Blockchain nakarmi głodujących i ubogich

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła dystrybucje środków do życia poprzez blockchain Ethereum. Tym razem program został uruchomiony w położonej na Bliskim Wschodzie Jordanii. Szacuje się, że w pierwszej fazie nawet 10,000 potrzebujących może skorzystać z pomocy, później zaś planowane jest rozszerzenie do 100,000 osób.

ONZ prowadzi aktywne działania mające na celu walkę z głodem i ubóstwem zwłaszcza w państwach rozwijających się. W tym celu powołano Światowy Program Żywnościowy (ang. WFP), który poszukuje nowych sposobów, by podołać wyznaczonym mu celom. Jednym z takich sposobów ma być technologia blockchain, która przykuła uwagę organizacji już jakiś czas temu.

W marcu ONZ opublikowało raport, w którym poinformowało o udanych testach blockchain Ethereum w Pakistanie. Testy trwały od stycznia br. i zakończyły się pomyślnie. Dzięki temu organizacja postanowiła o kolejnych próbach implementacji blockchain w walkę z ubóstwem tym razem jednak w Jordanii.

Użycie blockchain pozwoli lepiej zarządzać żywnością jak i środkami finansowymi, a także rozdzielać je bez nieprawidłowości. Co więcej, beneficjenci nie będą potrzebować do korzystania z pomocy smartfona czy nawet papierowych portfeli (gdyż z powodu ubóstwa nie mogą sobie na nie pozwolić). Identyfikacji konkretnych osób służyć będzie sprzęt do skanowania siatkówki oka, dostarczony przez londyńską firmę IrisGuard.

WFP chce używać tej technologii nie tylko w pojedynczych krajach, czy miejscowościach, ale w całych regionach. Docelowo taki sposób dystrybucji środków ma być rozszerzony na ponad 80 krajów, które są objęte programem WFP. Blockchain jest sposobem, by zasilić najbiedniejsze rejony w środki do życia takie jak pieniądze czy żywność. Jest to równocześnie sposób na przyspieszenie interwencji w trudno dostępnych rejonach.

 

MW.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze