Bitcoin jest zgodny z prawem islamskim

Islam akceptuje Bitcoin

Regres cen w ostatnich dniach został złamany wzrostami o ponad 1000 dolarów w przeciągu jednego dnia na Bitcoinie. Co jest powodem tej sytuacji? Jeden z uczonych islamskich stwierdził, że kryptowaluty są zgodne z prawem islamskim. Bitcoin był trudną walutą do kwalifikacji, działając jednocześnie jako towar i waluta. Podlega ona jednak pewnym definicjom zwyczajowych pieniędzy w prawie szariatu – wszystkim, co jest powszechnie akceptowane jako waluta przez społeczeństwo lub rząd. Muhammad Abu Bakar, ekspert w dziedzinie bankowości islamskiej, wydał artykuł na ten temat. Podkreśla on, że blockchain rozwija się i dlatego należy pochylić się nad jego zgodnością z religijnym prawem muzułmanów. Jednocześnie obala niektóre opinie ekspertów, że z powodu fluktuacji bitcoin nie może zostać uznany w tej doktrynie za pieniądz. Mówi również o tym, że prawo krajowe będzie decydowało czy waluta wirtualna będzie akceptowalna bardziej niż zgodność z prawem szariatu. ICO według muzułmanina nie jest zgodne z islamskimi inwestycjami. Wynika to z faktu ogromnego ryzyka i dużej szansy na oszustwo a to godzi w islamskie wartości, którym jest ochrona bogactwa. Blockchain może zostać uznany za pozytywne rozwiązanie gdyż niweluje on niedobrze pojmowaną przez muzułmanów niepewność. Inna osoba będąca ekspertem w dziedzinie finansów islamskich – Matthew J. Martin, dyrektor generalny Blossom Finance powiedział:

„W przeciwieństwie do popularnego mitu, prawo szariatu nie jest zbiorem reguł. Jest to dziedzina naukowa podlegająca różnym interpretacjom i opiniom w różnych sprawach. Kilka ostatnich fatawah (opinia prawna wydana przez muzułmańskiego uczonego, który wyraża opinie, porady lub orzeczenia dotyczące określonego tematu – przyp. red.) wydanych przez wybitnych uczonych muzułmańskich oferowały niekompletne lub sprzeczne opinie na ten temat. Z całym tym zamieszaniem chcielibyśmy zaoferować jasne wytyczne poparte solidnymi badaniami, które przynoszą korzyści zarówno świeckim, jak i praktykującym islamskim finansistom. „

Islam jest jedną z największych religii na świecie. Ich świat finansowy musi spełniać wymagania dotyczące zgodności z naukami Mohameta, dlatego różni się on od systemu znanego nam powszechnie. Przykładem tej różnicy jest to, że złoto, srebro są uznawane za walutę.

Zapraszamy zatem do dyskusji na ten temat!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze