coraz bardziej powszechny. Można za niego płacić czesne na uniwersytecie cypryjskim czy zakupić podróż kosmiczną.

28 lutego 2014 następuje upadek największej na świecie giełdy kryptowalut Mt. Gox. W tym samym roku DEA zamyka stronę Silk Road. Ta wykorzystywała internetową walutę do handlowania narkotykami w ukrytej sieci Tor. Po upadku Mt. Gox kurs bitcoina i jego szanse na przetrwanie spadają, jednak akceptacja płatności bitcoinem z początkiem stycznia firmy overstock daje niesamowite obroty. Tylko pierwszego dnia portal przyjął 800 zamówień płatnych w bitcoinach na łączną kwotę 126 000 dolarów, która do grudnia wzrosła do 3 milinów dolarów. Po przełamaniu niechęci do kryptowalut wykorzystywać ją zaczęły również inne wiodące firmy na rynku jak Dell czy NewEgg. Również serwisy społecznościowe jak facebook zaczęły respektować płatności w bitcoinach. Tematem kryptowalut zaczynają się interesować również inne branże. Powstaje film dokumentalny The Rise and Rise of Bitcoin. Branża muzyczna również nie zostaje obojętna na nowy trend. Warner Bros Records mający w swoich katalogach takie zespoły jak Eric Clapton, Metallica czy Red Hot Chilli Peppers również rozważają wprowadzenie bitcoina jako standardowej płatności.

W roku 2015 Bitcoin musiał się zmierzyć z prawem i urzędnikami państwowymi różnych krajów. W styczniu w Rosji zamkniętych zostało kilkanaście serwisów internetowych poświęconych Bitcoinowi. W lutym w Polsce pojawia się możliwość opłaty telekomunikacyjnej za pomocą Bitcoina. Tą innowacje wprowadza T-Mobile i Heyah. Na przestrzeni marca i kwietnia 2015 kurs bitcoina stopniowo spada. Mimo tego,  japoński gigant sprzedaży detalicznej Rakuten, oraz Taringa, południowoamerykański popularny portal społecznościowy akceptują Bitcoiny. w Kwietniu Hiszpańskie władze decydują o zwolnieniu obrotu Bitcoinem z podatku VAT. W maju 2015 ma miejsce kolejne włamanie na serwery giełdy kryptowalutowej. Tym razem ofiarą pada BitFinex, który w całości pokrywa skradzioną kwotę (około 1500 BTC). W czerwcu Szwajcaria również zwalnia swoich obywateli z odprowadzania podatku od obrotu Bitcoinami. W lipcu 2015r. Gavin Andersen tworzy forka oficjalnego węzła BTC o nazwie Bitcoin XT.

6.07.2015 następuje atak DDoS na system Bitcoin, jednak próba kończy się niepowodzeniem przekonując o swojej skuteczności. W lipcu organizacja W3C włącza Bitcoina do projektu standaryzacji płatności w przeglądarkach WWW, Microsoft nagradza bitcoinami użytkowników programu Bing Rewards, w Polsce zaś za Bitcoiny możemy kupować bilety w liniach lotniczych LOT. W październiku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzeka, że Bitcoin jest pieniądzem i obrót nim powinien być zwolniony z podatku VAT. Co dla europejczyków jest bardzo ważną informacją. Orzeczenie zapada w sprawie między szwedzką giełdą a urzędem skarbowym. W listopadzie kurs bitcoina wynosi bagatela 500 $.

W styczniu 2016 roku zaczęto pracować nad zwiększeniem przepustowości sieci. Projekt Bitcoin nabrał tak dużych rozmiarów, że dzienne transakcje liczono już setkach tysięcy. Styczeń roku 2016 otwarty został kursem Bitcoina na poziomie 430 $. W tym samym miesiącu giełda Cryptsy ujawniła że została okradziona… w czerwcu 2014, ale do tej pory ukrywała ten fakt i próbowała się podnieść, pokrywając wypłaty z własnego zysku. Niestety plan nie wypalił i giełda upadła. W kwietniu 2016 roku pojawia się pierwszy portfel sprzętowy, podłączany do komputera przez USB. Aby użyć klucza prywatnego (czyli wydać zgromadzone Bitcoiny) trzeba wyłamać fragment płytki w urządzeniu. Działa więc jak świnka-skarbonka, ale może przechować znacznie większe kwoty w walucie internetowej. W tym samym miesiącu  słoweńska giełda BitStamp jako pierwsza w Europie stała się licencjonowaną instytucją finansową na obszarze Unii Europejskiej.

We wrześniu natomiast akceptację Bitcoina ogłosiła firma Enercity – jeden z największych dystrybutorów energii w Niemczech. Głośnym tematem w 2016r. była ponownie giełda BitFinex. Została ona okradziona na 120 tys BTC co stanowiło 70% ich aktywów BitFinex jednak nie poddał się i wyemitował swój ogromny dług wobec klientów jako cyfrowy token BFX, podlegający obrotowi na giełdzie. Choć nie spotkało się to z entuzjazmem (grożono giełdzie procesami sądowymi), to jednak BitFinex stanął na nogi. W Polsce 13 października swoją działalność zawiesiła także najstarsza polska giełda Bitcurex po utracie 23 000 BTC. Rok kalendarzowy Bitcoin zakończył z kursem 960$ za 1BTC co w skali rocznej obliczono na około 140% wzrost wartości.

Ostatnie miesiące

W roku 2017 jesteśmy świadkami kolejnych zawirowań wokół Bitcoina. Niedawno przekroczył on rekordowy próg 6000$. Również kapitalizacja kryptowaluty pobiła wszelkie rekordy w postaci 100 mld $. Niestety ten rok przebiega pod hasłem wszechobecnych regulacji prawnych. Rządy starają się dostosować do obecnej sytuacji. Niestety w roku 2017 głośno było o atakach terrorystycznych w wielu grajach europy. Panujące przeświadczenie o wspomaganiu terroryzmu przez bitcoina nieco spowalnia proces akceptacji kryptowalut przez społeczeństwo.  We wrześniu byliśmy świadkami nagłego spadku kursu w wyniku zamknięcia giełd i rynku kryptowalutowego w Chinach. W minionych miesiącach nie zabrakło również spekulacji i podzielonych opinii na temat „bańki” spekulacyjnej, której ciągle wróżony jest koniec. Jak na razie bezskutecznie.

Historia została sporządzona przy wykorzystaniu źródeł:
„Banking on Bitcoin” – film dokumentalny
Historia Bitcoina” – artykuł
Historia Bitcoinów – krótka, burzliwa, nieprzewidywalna” – artykuł

BitcoinBTChistorianakamotoSatoshi
Komentarze (0)
Dodaj komentarz