Stellar opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Stellar

Znalezione obrazy dla zapytania stellar

TWÓRCY I DEVELOPERZY

Imię i nazwisko Sfera działalności Rola w zespole
Bartek Nowotarski Bezpieczeństwo aplikacji Developer
Boris Reznikov Kontakty z partnerami Konsultant ds. partnerstw
Brian Gale Rozwój Konsultant ds. rozwoju
David Mazières Profesor nauk informatycznych Szef naukowców
Ella Qiang Kontakty z partnerami Konsultant ds. partnerstw chińskich
Jed McCaleb Współtwórca fundacji Developer
Lisa Nestor Kontakt z partnerami Konsultant ds. partnerstw
Imię i nazwisko Sfera działalności Rola w zespole
Łukasz Lachowski Programista software Developer
Nicolas Barry Technologia Szef działu technologicznego
Rafał Malinowski Programista c++ Developer
Scott Fleckenstein Programista Developer
Tunde Ladipo Kontakt z partnerami Konsultant ds. partnerstw

OPIS KRYPTOWALUTY

Stellar umożliwia połączenie banków, systemów płatniczych oraz zwykłych ludzi poprzez własną sieć. Głównym zamierzeniem twórców jest możliwość przesyłania pieniędzy tanim kosztem na całym świecie. Sieć składa się z serwerów obsługujących Stellar Core, które dają możliwość integracji podmiotów finansowych z całą siecią. Obsługa tego odbywa się poprzez integrację systemów danej firmy z siecią Stellar. Kryptowaluta także dobrze nadaje się do mikropłatności dzięki bardzo niskim kosztom rzędu ułamka funta. Zaimplementowany jest tutaj rodzaj protokołu nazwanego Stellar Consensus Protocol, który ma za zadanie stworzenie takiej sieci gdzie decentralizacja, elastyczne zaufanie do uczestników sieci czy konsensus między serwerami (użytkownikami sieci) będzie odbywał się w parę sekund. Ta komunikacja odbywa się nieustannie. Celem Stellara jest też umożliwienie płatności w dowolnej walucie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W sieci występują tzw. kotwice czyli użytkownicy, którzy posiadają wyjątkowy priorytet i mogą tworzyć kredyty (wypuszczać aktywa) co stanowi podstawę działania sieci. Oprócz tego Stellar umożliwia tworzenie inteligentnych kontraktów między stronami, tworzenie rachunku powierniczego czy wypuszczanie własnego ICO. O możliwości integracji z systemem Stellar dany podmiot finansowy musi skontaktować się z zespołem prowadzącym.

SPECYFIKACJA

Rdzeniem sieci jest Stellar Core. Wykonuje on żmudną pracę weryfikacji transakcji między użytkownikami za pomocą Stellar Consensus Protocol (SCP). Jego zadaniem jest osiągnięcie konsensusu między serwerami i jeśli nastąpi partycja lub brak porozumienia to zatrzymuje sieć do momentu jego osiągnięcia. Jednak nie jest aż tak potrzebna jednomyślność gdyż każdy węzeł może ustalić kworum czyli ilość głosów, która reprezentuje akceptację danego głosowania. Sieć, która zawiera cały rdzeń Stellar Core nazywa się Stellar Network. Połączenie z siecią dla każdej aplikacji następuje poprzez API Horizon czyli serwera Restfull co daje możliwość podglądu konta, wykonywania transakcji. Dzięki protokołowi HTTP jest możliwość podłączenia przez internet za pomocą prostych narzędzi deweloperskich SDK Stellar w językach Java, Javascript i Go. Każdy podmiot ma możliwość tworzenia aktywów w różnej postaci (dolary, ICO itp.) za pomocą odpowiedniego kodu. Takie rzeczy mogą tworzyć użytkownicy-kotwice. Oprócz danych podstawowy transakcji, regulacje finansowe, które mogą być w przyszłości obowiązkowe (np. AML) zostało rozwiązane dzięki protokołowi zgodności co daje informacje o pochodzeniu środków klienta. Typowa identyfikacja klienta opiera się na imieniu i nazwisku, dacie urodzenia i adresu zamieszkania. Każda transakcja jest podpisana przez osobę, która wysłała go za pomocą algorytmu Ed25519 , który w sposób kryptograficzny udowodni, że nadawca był upoważniony do dokonania transakcji. Protokół federacyjny umożliwia mapowanie danego klienta czyli zamiana bardzo długiego adresu portfela za pomocą np. adresu mailowego. Opłaty transakcyjne są małe i wynoszą 100 stroops (0,00001 XLM). Połączone są miedzy sobą różne instytucje, podmioty i osoby, które przesyłają środki między sobą.  Co ważne, Stellar umożliwia tworzenie smart contractów. W tym systemie zobrazowanie takiego kontraktu zostało zobrazowane na przykładzie rachunku Escrow gdzie tworzy się depozyt środków będących przesyłanym z jednego konta do drugiego. Dzięki tworzeniu rachunku powierniczego u innego użytkownika i jego podpisowi można przekazać środki do ostatecznego odbiorcy środków. Stellar posiada też obsługę portfeli multisignature. Prywatność transakcji zostanie wsparta przez Lightning Network, który ma zostać wdrożony w roku 2018.

