Zbliża się decyzja dotycząca funduszy ETF Bitcoin SolidX

Wcześniejsza propozycja utworzenia funduszy zaproponowana przez braci Winklevoss – Bitcoin Trust (COIN) – została odrzucona przez amerykańską Komisję Giełd i Papierów Wartościowych (SEC). Decyzja ta wywołała panikę na rynku, a giełda BATS złożyła nawet od niej odwołanie. Komisja musi zdecydować do 30 marca br. o kolejnym funduszu – tym razem od SolidX.

W ciągu ostatnich lat zostały złożone trzy osobne wnioski o utworzenie funduszy ETF Bitcoin: przez braci Winklevoss, Grayscale i SolidX. W grze pozostały te ostatnie, jednak los wcześniejszych nie rokuje dobrze dla oczekującego wniosku. Warto odnotować, że propozycja SolidX różni się nieco od propozycji bliźniaków. Przykładowo dostępne będzie ubezpieczenie na wypadek kradzieży monet.

Propozycja SolidX stara się sprostać podobnym zagadnieniom jak fundusz COIN. Nie wierzę by Bitcoiny miały być dostępne w najbliższej przyszłości w funduszach ETF. SolidX jednak rozumie wartość projektu, a co ważniejsze strukturę technologii blockchain i możliwości jakie ze sobą niesie. Jestem pewien, że nie odpuszczą.

wypowiadał się Mike Venuto, współzałożyciel Toroso Investments, tuż po ogłoszeniu decyzji SEC o odrzuceniu funduszy braci Winklevoss.

Nikt nie powinien spodziewać się jakichś nadzwyczajnych obrotów sprawy. Decyzja odmowna wydaje się być najlogiczniejszym wnioskiem jeśli przeanalizować powody odrzucenia poprzednich propozycji. Choć środowisko wydaje się nie mieć złudzeń co do losu nadchodzących ETF to jednak co do zachowania kursu pojawiają się pewne rozbieżności. O zdanie na ten temat zapytaliśmy Dawida Muszyńskiego z FlyingAtom:

Rynek już ma w cenie negatywną decyzję o wprowadzeniu ETF. Z tego powodu uważam, że odrzucenie funduszy nie wypłynie na cenę lub spowoduje jedynie minimalny spadek. Warunkiem jednak, aby do tego doszło jest zachowanie samej ceny. Przed 30 kwietnia bowiem musi ona oscylować wokół poziomu 1150-1200$. W przeciwnym wypadki reakcji spadkowej nie będzie. Szansę na pozytywną decyzję oceniam na 0,1%. Gdyby jednak tak się stało to cena wzrośnie o ok. 10% do 30%.

MW.

Komentarze