Wiadomość warta 100 milionów złotych | Fani FC Barcelona zadecydują o codziennych sprawach klubu

1 701
FC Barcelona podjęła współpracę z blockchainową platformą Socios.com i kryptowalutą Chiliz, dzięki której fani będą mogli zaangażować się jeszcze bardziej w codzienne życie klubu.

Wczoraj, 13 lutego, FC Barcelona ogłosiła oficjalnie podjętą współpracę, na mocy której w 2 kwartale 2020 roku zostaną wygenerowane fanowskie tokeny Barca na platformie Socios.com.

Dzięki tym tokenom (Barca Fan Token; BAR) fani z całego świata będą uczestniczyć w codziennym życiu klubu poprzez udział w ankietach. Umożliwia to aplikacja Socios.com, która stwarza pole do konkurencji pomiędzy użytkownikami. Zbierają oni punkty, które mogą wymieniać na klubowe gadżety i możliwość udziału w klubowych wydarzeniach. 

Barca to ponad 300 milionów fanów na całym świecie

W ramach współpracy zostanie wygenerowanych 40 milionów tokenów BAR, a każdy z nich będzie kosztował dwa euro w momencie zainicjowania sprzedaży. Cyfrowy token FC Barcelona będzie dostępny wyłącznie na platformie Socios, a jedyną walutą dla niego wymienialną będzie Chiliz (CHZ).

Tokeny Barcy będzie można również otrzymać za darmo podczas airdropów organizowanych co jakiś czas w aplikacji.

Chiliz w ciągu ostatnich 24 godzin odnotował 30-procentowy wzrost kursu, a podczas piku kapitalizacja kryptowaluty urosła o 30 milionów dolarów. Przed opublikowaniem informacji o współpracy z klubem kapitalizacja wynosiła ok. 60 milionów. Co więcej, w ostatnim tygodniu CHZ przybyło 70% w kursie, a w perspektywie 30 dni nawet 140%. 

chilli cena barcelona

Kryptowaluta Chiliz jest dostępna na kilku giełdach kryptowalut, przede wszystkim na Binance (95% całego obrotu).

Bez własnego blockchaina

Projekt Chiliz powstał w 2018 roku w oparciu o platformę Ethereum i Binance Coin. Jest scentralizowany, a tokeny klubowe działają w oparciu o odrębny sidechain.

Poza FC Barceloną, twórcy moga pochwalić się również współpracą z klubem Juventus Turyn, PSG, Atletico Madryt, czy AS Roma. Do tego wchodzą również drużyny e-sportowe, takie jak na przykład OG. 

Od Redakcji

Sytuację na rynku Chiliz śledzi również nasz analityk Jurek S. Zobaczcie, co wyrysował ostatnio na wykresie CHZ:

Komentarze