Mining: Bitmain i rewolucja za pomocą Ethereum ASIC F3

Nawiązujac do chińskich wiadomości Technews, Bitmain wprowadzi na rynek koparkę Ethereum ASIC F3 w drugim bądź trzecim kwartale 2018 roku. Jeśli koparka ujrzy światło dzienne, oznaczać będzie to trudny czas dla wszystkich kopaczy Ethereum, którzy bazują na mocy obliczeniowej otrzymywanej z kart graficznych.

Bitmain w Chinach należy do liderów dystrybucji maszyn do miningu kryptowalut. Na globalnym rynku maszyn wydobywczych udział ich wynosi od 80% do 90%, a miesięczny zysk netto osiągnął 30 milionów dolarów. Dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu maszyn górniczych opartych o układy ASIC  (do wydobywania Bitcoinów, Litecoinów), spółka Bitmain China osiąga kolejne rekordy sprzedażowe, czyniąc ją jedną z najlepiej prosperujących firm miningowych na świecie.

„Bitmain wkrótce wyda F3, koparkę Ethereum ASIC. Mówi się, że w F3 są zamontowane 3 płyty główne. Na każdej płycie głównej znajduje się 6 procesorów ASIC, z których każdy ma 32 1 GB pamięci DDR3.” – pisze technews

dodając:

 w związku z tym, jedna jednostka koparki F3 zawiera 72 gigabajtową pamięć DRAM.

Sam Charlie Lee zabrał głos w sprawie układów scalonych ASIC:

Myślę, że ASIC są nieuniknione, gdy moneta jest cenna. Ale nie jest to nic złego.

https://twitter.com/SatoshiLite?lang=en

Co oznacza ASIC?

Układ ASIC (application-specific integrated circuit) oznacza układ scalony. Jest wyspecjalizowanym sprzętem zaprojektowanym do kopania kryptowalut w oparciu o konkretny algorytm mieszający (hashing algorithm), taki jak SHA256 lub Scrypt (na których odpowiednio działają Bitcoin i Litecoin). Stanowi część urządzenia do kryptografii.

Hash algorithm przekształca dowolnie dużą ilość danych w skrót o stałej długości. Funkcja mieszająca to w zasadzie proces matematyczny, który pobiera dane wejściowe o dowolnym rozmiarze, stosuje na nim odpowiednią operację, a następnie podaje dane wyjściowe o stałym rozmiarze.

Odpowiedniego przygotowany sprzęt komputerowy odszyfrowuje hasło stworzone ze złożonych algorytmów. Generowana jest pewna ilość monet cyfrowych, zależna od dostępnej mocy obliczeniowej. Główne metody wydobycia są podzielone m.in. w oparciu o karty graficzne (GPU) i ASIC. Jeśli Ethereum ASIC miner F3 zostanie wydany, prawdopodobnie będzie to koniec miningu Ethereum z użyciem kart graficznych.

Co teraz z Ethereum?

Gorącym tematem jest przejście Ethereum na PoF, a dodatkowo wiele osób uważa, że zastąpi w niedalekiej przyszłości pozycję Bitcoina. Popyt i ogólna rosnąca wartość Ethereum mogą nas pozytywnie zaskoczyć w tym roku. Bitmain współpracuje z tajwańskim productem półprzewodników TSCM, firmą z którą Samsung podpisał w styczniu ważną umowę, związana z produkcją układów scalonych. Dystrybucja Ethereum ASIC miner F3 zasadniczo wyłączyłaby większość prywatnych kopalni Eth opartych o GPU.

Co sądzicie o Ethereum ASIC miner F3? Zapraszamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze