Australijski poszukiwacz-amator wzbogacił się o 2,6 kg złota

Australijski łowca-amator znalazł  4,6 kilogramową baryłkę zawierającą 2,6 kg złota

Żaden pierwiastek na świecie nie porusza naszej zbiorowej wyobraźni przez wieki tak mocno jak złoto. Jest to metal szlachetny za pomocą, którego spełniają się marzenia. Tym razem szczęście dopisało amatorowi, poszukiwaczowi złota w Australii.

Niezwykłe odkrycie w Australii

Według ostatnich doniesień medialnych mężczyzna, który chce pozostać anonimowy, użył niedrogiego wykrywacza metalu i znalazł 4,6-kilogramową bryłę. Znaleziony kamień, w ponad połowie zawierał złoto.

Poszukiwacz złota-amator znalazł ogromny samorodek w Victorii w Australii, w Złotym Trójkącie, miejscu słynnej gorączki złota z lat 50 XIX wieku.

Amatorski poszukiwacz złota zabrał swoje znalezisko do Lucky Strike Gold, sklepu poszukiwawczego, położonego około godziny na południowy zachód od Melbourne.

Odkrycie, które zdarza się raz w życiu

W wywiadzie dla BBC News, właściciel Sklepu, Darren Kamp, powiedział, że to największa samorodek, jaki kiedykolwiek widział w swojej 43-letniej karierze.

„To odkrycie, które zdarza się raz w życiu” – powiedział BBC.

Poszukiwacz początkowo sądził, że kamień może być wart 10 000 dolarów.

Kamp powiedział, że jego wartość była co najmniej dziesięć razy większa.

„Spojrzałem na niego i powiedziałem:„ Może wart jest 100 000 USD, okaże się po zbadaniu ”- powiedział.

Znaleziony kamień, który został rozbity na dwie części. Jedna z nich ważyła 4,6 kg i zawierała około 83 uncji złota. Daje to około 2,6 kg.

Dla porównania, Kamp powiedział, że on sam jako poszukiwacz największe samorodki, które znalazł, ważyły 24 uncje.

Przeczytaj także: Turcja w dalszym ciągu importuje znaczne ilości złota

Amator sprzedał kamień za 160 tys USD

Kamp kupił kamień za 240 000 dolarów australijskich (ponad 160 000 dolarów).

Według niektórych analityków wartość samorodka znacznie przewyższa samą wartość szlachetnego metalu. A to dlatego, że tego typu znaleziska są niezwykle rzadkie.

Ostatnie znalezisko jest wciąż dość małe w porównaniu z innymi odkryciami historycznymi w okolicy. Najbardziej znanym odkryciem z australijskiego Złotego Trójkąta jest „Ręka Wiary”, która została odkryta w 1980 roku i waży 876 uncji. Samorodek znajduje się w kasynie Golden Nugget w Las Vegas w stanie Nevada.

Największa bryłka złota na świecie została znaleziona w 2018 roku w kopalni Beta Hunt Mine w Zachodniej Australii. „Król Henryk” waży 94 kg i zawiera ponad 2400 uncji złota.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze