Unia Europejska przegłosowała kwestię regulacji giełd kryptowalut

Unia Europejska niszczy anonimowość klientów giełd kryptowalut?

Gdy w Polsce mamy spore emocje dotyczące podatków, w Unii Europejskiej przegłosowano istotne przepisy dotyczące działalności giełd kryptowalut. Czwartek był dniem w którym przegłosowano jeszcze większe obniżenie anonimowości giełd pod względem użytkowników i informacji na ich temat. Jak mówił łotewski eurodeputowany Krisjanis Karins:

„Przestępcy wykorzystują anonimowość do prania nielegalnych zysków lub finansowania terroryzmu. Przepisy te pomagają rozwiązać zagrożenia dla naszych obywateli i sektora finansowego, umożliwiając lepszy dostęp do informacji na temat osób stojących za firmami oraz poprzez zaostrzenie zasad regulujących wirtualne waluty i anonimowe karty przedpłacone.”

Inny eurodeputowany z Holandii również odniósł się do sprawy:

„Co roku tracimy miliardy euro na procesie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, uchylania się od podatków i unikania podatków czyli pieniądze, które powinny zostać przeznaczone na finansowanie naszych szpitali, szkół i infrastruktury. Dzięki tym nowym przepisom wprowadzamy bardziej rygorystyczne środki, rozszerzające obowiązek podmiotów finansowych do podejmowania należytej staranności wobec klienta. „To zaświeci światło tym, którzy ukrywają się za firmami i różnymi instytucjami finansowymi i utrzymują nasze systemy finansowe w czystości. Zasady te przyniosą również ogromne korzyści krajom rozwijającym się i ich walce z nielegalnym odpływem pieniędzy, które są rozpaczliwie potrzebne do inwestowania we własne społeczeństwa. „

W związku z tym platformy wymiany kryptowalut i dostawcy usług muszą być zarejestrowani i będą musieli stosować kontrolę należytej staranności dla klientów, przy jednoczesnym przestrzeganiu wymogów weryfikacji klienta. Zaktualizowana dyrektywa, której rozszerzenie obejmie wszystkie formy dostawców usług w zakresie wymiany kryptowalut, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie w dniu dzisiejszym tj. 22.04.2018. Państwa członkowskie UE będą miały 18 miesięcy na przeniesienie przepisów do odpowiednich przepisów krajowych. Czy uważacie zatem, że Unia Europejska zbyt mocno ingeruje w kwestie informacji dotyczące inwestorów? Czy jest to stanowisko słuszne czy też nie? Zapraszamy do dyskusji. O dalszych działaniach organów wspólnoty europejskiej będziemy informować na bieżąco.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze