1 sierpnia – zmiany w Bitcoinie – SegWit2x, UASF, UAHF, BIP91

Segwit, SegWit2x, BIP 148, BIP 141, BIP 91, UASF… W obliczu tylu różnych propozycji ulepszenia Bitcoina (Bitcoin Improvement Proposal – BIP) użytkownicy wydają się zagubieni i niepewni przyszłości. Wyjaśnijmy jednak co jest co i kiedy ma nastąpić, bo może strach ma tylko wielkie oczy.

Zamieszanie z znanym problemem

Już od dawna toczy się dyskusja na temat problemu z wielkością bloku, społeczność podzieliła się na obozy i w tym całym szumie informacyjnym ciężko trafić na konkrety. Górnicy nie popierają SegWit i wolą zwiększenie bloku. Bitmain najchętniej zablokowałby SegWit, który miałby wpływ na wydajność koparek. Inni boją się centralizacji przy uwolnieniu wielkości bloku. Spójrzmy jednak teraz na fakty aby wszystko stało się trochę jaśniejsze. Aktualny stan poparcia dla rozwiązań możecie w każdym momencie sprawdzić na tej stronie Coin Dance a na tej stronie możecie zobaczyć kto jakie rozwiązanie wspiera.

SegWit2x na prowadzeniu

Jak widać największe szanse na sukces ma SegWit2x. Wprowadziłby on po pierwsze zmiany opisywane w tym wpisie,czyli klasyczny SegWit (BIP 141), dodatkowo zwiększając rozmiar bloku do 2MB około 3 miesiące po aktywacji.  SegWit wymaga 95% wsparcia utrzymanego przez 2016 bloków.

BIP 91 to “Reduced threshold Segwit – Miner Activated Soft Fork (MASF)” mający na celu obniżenie wymaganego wsparcia do poziomu 80% sieci i utrzymania tego przez 336 bloków. Potem po około 3 miesiącach jeśli będzie miał 100% wsparcia to dojdzie do zwiększenia bloku, w przeciwnym razie łańcuch się rozdzieli.

A co jeśli?

Jednak jeśli SegWit2x nie osiągnie wsparcia na poziomie 80% to górnicy wciąż mają rok aby go wprowadzić a w międzyczasie do gry wejdzie UASF (BIP 148). Poziomem od którego będzie on wprowadzony jest ponad 50% mocy górników i firm bitcoinowych.

UASF to User Activated Soft Fork, mechanizm wprowadzający soft fork. Byłoby to wprowadzenie SegWit o określonej wcześniej dacie, wymuszony na sieci przez pełne węzły. Ramy czasowe ustawione są od północy 1 sierpnia do północy 15 listopada.

Można więc powiedzieć że UASF to zabezpieczenie społeczności przed niewiarygodnymi kopalniami, które mogą tylko pozornie ogłaszać wsparcie dla SegWit2x

UASF ma też drugą wersję (BIP 149), która nie byłaby tak surowa dla górników. Górnicy byliby nadal w sieci, nie mogliby jednak do ich nowego bloku nie wspierającego SegWit przyłączać następnego o takich parametrach. Wstępnie określono ramy czasowe do 4 lipca 2018 ale to jeszcze podlega dyskusji.

Bitmain mówi weto

Na tą propozycję Bitmain uszykował odpowiedź – User Activated Hard Fork (UAHF). Polega on na przywróceniu łańcucha, który nie wspiera BIP 148. Czyli mówiąc wprost UAHF to przeciwieństwo UASF. Bloki, które nie były akceptowane stają się na nowo ważne.

Nie wiemy jednak tak do końca jakie jest faktyczne poparcie UASF i przekonamy się o tym dopiero w sierpniu. W najgorszym wypadku kiedy SegWit2x nie zostanie wprowadzony a UASF i UAHF będą miały podobny poziom wsparcia skończymy z dwoma łańcuchami. Pierwszy z wprowadzonym SegWitem a drugi z większymi blokami. Wtedy rynek sam zdecyduje, które rozwiązanie przetrwa i zachowa nazwę Bitcoin.

Podsumowanie

Tak więc jak sami widzicie przy tak wielkiej społeczności, pomysłów i opinii jest mnóstwo. Dla bezpieczeństwa zalecane jest wstrzymanie się z transakcjami Bitcoin 24 godziny przed i po 1 sierpnia. Pamiętajcie, że zawsze lepiej trzymać swoje środki na portfelu niż na giełdzie. W wypadku podziału łańcucha użytkownicy trzymający Bitcoiny u siebie skończą z dwoma wersjami BTC. Wartość obu monet sumarycznie powinna być taka sama a z czasem może i większa. A ci którzy środki mają na giełdzie mogą zostać tylko z jedną wersją, która będzie przez nią wspierana.

Wszystko odbija się na kursie a jeśli SegWit2x przejdzie to rozwiąże na dłuższy czas problem z wielkością bloku. Pozytywną reakcję już widać po ostatnim wzroście ceny i przebiciu linii trendu spadkowego. 

Tak więc nie panikujcie, trzymajcie Bitcoiny u siebie i wtedy możecie rozkoszować się ogromem emocji jakie zapewniają nam kryptowaluty.

bipBIP 141BIP 148BIP 91BitcoinmempoolSegWitsegwit2xskalowalnośćUASF
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
 • Netcredit

  Wsparcie dla bip 141 zostało zasygnalizowane przez wymaganą liczbę blocków, także na tem moment wszystko powinno być ok, status sygnalizacji blockchaina można podejrzeć tutaj:
  https://coin.dance/blocks

  trzymam kciuki za pozytywny upgrade sieci 🙂

 • Netcredit

  Wsparcie dla bip 141 zostało zasygnalizowane przez wymaganą liczbę blocków, także na tem moment wszystko powinno być ok, status sygnalizacji blockchaina można podejrzeć tutaj:
  https://coin.dance/blocks

  trzymam kciuki za pozytywny upgrade sieci 🙂