Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.
BTC/USD – Bitcoin
W ciągu minionego tygodnia obserwowaliśmy silną aprecjację najpopularniejszej z walut cyfrowych. Jednym z głównych powodów tak dynamicznych wzrostów uznać można decyzję CME Group o wdrożeniu kontraktów futures na Bitcoina. Jak w oficjalnym oświadczeniu stwierdził Terry Duffy, prezes i dyrektor generalny CME Group:
Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie klientów rozwijającymi się rynkami kryptowalut, zdecydowaliśmy się wprowadzić kontrakty terminowe na Bitcoinie. Jako największy na świecie regulowany rynek walutowy, CME Group jest naturalnym domem dla tego nowego projektu, który zapewni inwestorom przejrzystość, odkrywanie cen i możliwość transferu ryzyka.
Ostatecznie, w dniu wczorajszym byliśmy świadkami ustanowienia nowego ATH na poziomie 7590 USD.
Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że kurs znajduje się obecnie w okolicy lokalnego poziomu wsparcia 7100 USD, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice poziomu 6200 USD i linii tendencji wzrostowej.
Pojawienie się silnej reakcji popytowej i odrzucenie tego wsparcia mogłoby natomiast zanegować potencjalne spadki i otworzyć drogę do ponownych wzrostów.
BTC/JPY – Bitcoin
Biorąc pod uwagę, że jen japoński stanowi niemal 63% dziennego obrotu BTC, od dziś analizować będziemy również sytuację na parze BTC/JPY. W tym przypadku sytuacja wygląda nieco bardziej optymistycznie. Kurs nie dotarł bowiem jeszcze w okolice lokalnego wsparcie. Sądząc jednak po dynamice obecnych spadków, wydaje się to tylko kwestią czasu. To właśnie trwałe odrzucenie bądź pokonanie tej strefy może określić przyszły kierunek ruchu. Jeżeli poziom ten zostanie pokonany, spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice 700 tys JPY a to przekładałoby się na niemal 20% korektę licząc od obecnego ATH.
ETH/USD – Ethereum
To już kolejny tydzień, kiedy kurs Ethereum porusza się w trendzie horyzontalnym. Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek pojawienia się reakcji podażowej odrzucającej poziom 315 USD będący jednocześnie górnym ograniczeniem tej konsolidacji, rynek dotarł w okolice zakładanego przeze mnie poziomu 275,50 USD, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Biorąc pod uwagę, że na skutek trwających od ubiegłego czwartku, spokojnych wzrostów kurs nie dotarł jeszcze w okolice przeciwległego ograniczenia boxu, w najbliższym czasie spodziewałbym się pogłębienia tych wzrostów. Ponowne odrzucenie poziomu 315 USD mogłoby natomiast otworzyć drogę do ponownych spadków z zasięgiem ruchu do 275,50 USD.
ETH/BTC – Ethereum
Spoglądając na notowania pary ETH/BTC zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową analizą, na skutek odrzucenia lokalnego oporu, którego re-test wówczas obserwowaliśmy, kurs aż do ubiegłego czwartku poruszał się dynamicznie na południe. Spadki te dotarły aż w okolice poziomu 0.0376, gdzie pojawiła się silna reakcja popytowa. Od tego czasu obserwujemy ruch w obrębie konsolidacji. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania jej górnego ograniczenia.
Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że na skutek spadków z początku ubiegłego tygodnia, kurs pokonał wsparcie w okolicy poziomu 0.0470. Siła podażowa była jednak zbyt słaba, by rynek dotarł w okolice kolejnego, technicznego poziomu (0.0350 USD). Zgodnie z zachowaniem zasady zmiany biegunów, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej i re-testu wspomnianego już poziomu 0.0470, którego odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków. By tak się jednak stało, najpierw musielibyśmy wybić górą z obecnej konsolidacji (patrz wykres H1).
LTC/USD – Litecoin
Na notowaniach Litecoina nie zauważymy większych zmian. W dalszym ciagu kurs porusza się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomem oporu w okolicy 57 USD a linią tendencji wzrostowej. Jak pisałem już w ubiegłym tygodniu, biorąc pod uwagę, że pomimo licznych testów linia tendencji ani razu nie została pokonana od góry a wspomniany opór pokonany został jedynie dwa razy, ciężko jednoznacznie stwierdzić czego moglibyśmy spodziewać się w najbliższym czasie.
Uwzględniając zwężającą się formację trójkąta zwyżkującego, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się natomiast pokonania jednego z tych poziomów i wybicia w którąkolwiek ze stron. Wybicie górą mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów, natomiast wybicie dołem, do spadków.
LTC/BTC – Litecoin
Jeżeli spojrzymy na kurs Litecoina wyrażony w BTC zauważymy, że tu sytuacja rozwinęła się zdecydowanie bardziej. Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją spadki dotarły w okolice poziomu 0.0075. Tamteż pojawiła się reakcja popytowa choć w dalszym ciągu nie możemy jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że strefa ta została odrzucona. Jeżeli tak się stanie, potencjalne wzrosty mogłyby dotrzeć w okolice poziomu 0.01. Jeżeli jednak obecnie testowane wsparcie zostałoby pokonane, potencjał dla spadków jest zdecydowanie większy. Z technicznego punktu widzenia mogłyby one dotrzeć bowiem aż w okolice poziomu 0.0030.
DASH/USD – DASH
Od połowy września obserwujemy spadki, które mieszczą się w obrębie kanału. Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, rynek odrzucił górne ograniczenie tego kanału i dotarł aż w okolice jego dolnej bandy. Tamteż pojawiła się silna reakcja popytowa i obecnie po raz kolejny znajdujemy się w okolicy tego oporu. Tym razem jego odrzucenie nie wydaje się już jednak tak oczywiste. Jeżeli rynek wybiłby górą, spodziewać moglibyśmy się wzrostów nawet w okolice poziomu 318 USD. Póki to się jednak nie wydarzy, jest to jedynie hipotetyczny scenariusz.
DASH/BTC – DASH
Zdecydowanie bardziej technicznie wygląda obecna sytuacja na parze DASH/BTC. W tym przypadku, na skutek trwających od drugiej połowy września br. dynamicznych spadków kurs pokonał techniczne wsparcie 0.0455 i znalazł się najniżej od początku marca br.
Z technicznego punktu widzenia, spadki te mogłyby być kontynuowane nawet w okolice poziomu 0.0255. Warto jednak zwrócić uwagę, że kurs w dalszym ciągu nie przetestował od dołu pokonanego w ubiegły wtorek wsparcia (teraz oporu), co zgodnie z zachowaniem zasady zmiany biegunów powinno się wydarzyć.
By wzrosty te jednak mogły być kontynuowane, musielibyśmy najpierw pokonać opór będący górnym ograniczeniem lokalnej konsolidacji, w okolicy którego obecnie się znajdujemy. Jeżeli w okolicy tego poziomu pojawi się silna reakcja podażowa i strefa ta zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.
XEM/USD – NEM
Mimo, że jeszcze w ubiegłym tygodniu spodziewałem się odrzucenia poziomu 1.19 USD i ponownych spadków, ostatecznie rynek pokonał to wsparcie i dotarł aż w okolice 0.1370, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Obecnie obserwujemy re-test wspomnianego już poziomu 1.19 i jeżeli tylko strefa ta zostanie odrzucona, spodziewałbym się ponownych spadków.
XEM/BTC – NEM
Zdecydowanie bardziej skuteczna okazała się moja projekcja dotycząca notowań XEM/BTC. Zgodnie z tym, co pisałem w ubiegłym tygodniu, na skutek dynamicznych spadków z początku ubiegłego tygodnia kurs dotarł w okolice poziomu 0.00002, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa.
Dziś w nocy pojawiły się bardzo dynamiczne wzrosty poparte sporym wolumenem. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania poziomu 0.000033.
Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.
“Giełda nigdy nie jest oczywista. Ma ona na celu oszukiwać większość ludzi przez większość czasu.” – Jesse Livermore