Jakie Blockchainowe innowacje przygotowują dla nas producenci samochodów ?
Wraz ze wzrostem popularności samego blockchaina, technologia ta coraz częściej znajduje zastosowanie w przeróżnych dziedzinach, nawet takich jak motoryzacja. Przez ostatnie 2 lata wiadomości potwierdzają, iż światowej klasy producenci aut również dostrzegają w tej technologii potencjał i poddają ją różnym badaniom. Blockchainowe innowacje w motoryzacji mogą przyczynić się do szybszego rozwoju tej branży. Duże koncerny inwestują w tę innowację setki milionów a to jest znak, że cała ta technologia ma potencjał.
Daimler AG ma swoją innowacyjną strategie
Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler, w 3 kwartale 2019 roku testował zautomatyzowane płatności pomiędzy poszczególnymi samochodami bez ingerencji człowieka. To oznacza powstanie systemu, który będzie podpięty pod każdy samochód, który umożliwi bezgotówkową płatność. Ma to zastosowanie np. na autostradzie lub nawet pomiędzy dwoma ciężarówkami czy firmami. Ostateczne wyniki badań nie są jeszcze znane, w każdym razie projekt ten ma bardzo duże szanse na powodzenie. Nie od dziś wiemy, że auta ciężarowe pokonują międzynarodowe trasy każdego dnia, a w każdym kraju czekają na kierowców różne utrudnienia. Utrudnienia związane z barierą językową czy chociażby różnicą walutową. Blockchain jest już teraz uważany za jedną z najbezpieczniejszych metod płatności. Innowacja w motoryzacji związana z płatnościami wydaje się całkiem realna, dodatkowa ułatwi płatność pomiędzy dwoma poszczególnymi firmami.
Innowacyjne rozwiązanie w diagnostyce aut
Kolejną ważną blockchainową innowacją jest powstanie MOBI (Mobility Open Blockchain Initiatiative). Jest to system, który pod wodzą 30 firm w tym BMW, Renault i wielu innych testuje utworzenie bazy danych, które przechowują takie informacje jak stan techniczny samochodu, ostatnie przeglądy oraz stan poszczególnych elementów mechanicznych. Mimo iż można powiedzieć, że są to zwykłe rzeczy, które są dostępne, chociażby w zwykłych książkach serwisowych, to niestety prowadzenie tej książki zależy od uczciwości właściciela. Jak wiadomo nie od dziś, problem pojawia się podczas sprzedaży tego auta. Praktyka zmniejszania przebiegu była, jest i będzie stosowana przez nieuczciwych handlarzy. Takie innowacyjne rozwiązanie zapewniłoby całkowitą transparentność wszystkich aut oraz wszelkich usterek. Dodatkowo możliwość wcześniejszej diagnozy problemów niektórych części mechanicznych poprawiłoby bezpieczeństwo.
Jak technologia zwiększy bezpieczeństwo na drodze ?
Jedną z ciekawszych wiadomości jest fakt, iż IBM oraz amerykański koncern General Motors złożyli wnioski patentowe na projekty związane odpowiednio z pozyskiwaniem danych przez pojazdy autonomiczne o aktualnych warunkach na drodze oraz o przetwarzaniu tych danych pomiędzy pojazdami niezautomatyzowanymi. Obie te firmy badają zachowania poszczególnych kierowców na drodze w zależności od panujących tam warunków. Informacje te z pewnością byłyby blockchainową innowacją, która poprawiłaby bezpieczeństwo na drogach i pozwoliła uniknąć wielu kolizji.
Porsche a innowacyjny system bezpieczeństwa
Wreszcie informacja, która wydaje się najbardziej realna oraz pożyteczna w obecnym świecie smartfonów. Porsche, czyli niemiecki producent aut luksusowych przy współpracy z XAIN AG testuje aplikację XAIN – „eXpandable AI Network”. Pozwala ona na otwieranie, zamykanie oraz dawanie tymczasowego dostępu innemu użytkownikowi auta bez kluczyka. Ponadto testują autonomiczną jazdę poprzez zbieranie odpowiednich danych i przystosowywaniu ich do ludzkich zachowań. XAIN w celu ochrony prywatności stosuje więc Federated Machine Learning (FedML).
Tam dane są przechowywane w oddzielnych modelach sztucznej inteligencji. Te informacje są segregowane i następnie wykorzystywane w procesie uczenia się. XAIN AG, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, zapewnia większe bezpieczeństwo przechowywania zdobywanych danych, co jest porządane w projektach nowoczesnych firm.
Technologia blockchain jest niepodatna na modyfikacje. To oznacza, że właściciel danego auta ma stały dostęp do lokalizacji. Ma to zabezpieczyć auto przed niepożądanymi działaniami amatorów cudzych własności. W uproszczeniu nie da się ukraść tego auta. Takie jest założenie projektu…
Innowacyjna rewolucja w branży elektryków
Jest jeszcze wiele ciekawostek napływających z branży motoryzacyjnej. Branża aut elektrycznych w ostatnim czasie zyskuje na popularności wraz ze wzrostem punktów ładowania. Blockchainowe innowacje mają coraz szersze zastosowania i wpływa to również na rozwój IOTy, który może zamieszać w tej branży. Więcej informacji pojawi się w kolejnym artykule już za 2 tygodnie. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, zajrzyjcie koniecznie do poprzedniego artykułu mojej serii: