Juventus Turyn tworzy token dla swoich kibiców!

960
Juventus Turyn, włoski klub piłkarski występujący w Serie A właśnie wypuścił swój własny zdecentralizowany token, który pozwoli jego kibicom brać udział w głosowaniach i sondach.

Włoska fantazja

Zgodnie z ogłoszeniem z 2 grudnia, token drużyny Juventus Turyn jest dostępny na platformie socios.com, stokenizowanej platformy przeznaczonej głównie do głosowania w świecie sportu. Początkowa wartość tokena wynosi 2 euro za sztukę. Mimo to, ograniczona liczba tokenów będzie dostępna za darmo w ramach funkcji poszerzonej rzeczywistości – Token Hunt. 

Fani, którzy wejdą w posiadanie tokena będą mogli brać udział w szeregu podejmowanych przez klub decyzji. Pierwszą z nich będzie wybór piosenki granej podczas strzelonego przez Juventus Turyn gola.

Sport wchodzi w krypto 

Początkowo, klub planował wydać token w pierwszej połowie 2019 roku. Decyzja o rozwinięciu własnej kryptowaluty była niejako reakcją na podobną decyzję Paris Saint-Germain. Francuski klub również współpracuje ze stroną socios.com.

Juventus Turyn

Drużyny sportowe na całym świecie aktywnie przystępują do tworzenia brandowanych tokenów w celu polepszenia interakcji ze swoimi fanami. W połowie października Sacramento Kings, koszykarska drużyna z NBA rozpoczęła współpracę z CryptoKaiju w celu emisji kolekcjonerskich aktywów.

Również klub Roberta Lewandowskiego, Bayern Monachium, ogłosił, że planuje wypuszczenie gadżetów wspartych blockchainem. Niemiecki klub podjął współpracę z Stryking Entertainment. Prawdopodobnie, wiele innych klubów podjęło podobną decyzję i już współpracuje z firmą w celu stworzenia licencjonowanych kolekcji.

Adopcja?

Droga do mainstreamu jest dla kryptowalut jeszcze niewybrukowana. Początkowo zakładano, że bitcoin samodzielnie poprowadzi rewolucję finansową i technologiczną. Okazuje się, że najpopularniejsza kryptowaluta może potrzebować pomocy. Przypomnijmy, że niedawno rekord popularności został pobity przez Gods Unchained – kolekcjonerską grę karcianą online, opartą o blockchain Ethereum. 

Może otwarcie drugiego frontu na czele z piłką nożną i innymi sportowymi rozgrywkami będzie kluczem do odblokowania nowego potencjału. Jeśli nowe tokeny przyjmą się wśród fanów, mogą wspomóc adopcję. To jest wzmocnienie w ataku, którego bitcoin może potrzebować.

Komentarze