Idą Krypto Święta! – Stokarz Czyta Rynek #22

Ho Ho Ho, Wesołych Krypto Świąt! Rok powoli zmierza ku końcowi i już niebawem przyjdzie czas przerzucić kartki w kalendarzu. Zanim to się jednak stanie, pod choinką będziemy mieli okazję wymienić się prezentami z bliskimi i zjeść nieco cudownego barszczu, a w huczny Nowy Rok wystrzelić szampana i razem świętować do białego rana.

Pozostało nam jeszcze trochę pracy, dlatego bez przedłużania zapraszam Was serdecznie do cotygodniowej analizy rynku kryptowalut. Na horyzoncie widać kilka interesujących okazji, zatem zanim na dobre oddamy się świątecznej sielance, skupmy się jeszcze na moment. Zaczynajmy!

Szybki przegląd ostatnich trejdów

W każdym tekście z serii „Stokarz Czyta Rynek”, oprócz analizy technicznej wykresów kryptowalut, umieszczam również trejdy, które zawieram, będąc publicznym z moim poziomem wejścia oraz wyjścia z danej transakcji. Spójrzmy jak poszło mi tym razem:

Chainlink short

Po ponad miesiącu trzymania pozycji short w kryptowalucie ChainLink (LINK), finalnie zamknąłem drugą transakcję. Miesiąc temu udało mi się shortować szczyt – przesłanką do tego było utworzenie się formacji potrójnego szczytu i jak tylko zauważyłem, że cena nie ma siły iść dalej, zacząłem grać na krótko. Po zamknięciu, obie pozycje przyniosły 34% zysku (net) bez dźwigni.

Litecoin short

Kolejny zeszłotygodniowy trejd to short na kryptowalucie Litecoin (LTC). Choć wejście nie było perfekcyjne i zdecydowanie mógłbym lepiej to rozegrać, to short osiągnął swój cel (co ciekawe, co do kilku satoshi), pozycja została automatycznie zamknięta, a zysk zrealizowany. Niecałe 9% na plus, przy 2.27R.

Fetch.AI long kontynuacja

Ostatnią transakcją był long na mniejszej kryptowalucie Fetch.AI (FET) na giełdzie Binance. Nie doszło do zamknięcia transakcji poprzez zlecenie zabezpieczające stop loss, ani nie osiągnięty został target. Zatem pozycja jest ciągle w grze – szczerze nie wiem jakie finalnego wyniku się spodziewać. Jeżeli Bitcoin da altcoinom nieco wytchnienia, być może kurs FET zyska czas na wyjście do góry.

Na jakich kryptowalutach zakładam nowe pozycje?

Nauczyłem się już, że kiedy rynek kryptowalut kładzie ci przed nosem okazje, skorzystaj z nich. Dlatego pozbywszy się emocji oraz własnych przekonań co do tego, co stanie się z altcoinami, czy są wartościowe czy nie, czy idą do zera, a może urosną w 2020 o tysiące procent … po prostu na nich gram. Osoby czytające moje analizy zdążyły zapewne zauważyć, że mój styl tradingu polega na szybkich wejściach w pozycję, czekaniu kilkanaście godzin bądź dni i zamykaniu transakcji.

Jest to zatem strategia, tak zwanego skalpowania rynku, kiedy trader ma jasno określony cel i gra od poziomu do poziomu. Rzadziej kuszę się na średnioterminowe trejdy typu swing, choć również mi się zdarzają, tak jak w przypadku pozycji na Chainlink, kiedy to zauważyłem (okazało się, że słusznie), słabnącą siłę kupujących. Czasem pomimo tego, że macie rację, kurs potrzebuje nieco czasu, aby zacząć rosnąć albo spadać. Dlatego warto być cierpliwym.

Nabierając doświadczenia i własnego obeznania z rynkiem, sami odkryjecie jakie strategie pasują do Was najbardziej i gorąco zachęcam do podążania własną drogą oraz nie sugerowaniem się tym, jak konkretnie grają inni.

Co dalej z ceną Bitcoina? Newsletter Bithub

Moją długoterminową analizę Bitcoina, uwzględniającą makro trend, mieliście okazję przeczytać w czwartkowym Newsletterze Bithuba.