Maksymalna ilość monet: 103 748 462 367 XLM
Monet wypuszczonych do obiegu: 18 468 394 332 XLM

Szybkość sieci: 1000 TPS
Ilość bloków: Brak danych

DYSTRYBUCJA

Dystrybucja tokena jest kontrolowana przez Stellar Development Foundation. 5% jest przeznaczonych na działalność non-profit fundacji a 95% jest dostępnych na rynku. Tokeny Lumens są wypuszczane z tej puli co rok w sumie 1% całości.

CZYM SIĘ RÓŻNI OD BITCOINA

Główną różnicą jest cel działania danej kryptowaluty. Bitcoin opiera się na funkcjach płatniczych, kwestii rozliczeń za udzielanie mocy obliczeniowej. Stellar jest realizacją systemu połączonych rozwiązań płatniczych i token jest „krwią” obiegową w tej sieci.

Wykopanych monet 16,247,731 BTC 18,468,394,332 XLM
Czas wykopania bloku 10m Brak danych
Liczba bloków 460,858 Brak danych
Wielkość blockchain 129.87 GB Brak danych
Algorytm SHA256 Brak danych
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej.  Dostęp za pomocą klucza prywatnego. Prywatność transakcji może zapewnić też Lightning Network o ile jest on dostępny dla danej instytucji finansowej i jej możliwości systemowych.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi. Szybkość transferu wynosi 1000 transakcji na sekundę.
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów. Bitcoin  oparty jest tylko o mining.  Oparty na innym protokole SCP, który umożliwia weryfikację transakcji. Każdy może wysyłać środki w różnej walucie. Aby sieć działała musi następować konsensus między uczestnikami. Stellar posiada możliwość tworzenia smart contractów.

ROADMAP

  • GDEX – zdecentralizowana giełda umożliwiające wymianę różnych walut na kryptowaluty – rok 2018
  • Wprowadzenie Lightning Network – rok 2018
  • FairX – betatesty wymiany FIAT na kryptowaluty – rok 2018

PORTFELE

Software

https://stellarterm.com/

http://wallet.stellar.chat/

https://getstargazer.com/

Hardware

Ledger

Webowe

https://stronghold.co/

https://astralwallet.io/

https://stellarport.io/

https://lobstr.co/authorization/signup/

https://saza.io/

https://t.me/PapayaBot

MINING

Nie ma pojęcia miningu ponieważ od samego początku wypuszczono wszystkie tokeny Lumens w liczbie 100 miliardów, których dystrybucja jest sterowana przez Stellar Development Foundation.

MEDIA

Oficjalna strona

https://www.stellar.org/

Twitter

https://twitter.com/stellarorg

Reddit

https://www.reddit.com/r/Stellar/

Facebook

https://www.facebook.com/stellarfoundation

GitHub

https://github.com/stellar

Slack

http://slack.stellar.org/

BLOCKCHAIN EXPLORER

https://stellarchain.io/

GIEŁDY

https://upbit.com/

https://www.binance.com/

https://bittrex.com/

https://poloniex.com/

https://www.kraken.com/

https://stronghold.co/

https://www.okex.com/

Komentarze