Osobom, które jeszcze się na niego nie zapisały przypominam, że oprócz ciekawych i unikatowych treści o kryptowalutach, w ramach newslettera otrzymacie również dostęp do e-booka: „Poradnik Analizy Technicznej Bitcoina i Alternatywnych Kryptowalut”.

Co dokładnie znajdziecie w poradniku?

  • Kilkadziesiąt własnoręcznie robionych schematów tłumaczących zagadnienia Analizy Technicznej rynków finansowych, z nastawieniem na Price Action oraz formacje świecowe -> wszystko dostosowane i zobrazowane na przykładach wykresów kryptowalut
  • Poradnik korzystania z platformy TradingView dla początkujących
  • Poradnik obsługi i handlu na Bitmexie dla początkujących
  • Omówienie teoretyczne formacji świecowych i struktur cenowych + praktyczne zastosowania z wytłumaczeniem umieszczania zleceń Stop-Loss oraz Take-Profit
  • Koncepty nauczane przez Tradera Dantego, takie jak świece SFP (skuteczne i niezwykle często występujące na krypto) i FTA –> first trouble area (potwornie użyteczne do podejmowania decyzji o wchodzeniu w trejd i ewaluacji stopnia podejmowanego ryzyka w stosunku do potencjalnego zysku)
  • Wytłumaczenie oraz praktyczne aspekty Stref Popytu i Podaży
  • I wiele, wiele więcej … za darmo, dla krypto społeczności

Bitcoin short $7200 oraz long $6900

Nie minęło kilka godzin od momentu gdy Bitcoin zszedł poniżej ostatniego swing low na poziomie $6500, a już otrzymaliśmy solidne odbicie i znaleźliśmy się na powrót w starym kanale, w którym wcześniej poruszała się cena.

Nie ma specjalnie żadnego konkretnego nastawienia na wzrosty lub spadki, dopóki jesteśmy w tym kanale. Dopiero dalsze zachowanie się ceny powie mi więcej i być może na tej podstawie będę mógł wysnuć wnioski, czy kurs ma szansę zejść znacznie niżej, a może czeka nas $8000.

Jak na razie shortuję $7200, gdyż kurs zanegował atak na $7700 i gwałtownie spadł od $7400. Wyjście z pozycji short jeśli kurs zacznie konsekwentnie zamykać się powyżej $7200. Cel $6900. Zachowanie się ceny na tamtym poziomie zadecyduje o moich kolejnych działaniach. Preferuję zamknięcie shorta i założenie longa, z nowym celem na $7650, jednak jeśli BTC na swoim wykresie wyrysuje wielką czerwoną świecę, bez żadnej reakcji na wsparcie na $6900, to zamierzam trzymać shorta aż do $5800.

Dalszy short na $8200 jeśli kurs BTC wzrośnie

Kolejnym ciekawym zagraniem, które planuję jeśli kurs odbije powyżej $7700, jest short strefy podaży na $8200. Sami spójrzcie:

Cena poruszała się w kanale spadkowym. Na poziomie $8200 próbowała wyjść z niego, co niestety zostało zanegowane i doszło do akceleracji spadku od tego momentu. Zatem na poziomie $8200 utworzyła się strefa podaży i jeśli kurs tam powróci, sprzedający mogą spróbować przejąć pałeczkę i zacząć shortować.

Jeśli tak się stanie i kurs będzie respektował ten poziom (czytaj – świece nie będą się zamykały ponad nim), zamierzam zająć pozycję short.

Przypominam, że są to krótkoterminowe trejdy, głównie z wykorzystaniem dźwigni finansowej – zacząłem również skupować Bitcoina długoterminowo, a pierwsze zlecenia zakupu spot zrealizowałem kilkanaście dni temu, przy okazji dojścia kursu do $6800. Jestem bardzo byczy jeśli chodzi o BTC w 2020. Wszelkie shorty są po prostu dopasowane do aktualnego kursu, a nie tego co (myślę) nadejdzie w 2020. Moje predykcje poznacie już niedługo na łamach Bithuba.

Jak wygląda sytuacja na Altcoinach?

Mnóstwo czołowych kryptowalut alternatywnych znajduje się obecnie na poziomach swoich bardzo długoterminowych wsparć. Łącząc to z zerowym zainteresowaniem altcoinami w społeczności kryptowalut, postanowiłem zająć kilka pozycji long.

Ethereum w parze do Bitcoina

Stare dobre ETH/BTC znajduje się obecnie pod poziomem wsparcia wyznaczonego przez środek kanału. Normalnie nie kupowałbym czegoś znajdującego się POD WSPARCIEM, lecz wydaje mi się, że może to być tzw. dewiacja kursu i szybko powrócimy ponad wsparcie. Daję ETH zatem szansę i longuje.

Ethereum w parze z USD

Szczerze przyznam, że widzę jak na początku 2020 Ethereum spada poniżej $100 i uklepuje dołek gdzieś na granicy $86. Byłaby to świetna okazja do zakupu 32ETH potrzebnych do stakowania (więcej o aktualizacji protokołu ETH 2.0 przeczytacie w tym polskojęzycznym raporcie: ETH 2.0 – Przecierając szlaki ku zdecentralizowanej przyszłości).

Natomiast nie liczę, że dostanę od rynku taką okazję – choć jestem na nią przygotowany. Co do zaś ruchu kursu ETH i zajmowania pod tym względem pozycji, oto dwie opcje:

Jeśli kurs zacznie rosnąć i dojdziemy do oporu, zakładam pozycję long na ETH/USD.

Schodzenie ceny w dół, powolne grzebanie się na wsparciu, wyczyszczenie stop losów (czerwony krzyżyk) i ruch w dół będą dla mnie sygnałem do zajęcia pozycji short, z celem w okolicach $100.

Litecoin na wsparciu z 2014

Przypadek Litecoina świetnie pokazuje dlaczego długoterminowo nie warto trzymać altcoinów. Z każdym nowym cyklem rynku kryptowalut następuje realokacja kapitału do nowych, świecących i pięknych projektów altcoinowych. To właśnie nowe coiny rosną najbardziej, kiedy to ze starych powoli odpływa kapitał.

Spójrzcie sami na wykres kapitalizacji rynku. Dziś kryptowaluty są warte nieco więcej niż w 2014 prawda? Mimo tego, Litecoin kosztuje dokładnie tyle samo co wtedy. Nieco dołujące prawda? Market Cap rośnie 18-krotnie, a twój coin dalej jest tam gdzie prawie 6 lat temu.

Nie jesteśmy natomiast beksami tylko poważnymi traderami, grającymi za poważne pieniądze na poważnym nieregulowanym rynku kryptowalut. Dostrzegamy zatem poważne okazje i poważnie longujemy Litecoina na tych poziomach:

Jeśli nie mamy racji, to poważnie kupujemy Litecoina po kilkanaście dolarów w 2020. Bo tam najprawdopodobniej spadnie Litecoin jeśli nie wybroni ostatniego wsparcia jakie mu pozostało na wykresie.

Co jeszcze mam w zanadrzu?

Kupno LEO – kryptowaluty giełdy Bitfinex, jeśli w końcu przebije ten kanał. Szału można dostać, jak widzisz coś co chcesz mieć, ale to coś za nic w świecie nie chce rosnąć, dając ci sygnał do kupna. Czekam już pół roku, poczekam i kolejne pół jeśli będę musiał.

Long na Bitcoin Cash (BCH) – tym razem bez tłumaczenia, gdyż sytuacja jest bardzo podobna do tego co mamy na Litecoinie. Ostatnie wsparcie jakie nam zostało – jeśli je stracimy, to kaplica. Dlatego kupuję, póki BCH jeszcze oddycha.

Tezos

Tydzień temu pisałem o planowaniu shorta na kryptowalucie Tezos (XTZ). Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Stop lossy agresywnych longów zostały pozamykane (czerwony krzyżyk). Jeśli kurs odbije i ruszy do góry tak jak myślę, czekam na jeszcze wyższe poziomy, odbicie od nich, utworzenie się potencjalnego szczytu, spadek, złamanie paraboli i wtedy dopiero wejdę w shorta. Stay tuned.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają

Analiza Techniczna KryptowalutyChainLinkEthereumStokarz czyta rynekTezos
Komentarze (0)
Dodaj komentarz